You are here
Балада «Ой летіла стріла»: аналіз (паспорт твору)
Автор тексту невідомий, оскільки це народний твір. Передавався він з уст в уста, а записаний був 1915-го року в с. Погорілівка Рівненської області.
За родом літератури твір належить до ліро-епосу.
За жанром «Ой летіла стріла» — це балада.
Балада — це жанровий різновид ліро-епосу, що має фантастичний, історико-героїчний або соціально-побутовий характер з обов’язковою наявністю драматичного сюжету.
Тема: сум з приводу смерті вдовиного сина, якого позбавила життя стріла.
Ідея: співчування, жаль за загиблим молодиком, який скінчив свій життєвий шлях занадто рано.
Композиційна будова:
експозиція — в діалозі з’ясовується чому вдовин син помер;
зав’язка — до тіла хлопця підлетіли три пташки — зозулі;
кульмінація — пташки — мати, сестра та кохана хлопця — плачуть за ним;
розв’язка — людина — в пам’яті рідних та близьких навіть після смерті. Хтось пам’ятатиме все життя, хтось — якийсь час.
Художні засоби, використані в баладі: епітет, гіпербола (перебільшення), анафора, метафора, велика кількість зменшено-пестливих слів.
Сюжет балади
В творі розповідається про смерть удовиного сина. Його в полі наздогнала ворожа стріла. Близькі та рідні — у великому горі через цю страшну подію. У вигляді зозуль до вбитого прилетіли три жінки — мати, сестра та дівчина. Не даремно птахами вибрані саме зозулі, бо це символи горя, смутку, тужби за минулими часами, а ще ці пташки символізують овдовілих жінок.
У баладі материнські сльози порівнюються з розлитим Дунаєм, сестрині — з водою в криничці, а «миленька», мовляв, й землі не змочила. Сльози сестри та милої скоро висохнуть, тільки ненці — плакати допоки житиме на цьому світі.