Джон Фаулз | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Джон Фаулз

Рейтинг: 
25
День народження: 
Березень 31, 1926
Дата смерті: 
Листопад 5, 2005

Ім'я: Джон Фаулз (John Fowles)

Знак зодіаку: Овен
Вік: 79 років
Дата смерті: 5 листопада 2005 р.
Місце народження: Лі-он-Сі, Великобританія
Діяльність: письменник
Сімейний стан: був одружений

Джон Фаулз: біографія

Британський письменник Джон Роберт Фаулз відомий романами, новелами та есе, написаними особливим, неповторним стилем. У них реалістичне переплітається з фантастичним. Твори автора співвідносяться з перехідним періодом в мистецтві, коли стали відчутні віяння постмодернізму. У творчості Фаулза знайшли відбиття риси, властиві літературним творам Жан-Поля Сартра та Альбера Камю.

Дитинство і юність

Джон Фаулз народився 21 березня 1926 року в провінційному містечку Есекс, яке раніше було відоме як рибальське село. Батько хлопчика був продавцем цигарок. Цей бізнес в родині передавався з покоління в покоління.

Дитиною Джон проводив час з матір'ю і старшою кузиною Пегі. Дівчина, якій виповнилося 18 років на момент появи малюка на світ, стала його нянею. Перші 10 років з нею хлопчик проводив дозвілля і ділився секретами. До 16 років Джон був єдиною дитиною в сім'ї.

Фаулз навчався в школі в Бедфорді та був старостою класу. Він виявляв інтерес до регбі й крикету, роблячи успіхи в спорті. У хлопчика не було проблем з навчанням. Нові знання він отримував з задоволенням. За школою пішов Единбурзький університет, якому Джон надав перевагу за військову службу.

У 1945 році він покинув стіни навчального закладу. За плечима була підготовка до служби у флоті. Юнак планував потрапити в Королівську морську піхоту. Але доля розпорядилася інакше, і він потрапив в Девон, де служив на військовій базі.

Після демобілізації Фаулз відправився в Оксфорд і приступив до вивчення німецької та французької мов, глибоко перейнявшись творчістю французьких екзистенціалістів. Роздуми над абсурдністю світобудови наштовхнули його на думку про роботу письменника.

Література

У період з 1950 по 1963 роки Джон Фаулз жив у Франції, в невеликому містечку під назвою Пуать’є. Тут він працював в університеті викладачем англійської мови. У 1963 році вийшла в світ перша книга письменника, роман «Колекціонер». Твір описує викрадення і зміст в ув'язненні юної дівчини, яку вирішив приєднати до своєї колекції метеликів. Роман приніс автору популярність і дозволив повністю зосередитися на творчості, не замислюючись про роботу заради оплати.

Фаулз переїхав до Греції, на острів Спецес, який нагадує місце дії роману «Волхв». Ця книга стала зразком постмодернізму в літературі й була добре сприйнята публікою, яка оспівувала в цей час ідеї хіпі та анархізму.

До кінця шістдесятих були опубліковані «Коханка французького лейтенанта» і «Аристос». Остання книга вийшла у двох виданнях. У 1953 році Фаулз повернувся до Великобританії та працював педагогом в Лондоні. Потім в 1968 переїхав до міста Лайм-Реджіс на півдні Англії та оселився в будинку на узбережжі, ведучи аскетичний спосіб життя.

У творах автор розмірковує на тему свободи й відповідальності, про свободу вибору і любові, важливості самопізнання. Фаулз описує героїв-нонконформістів, які намагаються реалізувати себе в традиційних рамках соціуму. У «Коханці французького лейтенанта» автор продемонстрував схильність до вивчення історії. Ця ж риса проглядається і в романі «Хробак».
Твори Фаулза характеризують як експериментальні романи та книги з історичними посиланнями. Ці риси притаманні постмодерністській літературі. Письменника надихали різні жанри. Наприклад, серед його творів, крім романів, була об'ємна епопея «Деніел Мартін» і повість «Мантиса», збірка новел «Вежа з чорного дерева» і навіть вірші.
Світ Фаулза був багатошаровим і глибоким. Образність, непередбачуваність сюжету, філософські думки зливалися воєдино, утворюючи стиль, який критики характеризували як «магічний реалізм». Фаулз поєднував недомовленість, літературні асоціації, парафрази й алегорії з історичними деталями, створюючи твори.
Кар'єру письменника він вдало поєднував з роботою керівником міського музею, яким був протягом 10 років.

