Замислено споглядаючи, як цвіт абрикосу занурює свої віти у місячне сяйво

Іноді під вечір, коли сідає сонце, а на небі де-не-де ліниво брідуть хмари, - у горах можна побачити дивовижну картину. Постать велетня вимальовується на хмарі; видається, що зараз він переступить через одну гору, іншу, - і буде йти так, доки не пройде усю свою країну; доки не впевниться, що всюди все добре; а де погано – там своєю величезною п’ятою розчавить усе брудне та злодійське, щоб добрі люди могли жити так, як наказує їм совість.

Але потім виявляється що то зовсім не велетень; виявляється, сонце освітило постать чабана, що зупинився на хвилину відпочити – і саме його тінь стала подобою велетня.

Мо Янь справляє таке саме неоднозначне, двоїсте враження. З одного боку його робота, визнана Нобелевським комітетом найкращою з літератури 2012го року, - приголомшує своїм розмахом. Не просто кілька поколінь – фактично кільна епох проходить повз читача; і кожна з них вимальована з такою деталізованістю, що ти ледь не відчуваєш на своїй шкірі повітря Сіменьтунь. З іншого – персонажі у прямому розумінні сваряться та лають автора, іноді розповідаючи свою власну версію подій, що він викладає; і таке глузування з самого Мо Яня, що повсякчас проривається крізь тло історії, по перше ламає «четверту стіну», роблячи читача спільником героїв, а по друге – перегортає з ніг на голову сприйняття відношень між історією та розповідачем. Бо виявляється, що історія завжди більша за того, хто її розповідає.

Тож – власне про історію.

Починаючи з назви, автор чітко окреслює проблематику роману. На перший погляд «Втомився народжувати та помирати» це не більш ніж буквальна інтерпретація сюжету: розстріляний чолов’яга народжується віслюком, волом, свинею, собакою і мавпою – щоб нарешті домогтися свого і народитися знову людиною.

Але для людини, що знається на східній культурі, у цій назві набагато більше сенсу, ніж просто «виклад сюжету у трьох словах». Реіркарнація, або переродження – це не просто кружляння світами у різних іпостасях. В першу чергу це коло страждань, викликаних суб’єктивними інтерпретаціями подій та ємоціями, що більшість часу некеровані. Саме тому поневіряння Симєнь Нао, головного героя, закінчуються тільки тоді, коли на питання володаря пекла «чи відмовився ти від своєї ненависті» він може чесно відповісти «так».

Окремої уваги заслуговує майстерність Мо Яня у організації художнього полотна. Чим далі, тим більше оповідачів з’являється у романі, але завдяки ретельній побудові речень у читача майже не виникає проблем з їх ідентифікацією, - хіба що спочатку трохи спантеличують настільки сміливі та широкі мазки, якими Мо Янь виліплює всесвіт своєї книги. І хоча китайські імена, як і обличчя азіатів, європейцеві врай важко розрізнити та запам’ятати, - кожен з персонажів унікальний, і тому легко вирізняється з-поміж інших якщо не іменем, то своїми вчинками та ставленням до усього, що відбувається.

Ідеологічний бік не хочеться навіть зачіпати, бо дуже вже болючі питання підіймає автор, особливо якщо врахувати, що нас теж не оминуло комуністичне запаморочення, і тому сприймаються події як такі, що могли б відбуватися з кимось з наших дідусів чи бабусь, а не тільки «десь там, у далекому Китаї». Хочеться сказати про інше.

Однією з найвагоміших прикрас роману безумовно є поетичність мови автора. У формулюванні Нобелевського комітету – це «галюциногенний реалізм»; у моєму власному – це саме той магічний реалізм, яким він був у романах засновників жанру: нищівний до стереотипів, закоханий у світ, що змальовує, вкрай поетичний та наповнений життєвою силою по самі вінця.

І хай Мо Янь знову грає з читачем у інтригу, натякаючи назвою що останнє по сюжету переродження героя  може бути взагалі останнім для нього, - але життя та цілюща сила філософії І-Цзинь, Книги Змін, залишаються непереборними. Змінитися може все – але це знову і знову буде життя, що завжди відстоює свої права.

 

вгору
0 користувачів проголосувало.