Анна Юрген "Голубий птах" | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Анна Юрген "Голубий птах"

5
Середня: 5 (1 оцінок)

Вже декілька років поспіль 30 вересня у Канаді вшановують пам'ять жертв геноциду корінних народів.

І одним із найтрагічніших моментів у їхній історії вважається запровадження освітньої програми, основною метою якої була асиміляція корінних народів Канади та знищення їх самобутньої культури. Насильницьким шляхом розлучали дітей від батьків, ізолюючи їх у школи-інтернати, забороняли їм спілкуватися рідною мовою та проявляти свою культурну ідентичність. В інтернатах священники-вчителі до вихованців застосовуали фізичне та сексуальне насильство, змушували до примусової оголеної натуралізації... і через усе це довелося пройти майже 125 тис. дітям.

Програма почала діяти у другій половині XIX ст. і припинила своє існування із закриттям останньої школи інтернату аж у 1996р. Навіть не так давно на території закладів віднайдені рештки дітей, а Ватикан так і не наважився взяти відповідальність на себе та вибачитися за головну роль римо-католицької церкви у створенні цієї жорстокої програми.

Книга "Голубий птах" Анни Юрген розказує історію, яка передувала ще до цих освітніх реформ, а своєю ідеєю не важко здогадатися, яку суть заклала у своїй книзі авторка. За сюжетом англійський хлопчик потрапляє в полон до представників племені ірокезів, його усиновлюють та нарікають іменем Голубий Птах.

Думаю, письменниці були відомі деякі факти із Програми, тому вона зумисне подала альтернативну оповідь, аби показати два протилежні як полюси світи - відмінність світосприйняття корінних народів Америки та білих колоністів: їх ставлення до природи, людини, життя та смерті. І хто з них хто насправді є "варварами та дикунами".

Історичним тлом подій служить англо-французька війна 1755- 1763рр. Дві нації - англійці та французи роками боролися за великий континент, витісняючи корінні нації. Ірокези були схильні до англійців, а всі інші племена приєдналися до французів. Лише незначна частина червоношкірих розуміла, що обидві сторони використовують їх і що суперечності серед корінного населення ведуть до їх загибелі.

І лише з 2021р. цей пам'ятний день жертв геноциду корінних народів Канади вважається ще й Днем правди і примирення.

+1
+1
-1