«Ви знаєте, як липа шелестить?» аналіз | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

«Ви знаєте, як липа шелестить?» аналіз

Автор — Павло Тичина.

Дата створення — 1911-ий рік.

Входить до збірки «Сонячні кларнети».

За літературним родом належить до епосу.

За жанром — ліричний вірш, або елегія.

За видом лірики є інтимною та пейзажною.

За напрямом відноситься до модернізму.

За течією — символізм в поєднанні з імпресіонізмом.

Тема: змалювання ніжних почуттів, які зародилися в серці ліричного персонажа; захоплення красою природи.

Ідея: ніч, напоєна коханням, в усій своїй красі.

Віршовий розмір: ямб. Поезія написана чотиристопним ямбом, який має незакінчену стопу, чергування чоловічої та жіночої рим.

Римування: перехресне (абаб).

При написанні вірша автор скористався такими художніми засобами:
- Епітет;
- Метафора;
- Оксюморон;
- Анафора;
- Алітерація;
- Риторичне питання;
- Синекдоха.

За допомогою риторичних питань та окликів, звернених до читачів, вони ніби зближуються з віршем.

Композиційна будова:
Вірш складається із двох шестирядкових строф. На початку кожної з частин стоїть риторичне питання.
Спершу автор обмежує просторове уявлення в творі тільки деревом (липою) із її шелестом, а друга частина твору вже більш широка в просторі і представлена сплячими гаями. Потім додаються більш глобальні просторові речі — «місяць, зорі», які доповнюється звуковим образом — «солов’ї».

У вірші немовби існує 2 паралельні світи — людський та навколишньої природи (використаний паралелізм). За допомогою добре підібраних тропів, майстерного втілення асоціативного ряду словесно-музичного напряму поезія струнка та елегантна.

У вірші «Ви знаєте, як липа шелестить» поєднані властивості, притаманні різним стилям:
Експресіонізму (все відбувається у нерозривному поєднанні з природою).
Імпресіонізму (кольорам та звукам приділено значну увагу).
Символізму (образи-символи у творі).

Неоромантизму (душа ліричного героя сповнена радісним передчуттям чогось нового, щастя, він стає єдиним цілим із навколишнім світом; автор звертається до усної народної творчості).

Історія створення поезії «Ви знаєте, як липа шелестить»
Написання вірша датується 1911-им роком. Деякі джерела стверджують, що саме ця поезія стала першою авторства Тичини, яка вийшла у друк. Саме 1911-го року майбутній поет вперше зустрічається з представниками творчої молоді в Чернігові під час навчання. Цей час є стартом у його творчому становленні. Та не зважаючи на початковий етап, поезія вже продемонструвала непересічну талановитість молодика. Вірш довго був окремо від збірок, аж поки його не було додано в «Сонячні кларнети».

Тема поезії — це висловлення автором світлої душевної радості від почуття першої любові.
Відсутня чіткість ідеї. Це водночас і особисті внутрішні переживання, і єднання з природнім навколишнім світом, прославляння гармонійності.

Ліричний персонаж
Ліричним персонажем є молодик, переповнений почуттям кохання. Риторичними питаннями він говорить з уявними слухачами (читачами), їм теж повинні передатися його емоції. З його вуст злітає заклик до рішучих дій, хоч насправді він особисто не є таким рішучим. Тільки для щирої, закоханої душі відкривається можливість розпізнавати символізм у образах природи. А закоханим, певно, вдається бачити одні й ті ж образи. Тож початок поезії, виражений у риторичному запитанні, перетворюється у риторичне ствердження. Ліричному героєві вдалося відшукати однодумців, тепер йому не самотньо в глибині своїх почуттів!

Кохана ліричного героя не має візуального вираження в творі, але хоч вона просто поринула в сон, та її образ є всім для головного персонажа.

Критика про вірш «Ви знаєте, як липа шелестить». Поетом виявлена неабияка майстерність, аби продемонструвати у парі граційних строф настрій юної особи, глибину її почуттів (П. Хропко).
У вірші змальоване органічне переплетіння барв, звуків, запахів, відчуттів.

+1
0
-1