Марк Твен | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Марк Твен

Рейтинг: 
14
День народження: 
Листопад 30, 1835
Дата смерті: 
Квітень 21, 1910

Ім'я: Марк Твен (Семюел Ленгхорн Клеменс)

Знак зодіаку: Стрілець
Вік: 74 роки
Дата смерті: 21 квітня 1910 р.
Місце народження: Флорида, США
Зріст: 174 см
Діяльність: письменник, журналіст і громадський діяч
Сімейний стан: удівець

Марк Твен: біографія

Біографія американського письменника Марка Твена, який безліч своїх книг присвятив пригодам, сама сповнена різних подорожей і несподіваних поворотів долі. Повне ім'я прозаїка - Семюел Ленгхорн Клеменс. Він з'явився на світ в кінці осені 1835 року в той період, коли над Землею пронеслася комета Галлея. За загадковим збігом обставин другий переліт небесного тіла над планетою відбудеться точно в день смерті письменника.

Сім'я майбутнього літератора проживала в невеликому селищі Флорида штату Міссурі. Батьків звали Джон Маршал Клеменс і Джейн Лемптон Клеменс. Сімейство зазнавало труднощів, хоча батько займав пост судді. І незабаром вони були змушені переселитися в судноплавне місто Ганнібал, яке було розташоване на березі американської річки Місісіпі. З цим містечком у Сема пов'язані найтепліші спогади дитинства. Вони лягли в основу найбільш популярних творів прозаїка.

Після смерті батька в 1847 році, коли Сему було всього 12 років, сім'я залишилася на межі розорення. Дітям довелося залишити школу і почати працювати. Хлопчику пощастило: його старший брат Оріон якраз відкрив власну друкарню, і майбутній письменник вступив туди складачем друку. Зрідка йому вдавалося друкувати власні статті, які не залишали читачів байдужими.

Роки молодості

У 18 років Семюел Клеменс відправляється в подорож по країні. Він в запій читає, відвідуючи кращі бібліотечні зали. Хлопчик, який змушений був залишити навчання в школі в дитячі роки, заповнює прогалини освіти в книжкових сховищах Нью-Йорка. Незабаром молода людина отримує посаду помічника лоцмана на кораблі.
За словами самого письменника, він міг присвятити все життя роботі на річці Місісіпі, якби в 1861 році не почалася громадянська війна. На деякий час Сем потрапляє в ряди конфедератів, але незабаром вирушає на Дикий Захід на золоті та срібні копальні.

Перші проби пера

Робота з видобутку дорогоцінних металів не принесла Семюелу багато грошей, але тут вперше він розкривається як дотепний автор невеликих памфлетів і оповідань. А в 1863 році вперше письменник підписує свої твори псевдонімом Марк Твен, узятим з судноплавної практики. Свої книги прозаїк ніколи не підписував справжнім ім'ям. Треба сказати, що відразу ж Семюел стає популярним, а його перший великий гумористичний твір «Знаменита стрибаюча жаба з Клаверса» здобув популярність у всіх штатах.

Кілька років поспіль новоспечений фейлетоніст змінює одну редакцію за одною, де він друкує свої рецензії та оповідання, відточуючи майстерність. Марк Твен багато виступає перед аудиторіями. При цьому розкривається ще один його талант прекрасного оратора та оповідача. Під час чергового переїзду він знайомиться зі своєю майбутньою дружиною Олівією, сестрою свого близького друга. На фото тих часів видно, що перед нами успішний і впевнений в собі чоловік. Про це в ньому говорить все: його погляд, зростання і постава. Семюел переживає найкращий час свого життя.

Розквіт творчості

Натхненний змінами у своєму особистому житті, літератор без праці створює кілька творів в стилі реалізму, що закріпили його ім'я в ряді класиків XIX століття. В середині 70-х з'являється знаменита історія «Пригоди Тома Соєра», в якій дещо по-іншому описується дитинство самого письменника. Потім світ побачила повість «Принц і жебрак», що припала до смаку американському народу. Також з'являється книга «Янки з Коннектикуту при дворі короля Артура», де історична тема переплітається з темою переміщення в машині часу.

