Бернгард Шлінк "Читець" | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Бернгард Шлінк "Читець"

0
Нема оцінок

"Якщо тебе ніхто не розуміє, то ніхто не може і вимагати від тебе відповіді"

Книга, яка стала бестселером,  німецький автор завдяки якій здобув світову славу, а екранізація за мотивами роману - отримала "Оскар".

Так в чому ж феномен цього роману?

Автор на прикладі двох поколінь (тих, хто відчув війну "зі середини" та тих, хто знав її як історію) порушив дуже складні, іноді й табуйовані теми.

• Проблема тяготіння минулого. Вражає, наскільки серйозно німецька нація віднеслася до скоєних нацистами злочинів проти людства. Десятиліттями після війни німці жили із почуттям провини перед всім світом. Тут зрозуміло, що й якщо менш потерпілий від наслідків війни Західний світ готовий був до примирення, то більш потерпілі народи Центрально-Східної Європи та СРСР вели свою політику та пропаганду неприязні до німців.

• Проблема непорозуміння поколінь. Покоління дітей народжене після війни в Німеччині свідомо відгороджувалося від батьків. Діти звинувачували їх, навіть якщо батьки й не були безпосереднім учасниками злочинів, в їх байдужості як свідків. Ізоляція від батьків породила проблеми не лише в стосунках батьки-діти, це стало  наслідком невміння будувати власні сімейні відносини, руйнувалися молоді сім'ї та збільшувалася кількість розлучень.

• Проблема сексуальних відносин дорослої жінки та підлітка.
Не буду ані критикувати, ані схвалювати такі відносини , тим більш, що вони були взаємними. Єдине, що мені не подобається в літературі, коли виникає відчуття, ніби то тримаєш їм свічку.

• Проблема прав жінки. Неписемність
та неграмотність - вони як "сліпота". Та чи змогла б врятувати сліпа жінка згоряючих жінок? Мабуть, що ні. Отак і палаючих не врятувала неписемна жінка. То що важливіше людська мораль чи писемність та освіта? Не освіта робить з людини Людину.

Ця книга не про спокуту провини за військові злочини, скоєні головною героїнею роману. Ця книга про прощення...

...прощення, яке є в нашому серці. Це почуття, через яке ми звільняємося від образ та гніву до інших людей. Завдяки прощенню ми можемо адекватно та об'єктивно оцінити причину негативного ставлення до людини. Це шлях до примирення.

+1
0
-1