Аналіз твору «Тигролови» І. Багряний | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Аналіз твору «Тигролови» І. Багряний

За родом літератури «Тигролови» відносяться до епосу.

За жанром твір є пригодницьким романом.

Тема роману «Тигролови»: змалювання трагізму у життєвому шляху людини під час тоталітарного режиму.

Ідея твору «Тигролови»: добро завжди перемагає зло; можна бути Людиною будь-коли й будь-де.

Герої (персонажі) роману: Григорій Многогрішний; Сірки: Наталка, її брат Гриць, батько Денис та мати (у творі не вживається ім’я) Сірчиха; майор Медвин.

Композиційно-сюжетна будова твору, особливості стилю.
Оскільки це роман, то природно, що він об’ємний та має велику кількість розділів. Усього їх аж дванадцять і вони, у своє чергу, складаються з підрозділів, яким автор дав цікаві назви, що вносять інтригу в процес читання. Наприклад, перший розділ «Дракон» розповідає не про казкову істоту, а про потяг, який мчить бранців тоталітарного режиму на заслання. Твір наповнений позасюжетними елементами: пейзажами та портретами, описами інтер’єрів тощо. Ще автор майстерно вклав у вуста деяких персонажів декілька історичних екскурсів, що не лишають читача байдужими.

Так само і весь твір читач перебуває у певній емоційній напрузі, адже вже з першої сторінки, де в експозиції розповідається про потяг, «шлунок» якого переповнений безневинними людьми, які, не зважаючи ні на що співають пісню — волі та незламності духу, починається хвилювання за долю головного героя, яке скінчиться лиш з останнім рядком твору. Це неабияка заслуга автора, який зумів викликати у мільйонів читачів співпереживання.

Зав’язка починається з інтриги: стало відомо, що вдалося втекти найнебезпечнішому полоненому, Григорієві Многогрішному. До того ж він знаходився під особистою відповідальністю начальника ешелону. Далі автор змальовує низку епізодів, які несуть пряму загрозу здоров’ю та життю головного героя. Він постійно веде боротьбу: спершу з голодом та виснаженням, згодом — з ведмедем, пізніше (вже перебуваючи у тигроловів), він вирушає із молодшим Сірком в Хабаровськ. Звісно, що документи у нього відсутні і його затримання було б логічним. Проте і тут йому щастить.

Кульмінація досягнута в сцені зустрічі Многогрішного та його ката Медвина. Він без жалю вбиває його і навіть зізнається у цьому. Розв’язка щаслива — закохані Григорій та Наталка тікають на безпечну територію.

Проблеми, порушені у романі «Тигролови»:

  • тяжкого існування людей під час тоталітарного режиму;
  • протистояння добра зі злом;
  • справедливого покарання;
  • жаги до життя;
  • взаємозв’язку людини з природою;
  • кохання та сімейних зв’язків;

До слова: символізм назви твору досить яскравий. Якщо у першій редакції назва звучала, як «звіролови», то потім І. Багряний замінив її на більш влучну, адже тигр є дуже могутнім, лютим та небезпечним звіром. Та Сіркам вдалося перемогти і його, але, водночас, жити в злагоді з навколишнім світом природи.

Автором оспівується сила, мужність, мудрість родини Сірко, що є уособленням всіх українців. Ще Григорій Многогрішний деякою мірою ототожнюється з тигром, адже він теж має неабияку силу, міць, жагу до волі й на нього влаштовують «лови». Автором створений образ нового покоління українців, що можуть подолати будь-яке чудовисько та стати справді вільними та самодостатніми.

+1
0
-1