Джек Венс, письменник-фантаст помер на 96 році життя

Джек Венс, який в десятках фантастичних романів створював альтернативні світи, минуле і сьогодення, придумував інопланетні суспільства так що залишались у спогадах, помер 26 травня в своєму будинку в Окленді, штату Каліфорнія. Йому було 96 років.

Венса, чия кар'єра охоплює шість десятиліть і близько 60 книг, часто називали науковим-фантастом, ярлик який він не любив. Він був, звичайно, жанровим письменником, хоча і без поcтійного жанру, він отримав нагороду Edgar of Mystery письменників і був названий великим майстром наукової фантастики та фентезі письменників Америки.

Як справжнього фантаста, його цікавили таємниці, але основне його турбувало те, як люди поводяться а також соціальні, політичні та внутрішні якості, які мотивують їх. Венс говорив про себе що він "антрополог-теоретик", і зі слів сина, зацікавлений в людях і їх слабкостях а також здатність - або нездатність - адаптуватися до напружених і неординарних ситуацій.

Ці ситуації часто відбувались у світах далеко від наших, у місцях таких як Reach Gaean, колекції далеких планет, кожна зі своєю історією і культурою. Джек Венс писав обєднання книг. Серія "Вмираюча Земля" включає чотири книги про далеке майбутнє, коли «сонце слабке і червоне» і «на місці старих народів кілька тисяч дивних душ живуть."

Його серія "Князі мороку" складається з п'яти романів, в якому головний герой, Кірт Гесен, прагне помститися п'ятьом лиходіям, одному на книгу, які знищили будинок його дитинства, мирної космічної колонії. Його трилогія "Ліонесс" що відбувається в середніх віках на островах, оповідає про вигаданий архіпелаг де повсякденне життя пожвавлюється політичним суперництвом і заклинаннями відьом і магів.

Підходить для його часто потойбічні налаштування, пан Венс написав стилізовані, що привертають увагу прозі, не точно, але бароко не позбавлений орнаменту або ексцентричним музику, і сповнена яскравих, іноді зловісні образи.

Джек Венс (справжнє ім'я - Джон Холбрук Венс) народився 28 серпня 1916 року в Сан-Франциско, провів дитинство на ранчо в районі долини Сан-Хоакін, де дуже захопився пригодницькою фантастикою - тією, що видавалася в Сполучених Штатах у двадцяті роки минулого століття і безсумнівно спонукали Венса в його професійному виборі.

Школу Венс закінчив досить рано і до вступу до університету встиг протягом декількох років побувати будівельником, посильним, попрацювати на консервному заводі і на судні по вилову устриць.

Вищу освіту Венс отримав в Каліфорнійському університеті в Берклі, де протягом шести років навчався гірничої справи, фізиці, журналістиці, англійської мови, встигнувши при цьому викраяти час і попрацювати електриком на верфі в Перл-Харбор на Гаваях. Він написав свої перші оповідання, опубліковані в 1946 році, в морі. До 1980 він втратив зір.

Його твори ніколи не продавались із шаленим успіхом, тим не менше, пан Венс мав відчайдушно відданих шанувальників, серед яких були Урсула Ле Гуїн і Майкл Чебон.

Його син описав його як "товариську і невибагливу людину, яка робила багато простої фізичної праці» у своєму житті і скромним щодо його роботи.