Еріх Марія Ремарк є одним з найбільш відомих письменників ХХ сторіччя, проте його твори, що принесли йому світове визнання, зробили на довгі роки його небажаним гостем на території власної Батьківщини.
Цікаві факти про літератора:
Повне ім’я автора звучало як Еріх Пауль Ремарк. Чоловік вирішив замінити ім’я Пауль на Марія, коли у засвіти відійшла його матір, яку він дуже любив. Це було її ім’я.
Життя письменника було досить нестабільним. Часто він переживав матеріальну скруту, через що брався за різну роботу. Йому доводилося працювати й бухгалтером, і торговим службовцем, продавцем надгробних пам’ятників, викладачем гри на фортепіано і т. д.
В юному віці Еріх був переконаний, що стане педагогом.
Певний проміжок часу в Ремарка був роман з Марлен Дітріх — дуже відомою актрисою. До шлюбу так і не дійшло. Натомість чоловік одружився із колишньою дружиною відомого актора Чарлі Чапліна.
В 1933-му році твори Ремарка на його рідній землі були заборонені. Навіть проводилося демонстративне спалювання його книжок. Письменника було звинувачено в тому, що він зрадив добру пам’ять солдатів Першої світової.
Коли Ремарк кардинально поміняв місце проживання, і його домом стала Швейцарія, він вирішив дещо змінити написання свого прізвища на французький лад на «Remarque».
1931-го року Ремарка було номіновано на Нобелівську премію з романом «На Західному фронті без змін». Але згодом його кандидатура була знята через протести членів Союзу німецьких офіцерів.
«Войовничий пацифіст» — так назвав себе сам письменник.
Певний проміжок часу по закінченні Першої Світової війни чоловік проживав разом з циганським табором.
Ремарк мав сестру. 1943-го року жінку було страчено в рідній Німеччині за антивоєнну діяльність. Братові про її смерть стало відомо вже в післявоєнний період. Він написав книгу «Іскра життя», яка присвячена його сестрі.
В 1930-му році було відзнято однойменну кінострічку «На Західному фронті без змін». Вона отримала дві статуетки «Оскар». Авторові було виплачено чималий гонорар. За велику частину з цієї суми чоловік придбав картини Ренуара та Ван Гога.
Ремарк був на війні ще під час Першої світової. Його неодноразово ранили. Коли ж він мав отримати Залізний хрест першого ступеня, то, не без демонстративності, чоловік відмовився і знову вирушив на передову.
Письменник ставав під вінець кілька разів. І хоч перша дружина прожила з ним не так багато, він все життя був її підтримкою — сплачував їй кошти на постійній основі, допоміг емігрувати. І в заповіті про неї також не забув — після його смерті вона отримала чималу грошову виплату.
Еріх Марія Ремарк був дуже стильним чоловіком. Весь час гарно виглядав, постійно носив краватку.
В період Другої Світової Геббельсом — головним пропагандистом гітлерівської Німеччини — було розгорнено величезну кампанію, спрямовану на дискредитування імені письменника.
Чоловік дуже любив старовинні речі (в тому числі й інтер’єрні), які купував все своє життя.
Літератор завжди говорив, що його до творчості надихає музика.
У Сполучених Штатах Америки Еріх Марія Ремарк прожив дев’ятирічний період часу. Тільки після цього знову переїхав у Європу.
Літературознавці часто проводять аналогії між творами Ремарка та Хемінгуея.
Бувши німцем за народженням, Ремарк з певного моменту життя не був німцем за документами, його було позбавлено громадянства Німеччини. Так, він отримав значну кількість нагород від Батьківщини в шестидесятих роках ХХ століття, але повернути громадянство йому так і не вирішили.