Приватне життя

З майбутньою дружиною письменник познайомився в Греції. Для Елізабет Крісті шлюб з Фаулзом був другим. За іронією долі її колишній чоловік був учителем на острові Спецес. Молоді люди познайомилися, коли Крісті була не вільна і про новий роман не могло бути й мови. Реформа освіти, проведена в 1953 році в Греції, залишила без роботи багатьох педагогів і Джона Фаулза в тому числі. Чоловік прийняв рішення переїхати в Англію, як і сім'я Крісті.

У рідній країні приятелі не бачилися. За цей час Елізабет встигла розлучитися, і випадкова зустріч дала можливість для переходу дружніх відносин в щось більше. У 1954 році відбулося весілля Фаулза і Крісті. Письменник став вітчимом для дочки Елізабет від першого шлюбу.

Подружжя прожило разом 35 років, протягом яких Елізабет надихала чоловіка. Він описував кохану в романах, працюючи над образами головних героїнь. Жінка супроводжувала Фаулза під час переїздів по Англії.

У 1965 році вони виїхали з Лондона в пошуках більш приємного місця для письменницької діяльності та вибрали ферму в Дорсеті. Згодом Лайм-Реджіс став останнім будинком для сім'ї. У 1990 році Елізабет померла. Але на цьому історія про кохання в житті Фаулза не закінчилася. Він одружився вдруге.
Сара Фаулз стала дружиною романіста в 1990 році. Пара прожила разом 15 років. Їх розлучила смерть Джона Фаулза у 2005 році.

Смерть

У 1988 році письменник переніс інсульт, який сильно позначився на його здоров'ї. 17 років Фаулз відчував наслідки цього трагічного випадку. Проблеми з серцем часто давали про себе знати, і у 2005 році письменник помер.
Останні дні він провів у своєму тихому будинку в Лайм-Реджіс на самоті. Фаулз не давав інтерв'ю, не коментував свої твори й засмучувався, коли його турбували.

Цікаві факти

Джон Фаулз відомий як романіст, але його перу належать розповіді, кіносценарії та статті на історичну тематику. Цікаво, що Фаулз писав навіть про фемінізм, консервуванні і гру в крокет. Він також займався перекладами з французької мови і переклав казку «Попелюшка».
За підсумками опитування 2004 року роман «Волхв» входить в топ-100 найбільш популярних творів в Англії. Газета «Times» назвала Фаулза в числі 50 найвеличніших британських письменників з 1945 року.
Шанувальники творчості Джона Фаулза можуть ознайомитися з екранізаціями його творів. Режисери вибирали для цього романи «Колекціонер», «Волхв», «Коханка французького лейтенанта» і «Вежа з чорного дерева». «Колекціонер», що вийшов на екрани в 1965 році, отримав три номінації на престижну нагороду «Оскар».

Цитати

Висловлювання Джона Фаулза і цитати з творів стали афоризмами. Мудрий філософ, який переховувався за сторінками книг, він озвучував в них свої думки, вкладаючи їх в уста героїв.
«Розумна людина повинна бути або агностиком, або атеїстом. І тремтіти за свою шкуру. Це необхідні риси розвиненого інтелекту»
«Всім нам подобається, коли нас люблять або ненавидять; це ознака того, що нас будуть пам'ятати ... Тому багато хто, не здатний викликати любов, викликає ненависть. Про це теж пам'ятають».
«Ви не принесете щастя більшості людей, змусивши їх бігати перш, ніж вони навчаться ходити».
«Сприймаючи себе такими, якими ми є, ми позбавляємо себе надії стати тими, якими маємо бути».

Бібліографія

1963 - «Колекціонер»
1965 - «Волхв»
1969 - «Коханка французького лейтенанта»
1979 - «Вежа з чорного дерева»
1982 - «Мантиса»
1986 - «Лялечка»
випуску 1996 - «Хробак»
2001 - «Деніел Мартін»

Книжки оцінені користувачами