Джейн Остін | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Джейн Остін

Рейтинг: 
39
День народження: 
Грудень 16, 1775
Дата смерті: 
Липень 18, 1817

Ім'я: Джейн Остін (Jane Austen)

Знак зодіаку: Стрілець
Вік: 41 рік
Дата смерті: 18 липня 1817 р.
Місце народження: Стівентон, Англія
Діяльність: письменниця
Сімейний стан: не виходила заміж

Джейн Остін: біографія

Джейн Остін - знаменита письменниця класичної літератури, знайома читачам за творами в жанрі реалізму. Її романи й донині популярні серед молоді та дорослого покоління, а імениті режисери переносять твори Джейн на екрани телевізорів.
16 грудня 1775 року в невеликому містечку Стівенсон, в графстві Гемпшир, що знаходиться на півдні Великобританії, в сімействі Остін народилася дочка Джейн. Оскільки зима була суворою, дівчинку хрестили в церкві тільки 5-го квітня. Можна сказати, що батьки майбутньої письменниці визначили її долю, адже ім'я Джейн означає «Бог милостивий», «божа благодать».
Сім'я Остін жила скромно, глава сімейства був парафіяльним священиком, а його дружина вела домашнє господарство. Подружжя познайомилося в Сент-Джонс коледжі. Кассандра походила зі знатного дворянського роду, її батько був ректором в Коледжі Всіх Душ. Придане місіс Лі було досить скромним, тому що весь спадок від бабусі отримав старший брат Джеймс. Джордж теж був вихідцем з багатого роду торговців, але його родина збідніла.
В епоху Просвітництва медицина не була розвинена, і в той час була висока дитяча смертність: прогресували такі захворювання, як епідемічний паротит, холера, туберкульоз та багато інших. Але всі діти Джорджа Остіна і його коханої дивом залишилися в живих.
Таким чином, письменниця росла в багатодітній родині, в якій, крім неї, виховувалися шість хлопчиків і одна дівчинка. Джейн була передостанньою дитиною і народилася на десятому місяці вагітності. Спочатку новонароджені перебували вдома під наглядом матері. Потім жінка віддавала їх на піклування сусідки Елізабет Літтвуд, яка ростила дітлахів до 12-18 місяців.
Старший Джеймс з дитинства реалізовував свій творчий потенціал і займався літературою: він писав белетристичні розповіді. Але доля підготувала молодій людині інший шлях: подорослішавши, Джеймс почав служити пастором у місцевій церкві. Про іншого брата - Джорджа - історія замовчує, тому що Остін вважали за краще про нього не говорити. Відомо, що хлопчик був відсталим і так і не навчився розмовляти. Але письменниця любила Джорджа, тому заради нього вивчила абетку глухонімих.
Едварда усиновили родичі Остін, хлопчик виховувався в багатій родині Найт, а Генрі - амбітна людина - працював банкіром, а потім прийняв сан. Френсіс і Чарльз зв'язали життя з морем, а сестра Кассандра, що малювала картини аквареллю, так і не знайшла щастя в особистому житті. Джейн і Кассандра відзначилися в багатьох освітніх установах, але з директрисами дівчаткам не щастило. Крім іншого, в одній з поїздок в Саутгемптон Джейн заразилася смертельним тифом, та й грошей на навчання в сім'ї Остін зроду не було.
Джордж швидко зрозумів, що таким чином його дочки не отримають гідної освіти, тому особисто виступив в ролі викладача, взявши всі обов'язки на себе. Таким чином, з лекцій ерудованого і начитаного батька майбутня письменниця і її сестра почерпнули більше, ніж на шкільній лаві. Чоловік робив акцент на літературі, тому дівчатка з раннього віку полюбили творчість Шекспіра, Юма, Річардсона та інших письменників. Після прочитання вони переказували один одному твори по пам'яті, обговорювали романи, дискутували та висловлювали думки.

