Роальд Дал | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Роальд Дал

Рейтинг: 
7
День народження: 
Вересень 13, 1916
Дата смерті: 
Листопад 23, 1990

Роальд Дал відомий у всьому світі своїми новелами, казками та сценаріями. А у часи Другої світової війни цей англійський письменник був ще й блискучим пілотом. Коли ж його запитували про час, коли він спробував себе у ролі письменника та про те, чому його книгами зачитуються у багатьох країнах світу, говорив: «Спочатку був аркуш паперу, олівець і трошки вільного часу. А чому читачам подобається?! Ну, знаєте, я пишу тільки про те, що дуже цікаво, чи про те, що може розсмішити». Така формула успіху працює уже довгий період — письменник має велику кількість нагород та різноманітних премій.
Роальд Дал з’явився на світ у Лландаффі, Кардіфф, (Уельс) 13 вересня 1916 року. Батьки його були норвежцями. Мати — Софія Магдалина Дал, батько — Гаральд Дал. Новонародженому синові вирішили дати не просто ім’я, а назвати в честь гідної людини. Так і з’явилося ім’я Роальд. Саме так звали дослідника Північного полюсу на прізвище Амундсен.
Родина письменника перебралася з Норвегії до Англії у 1880 році. Але вони не забули своїх коренів та традицій. Уже через багато часу після переїзду, коли народилася старша сестра письменника, а згодом і він, ще й досі спілкування в колі сім’ї відбувалося рідною мовою, також читали книги, написані норвезькими письменниками, зберігали згадки про Батьківщину і прищеплювали любов до неї дітям. Стосунки у сім’ї були теплими і дружніми, цій ідилії можна було тільки позаздрити, доки не сталося лихо. У чотирирічному віці Роальд втрачає старшу на три роки сестру, Астрі. Вона помирає від апендициту. Не встигли рідні оговтатися від цього горя, як прийшло інше. Через місяць після смерті доньки помирає голова сімейства. Його організм не зміг впоратися з пневмонією. Софія Магдалина Дал стала між вибором — переїжджати із сином на Батьківщину, де живуть родичі, чи залишатися в Англії. Вона вирішує виконати бажання чоловіка і дати синові хорошу британську освіту. Вони залишаються.
У перелік шкіл, у яких навчався майбутній письменник, входив також пансіонат Святого Петра для хлопчиків. Це був заклад, де учні і навчалися, і жили. Хлопцеві було тяжко знаходитися далеко від матері, у чужому місці, жити за новими, суворими правилами. Щоб хоч якось себе розрадити майбутній письменник писав своїй матері листи — дуже довгі і змістовні. Та туга за рідними стінами та близькими людьми не заважала йому вести досить активний спосіб життя. Сучасники молодого письменника описують його як міцного і дуже високого хлопчину (зростом 198см!), який був і капітаном команди з футболу, і прекрасним атлетом, і добре вчився, і навіть працював. Підробіток його проходив на фабриці, де виготовляли шоколад. І саме цей досвід роботи ліг в основу твору «Чарлі і шоколадна фабрика».
І, хоча учителі прихильно відносилися до хлопця і навіть називали його гордістю школи, він навчання в ній не любив. Останній період шкільного навчання проводить у школі Рептоне, що знаходилася у невеликому місті Дербішир. Пізніше час цей час виллється у новелу автобіографічного характеру «Хлопець». У ній буде дуже яскраво створений образ, який є прототипом його друга по шкільній парті, Майкла. Згодом цей товариш стане священнослужителем — Архієпископом Кентерберійським.