В середині 80-х Семюел Клеменс відкриває своє видавництво, і першою книгою стає твір «Пригоди Гекльберрі Фінна». У цьому романі Марк Твен вперше яскраво виступає з критикою встановленого порядку в суспільстві. Письменник випускає також бестселер «Спогади», освіченого президента Штатів В.С. Гранта. Власна друкарня проіснувала до середини 90-х, поки остаточно не збанкрутувала у зв'язку з економічним крахом в країні.

Останні книги письменника, які були написані вже відточеним вивіреним стилем, не мали того успіху, як перші. Його герої, залишаючись як і раніше дотепними авантюристами, потрапляють вже в неоднозначні ситуації, які вимагають філософського підходу і безкомпромісного вибору. У ці роки Марку Твену присвоюється ряд докторських ступенів провідних університетів США.

Друзі письменника

Семюел Клеменс дуже дорожив своєю дружбою з Ніколою Тесла. Різниця у віці понад 20 років не заважала їх творчому спілкуванню. Разом вони брали участь в сміливих експериментах фізика, а у вільний час письменник часто жартував над своїм серйозним товаришем. Але одного разу Миколі все-таки вдалося відбутися жартами. Він запропонував літньому Семюелу якийсь засіб омолодження, з радістю спробувавши який письменник відчув, що молодіє на очах. Але через деякий час він кинувся до вбиральні через сильний біль в животі. За його словами засіб мав на нього радикально очищаючу дію.

У 1893 році доля звела Марка Твена з фінансовим магнатом Генрі Роджерсом, який мав славу великого мізантропом і скнари. Але тісна дружба з письменником змінила його. Банкір не тільки допоміг родині літератора подолати фінансові труднощі, а й став справжнім меценатом, що відкрилося після його смерті. Генрі витратив багато коштів на підтримку молодих талантів. Він також організовував робочі місця людям з обмеженими можливостями.

Цитати

Семюел Клеменс був дуже влучним на мову чоловіком. Це проявлялося як в його письменницькій праці, так і в розмовній мові. Багато з його висловлювань стали крилатими фразами, які не втратили своєї актуальності до наших днів. Ось деякі з них:
«Кинути палити легко. Я сам кидав разів сто»
«Будьте обережні при читанні книг про здоров'я. Ви можете померти від друкарської помилки»
«Перш за все потрібні факти, а вже потім їх можна перебріхувати»

Роки занепаду

Впродовж останнього десятиріччя життя письменника виявилося отруєно гіркотою непоправних втрат: з початку нового століття Марк Твен пережив смерть трьох дітей і коханої дружини Олівії. При цьому він остаточно утвердився у своїх поглядах на релігію.

В останніх своїх творах «Таємничий незнайомець» і «Лист з землі», які були надруковані лише через роки після його смерті, Твен з властивим йому сарказмом оспівує атеїзм. Причиною його власної смерті стала стенокардія. Черговий її напад забрав життя великого письменника в середині весни 1910 року в місті Редінг штату Коннектикут.

Бібліографія

Знаменита стрибає жаба з Калавераса - 1867
Простаки за кордоном - 1869
Пригоди Тома Соєра - 1876
Принц і жебрак - 1882
Пригоди Гекльберрі Фіна -1884
Янки з Коннектикуту при дворі короля Артура -1889
Американський претендент - 1892
Том Соєр за кордоном - 1894
Простофіля Вільсон - 1894
Том Соєр - нишпорка - 1896
Особисті спогади про Жанну д'Арк с’єра Луї де Конта, її пажа і її секретаря - 1896
Таємничий незнайомець - 1916

Книжки оцінені користувачами