Література

Ґете одного разу сказав: «Людина, що володіє вродженим талантом, відчуває найбільше щастя тоді, коли використовує цей талант». Насправді Джейн користувалася божим даром сповна: дівчинка почала захоплюватися письменництвом з 14-річного віку. Тоді вона склала дебютний епістолярний твір «Любов і дружба». Також в юнацтві були написані пародії на шкільні підручники бурлеск «Історія Англії» і твір «Прекрасна Кассандра», іронічно висміюючи творчі потуги сентименталістів 18 століття, наприклад, Руссо і Шатобріана, для яких почуття стояли вище за розум.
Тому твори про сльозливе або нерозділене кохання, які читали світські дами в салонах, були їй не до пари: Джейн Остін увійшла в історію літератури як сподвижниця реалізму, за законами життя описувала в її типових рисах, без зайвих метафор і надто патетичних, претензійних оборотів.
У 1811 році під тривіальним псевдонімом Леді Джейн випускає дисонансний роман «Відчуття і чутливість», який оповідає про любовні хитросплетіння і інтриги в житті двох сестер, зовсім не схожих одна на одну: Маріанна Дешвуд живе покликом серця, тоді як Елеонор керується розумом. Таким чином, в уяві читача розвивається якась дисгармонія між двома людськими якостями.
Через три роки Джейн радує досвідчених дам і панів романом «Гордість і упередження», який згодом розійшовся на цитати. Примітно, що Остін почала працювати над книгою в 1795 (96) році, однак на видавців цей роман не справив належного враження, тому рукопис припадав пилом на полиці близько 15 років.
Тільки завдяки «Почуттю і чутливості» - роману, який подарував письменниці дорогу в літературний світ - другий твір Остін побачив світ. Правда, перед здачею книги в публікацію Джейн переробила твір практично до невпізнання, спочатку мав назву «Перші враження», адже за стільки років письменниця встигла поміняти життєві погляди й набратися досвіду.
У 1814 році виходить повчальний роман «Менсфілд-парк», а через рік видавництво Джона Мюррея публікує гумористичний твір «Емма», яке оповідає про самотню панночку, яка намагається всіма силами влаштувати особисте життя знайомих і приятелів. Цей роман вразив навіть майстра пера Вальтера Скота.
У 1816 році Джейн стає автором побутового роману «Докази розуму» (опублікований посмертно), сюжет якого обертається навколо життя самовдоволеного і марнославного сера Уолтера, який опинився на межі банкрутства через власну дурість. З усього розмаїття персонажів в цьому творі можна виділити 27-річну дочку Уолтера Енн Елліот, тому що ця самотня дівчина - нетиповий книжковий герой для Джейн Остін.
Незважаючи на свою молодість, Енн постає перед читачами в образі мудрої і витонченої жінки, яку в суспільстві називають старою дівою. Енн закохалася в молоду людину, однак, керуючись аргументами розуму, відкинула його заради подальшої доброї долі.
Якщо говорити про письменницький стиль Джейн Остін, то, безумовно, вона витончений психолог, розбирається як в душах людей, так і в побутових проблемах, про що можна судити за її творами. Причому Джейн звикла добававляти в свої рукописи частки іронії та сарказму. Хоча освітянська і вікторіанська епохи минули сотні років назад, такі людські гріхи, як лицемірство, жадібність, гординя, хіть, лінь і т.д. не пропали з часом.
До прикладу, можна згадати, як ненависть місіс Беннет до Дарсі в одну мить перетворюється в захоплені почуття після звістки про те, що молодий чоловік збирається зробити пропозицію руки та серця її дочці ( «Гордість і упередження»). Таким чином, Джейн розбивала вщент стереотипи, які складалися у читачів сентиментальних романів.

