Робертсон Дэвис

Робертсон Девіс майбутній прозаїк, драматург, критик та журналіст народився 28 серпня 1913 р. у Темсвілі (Онтаріо). Оточений книгами та мистецькою атмосферою, яку створювали батьки - пристрасні читачі та бібліофіли, з самого раннього дитинства Вільям виявляв величезну цікавість до театру та до філології.
Навчався Девіс спочатку у приватній школі-пансіонаті для хлопчиків (Upper Canada College) а потім у Королівському Університеті та Баліольскому коледжі Оксфордського Унівеститету (Англія). У 1939 році опублікував «Shakespeare's Boy Actors» (вартість оригінального видання цієї книги коливається зараз у колекціонерів від 200 до 4000 долларів). Брав участь у студентських постановках в Оксфорді, декілька років працював літературним помічником режисера у Лондонському театрі «Олд Вік» де він і зустрів свою майбутню наречену -австралійку Бренду Метьюс.
Після повернення в Канаду у 1940 році Девіс працював літературним редактором журналу «У ніч на неділю» («Saturday Night») та видавав газету «The Peterborough Examiner» в місті Пітерборо що неподалік від Торното. Дещо пізніше, разом з декількома родичами Девіс став власником ще декількох Канадських газет. Власне, багато друзів та знайомих того періоду а також історії з їхнього життя увійдуть пізніше у п’єси та романи письменника.
Отож, Девіс продовжує публікувати статті та п’єси. Так, написані у кінці 40-х років перші його п'єси були відразу ж поставлені у місцевих театрах. У 1947 році виходить у світ книга Девіса «Shakespeare for Young Players» у якій знайшли своє відображення погляди Девіса на акторську гру.
У 50-х роках він багато допомагав з організацією Стретфордского шекспірівського фестивалю, і спогади про це лягли в основу трьох книг написаних спільно з театральним режисером Тайроном Гатрі та художницею Танею Моісевіч. Також, на протязі багатьох років під псевдонімом Семюель Мерчбенкс в газетах публікувалися гумористичні есе і замітки Девіса, які були поступово зібрані у трьох томах, і в підсумковому томі-омнібусі «The Papers of Samuel Marchbanks» (1985).
Проте, по-справжньому, дебютував Девіс романом «Tempest-Tost» (1951). Ця книга відкрила цикл робіт, присвячених маленьким містечкам Канади і складним взаємовідносинам їх мешканців на протязі багатьох десятиліть. Власне, на трьох монументальних трилогіях про такі містечка, як на трьох китах, і тримається в основному репутація Робертсона Девіса для більшості читачів світу.

C 1960 по 1981 рік Девіс викладає у Трініті Коледжі Університету Торонто, з 1963 року стає ректором Мессі Коледжу при тому ж університеті (крім цього будучи і одним з його засновників). У 1960 році був опублікований перший збірник есе Девіса - «A Voice From the Attic», але все десятиліття пройшло у нього в основному під знаком викладацької діяльності.
У 1970-х роках письменник повертається до написання романів і завойовує популярність своїм магнум опусом - філософсько-магічною «Дептфордской трилогією» (романи «Fifth Business», 1970; «The Manticore», 1972; «The World of Wonders», 1975), в якій його симпатії до міфології і чаклунства, а також знання провінції та її мешканців, напевно, досягли свого апогею. Хитросплетіння життя трьох головних героїв (з чудово виписаними характерами), густо просочені мотивами юнгіанської психології, не відпускають від себе ось уже кілька поколінь читачів. Бо це дійсно талановито і ретельно скроєне, стилістично витончене і скажено захоплююче оповідання, яке нашаровує один на одного реальність і фантасмагорію, гіркоту правди і солодкість брехні, сухість історії і хиткість міфу.
Ще одна трилогія - «The Cornish Trilogy» - з'явилася в 1980-х і містила навіть істотніші фантастичні елементи. Її склали романи «The Rebel Angels», 1981; «What Bred's in Bone», 1985; «The Lyre of Orpheus», 1989. Перший з них, разом з «Дептфордской трилогією», був включений в знаменитий літературний «Західний канон» критика Гарольда Блума. Два останніх роману Девіса - «Murther and Walking Spirits» (1991, історія розказана примарою вбитої людини) і «The Cunning Man» (1994) - також мали успіх, але закінчити свою четверту трилогію письменник не встиг ...

У малій прозовій формі Робертсон Девіс майже не працював, але на кожне Різдво, починаючи з 1963 року, він писав і читав своїм учням в Мессі Коледжі історію про привидів (ghost story). Це стало доброю традицією на цілих 18 років. Видані всі разом в 1982 році, ці історії склали невеликий збірник оповідань на 200 сторінок - «High Spirits», який був заслужено удостоєний World Fantasy Award-1984. Майстерно, різноманітно і зі смаком Девіс обіграє тут всі традиційні ходи і прийоми жанру історій про привидів. Багато з цих розповідей вийшли відверто пародійними, деякі являють собою невеликі замальовки пов'язані з університетської життям або побудовані як діалоги відомих історичних постатей. Частина оповідань була включена згодом в різні антології. Кращими з них зазвичай називають «The Ghost Who Vanished by Degrees», «The Great Queen is Amused», «Refuge of Insulted Saints» і «The Cat That Went to Trinity», а самим дивним - «Поцілунок Хрущова» («The Kiss of Khrushchev »).
Робертсон Девіс помер у грудні 1995 року в госпіталі міста Оранджвіль після перенесеного інфаркту.

Також йому належало авторство двох лібрето до опер - «Jezebel» (1993) і «The Golden Ass» (1999). Остання з них, заснована на «Метаморфозах» Апулея, була поставлена в квітні 1999 року в Торонто.
Листування письменника вийшла в двох томах, виданих Джудіт Скелтон Грант - «For Your Eye Alone: Letters, 1976-1996» (2000) і «Discoveries: Early Letters 1938-1975» (2002). «The Quotable Robertson Davies: The Wit and Wisdom of the Master», збірник цитат з творів Девіса, вийшов в 2005 році під редакцією Джеймса Ченнінга Шоу.