Отримавши середню освіту, майбутній письменник вирішує, що для нього цього достатньо і починає працювати. Перше його робоче місце — компанія «Shell». У 1936 році він їде у Танзанію. Перебуваючи на території Африки, Дал отримує звістку про початок Другої світової війни. Рішення він приймає блискавично, не вагаючись ні хвилини. І вступає до армії. Служба його проходить у лавах Королівських військово-повітряних сил. Для того, щоб брати участь у безпосередніх військових діях необхідно було пройти попередню підготовку. Навчання відбувалися на території Кенії, а тренувальні польоти проходили над територією Іраку, поруч Багдада. Так сталося, що після одного з польотів над пустелею життя Роальда висіло на волосині. Прогнози лікарів у Олександріївському госпіталі були досить невтішними. Пілота Дала відверто попередили, що знову піднятися в небо він не зможе більше ніколи. Та сталося по-іншому. Уже на початку лютого 1941 року він зробив свій перший бойовий виліт.
Ці події його життя в ролі пілота надихнуть на «Шматок торта» (1942) — твір, якому судилося «вийти в люди» під назвою «Падіння в Лівії». На зміні назви наполіг видавець. У цьому творі зображена аварія в Єгипті, у якій постраждав Роальд. Після виходу цього твору «Мені дали 900 доларів і перепустку в літературу», — говорив, жартуючи, сам автор.
У 1943 році була надрукована повість «Гремліни». Ця назва відома багатьом, адже у 1984 році за сюжетом книги, завдяки співпраці з Діснеєм, був знятий однойменний фільм. «Гремліни» були написані для дітей. А після успіху цієї книги, автор вирішує ще і ще наповнювати скарбничку світової дитячої літератури. На світ з’являються: «Матильда», «Чарлі і шоколадна фабрика», «Відьми», «Закиди», «BFG». Ці твори стали вже беззаперечною класикою в дитячій літературі. Повість «Чарлі і шоколадна фабрика» була екранізована у 2005 році. Вже третє покоління після перших маленьких читачів спостерігали за пригодами головного героя вже на екрані.
Звичайно, що досвід спілкування дітей у Роальда Дала чималий, адже, перебуваючи у шлюбі із дружиною більше трьох десятків років, вони народили і виховали п’ятеро діточок. Дружина письменника відома за стрічкою «Хад», у якій вона зіграла роль Альми Браун. Саме за цю роль актриса отримала премію «Оскар».
Дорослі теж мають чим посмакувати із творчого доробку автора. Це новели, оповідання та повісті про воєнні часи. Новела «Курець» є найбільш відомою. Вона була екранізована три рази: у 1960, 1985 і у 1995 роках. Найновіший фільм був знятий Квентіном Тарантіно і отримав назву «Чотири кімнати».
Читача не можуть не приваблювати жвавий гумор автора, його любов до непередбачуваних поворотів сюжету та раптових розв’язок. Книги читаються буквально на одному подихові. А що може бути важливішим?
Роальд Дал написав біля 60 новел. Не всі вони вийшли друком під час життя автора. Деякі друкувалися уже після його смерті. Саме цей літературний жанр приносить йому премії (Edgar Awards): збірка «Хтось, як ти» у 1954 році; «Хазяйка» у 1950 році; уривок «Шкіра» з «Оповідань несподіваного» у 1980 році.
Роальд Дал був багатогранною особистістю пробував себе ще й у написанні сценаріїв. Так, він брав безпосередню участь у написанні кіносценаріїв до двох картин про Джеймса Бонда.
Якщо розглядати питання про те, хто з письменників вплинув на творчість Дала, то це, беззаперечно, Кіплінг і Діккенс.
Помер автор через страшну хворобу — лейкемію. Сталося це 23 листопада 1990 року. На той час йому було 74 роки.
Але, хоч письменник і пішов із життя, пам’ять про нього лишиться надовго: у його творах, в їх екранізаціях, у фільмах, знятих за його сценаріями. 9 книг письменника увійшли в рейтинг «200 кращих книг за версією BBC». Це були дитячі твори.
Також варто зазначити, що у місті Букінгемшір знаходиться Дитяча галерея Роальда Дала, а 13 вересня є офіційним Днем Роальда Дала.

Книжки оцінені користувачами