Особисте життя

Особисте життя англійської романістки наповнена таємницями й загадками. Наприклад, біографи і по цей день не знають справжню зовнішність Джейн. Одні джерела стверджують, що вона була чарівною панянкою, інші описують її як пухку простачку, яку брати дражнили в дитинстві, смикаючи за щоки. Про характер дівчини теж ходять розхожі думки: то вона постає манірною і норовливою дівчиною, то, навпаки, чуйною і чарівною жінкою з м'яким голосом і добрим характером. Про зовнішність Джейн можна судити по портрету, який написала Кассандра в 1810 році.
Романістка подарувала світові витончені історії кохання, проте сама так і не знайшла щастя. Її життя перевернулося в 1796 році. Томас Ланглуа Лефрой, освічений молодий чоловік, виходець з гугенотів, приїхав погостювати до своїх родичів, які за іронією долі жили неподалік від Остін. Томас полонив серце письменниці, швидкоплинна пристрасть вилилася в нетривалий роман, який як швидко почався, так швидко і згас. За сімейним переказом, відносини молодих людей зайшли в глухий кут через невдоволення тітоньки Лефроем. Пізніше сучасники говорили, що ці події знайшли відгомін в «Докази розуму», однак Томас казав, що любив Джейн «дитячою любов'ю» - відносини для нього нічого не значили.
А ось Остін не керувалася доказами розуму, а перетворилася в сентиментальну дівчину, яка днями і ночами згадувала своє нерозділене кохання, адже, як казав Пушкін вустами Євгенія Онєгіна, «чим менше жінку ми любимо, тим легше подобаємося ми їй». Поки романістка страждала, Томас налагодив своє особисте життя: він став верховним суддею Ірландії та одружився на багатій дівчині Мері, яка подарувала чоловікові вісьмох дітлахів.
А ось у молодого чоловіка Харріса Біггем було все до навпаки: хлопець любив Джейн. На пропозицію руки та серця дівчина відповіла згодою, але побула нареченою тільки один день: Остін не допомогли ліки часу, вона не забула Томаса, тому леді проміняла майбутнє на примарне минуле. Дівчина так і не зуміла відчути себе люблячою дружиною і пізнати красу материнства, адже дітей у романістки не було. У вільний від літератури час Джейн займалася шиттям і допомагала матері по дому.

Смерть

Джейн Остін страждала хворобою Аддісона (недостатність кори надниркових залоз). Судячи з клінічного опису, ця хвороба може протікати кілька років без симптомів і залишатися непоміченою, проте прогресує через стресові ситуації чи інші захворювання. У пацієнта порушується апетит, з'являються нудота, втрата ваги, тетанія і т.д.
Письменниця пішла з життя влітку 1817 року на 42-му році життя. Вона прибула в Вінчестер на лікування, але дівчині так і не вдалося впоратися з хворобою. Джейн не встигла завершити твори «Сендітон», «Уотсони» і «Леді Сюзан». Роман «Нортенгерське абатство» було опубліковано посмертно.

Фільми

Не дивно, що наповнені змістом твори Остін не раз екранізувалися.
У 1995 році режисер Енг Лі переніс роман «Розум і почуття» на екрани телевізорів. Цікаво, що Емма Томпсон писала сценарій близько п'яти років. Ролі виконали Емма Томпсон, Алан Рікман, Х'ю Грант і інші актори.
У тому ж 1995-му виходить міні-серіал «Гордість і упередження», де на знімальному майданчику працювали Дженніфер Ель, Колін Ферт, Сюзанна Харкер і інші. Цей серіал завдяки сюжету здобув любов завзятих кіноманів по всьому світу.
У 2005 році Кіра Найтлі, Меттью Макфеден і Розамунд Пайк взяли участь в мелодрамі «Гордість і упередження». Емма Томпсон знову виступила в ролі сценариста і вважала за краще змінити діалоги з рукописного оригіналу.
У 2006 році виходить біографічний фільм Джуліан Джаррольд «Джейн Остін», що оповідає про відносини письменниці і Лефроя. Амплуа романістки зіграла Енн Хетуей, а в її коханого перетворилася Джеймс Макевой.
У 2008-му режисер Ден Зефф представив на суд глядачів міні-серіал «Оживша книга Джейн Остін» з Джемайма Рупер і Еліотом Коуен в головних ролях.
У цьому ж році вийшов фільм Джеремі Лаврінга «Любовні невдачі Джейн Остін».

Бібліографія

«Любов і дружба" (1790);
«Історія Англії» (1791);
«Три сестри» (1792);
«Почуття і чутливість» або «Розум і почуття» (1811);
«Гордість і упередження» (1813);
«Менсфілд-парк» (1814);
«Емма» (1815);
«Докази розуму» (1817);
«Нортенгерське абатство» (1818).
«Прекрасна Касандра»;
«Леді Сюзан»;
«Уотсони»;
«Сендітон»;
«Замок Леслі»

Книжки оцінені користувачами