Джон Голсуорсі "Сага про Форсайтів" | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Джон Голсуорсі "Сага про Форсайтів"

Класика, яка ніколи не старіє в контексті часу. Читаючи її, щоразу дивуєшся: наскільки це близько сучасному суспільству. Людство розвивається, а одвічні взаємовідносини кількох поколінь залишаються актуальними.

В основі цього роману - історія
життя кількох поколінь однієї родини лондонських підприємців. Витончене, поважне, романтичне ХІХ ст. витісняється ХХ ст., віком великих історичних змін та технологічних швидкостей. І праця Голсуорсі гарно все змальовує: те як змінюються покоління, змінюються цінності, спосіб життя, а старше покоління, вже не спроможне йти в ногу з часом, все нарікає і бурчить.
І це змушує замислитися, як же мало треба для щастя людям похилого віку: увага, любов від дітей та онуків, які наповнюють змістом їхнє життя.

Автор неперевершено змалював характери, і органічно сплітав їх у клубочки родинних конфліктів, думаю, кожен віднайде певну ситуацію, яка його бентежить, аналогічну своїй родині.

Велику увагу в романі відведено здатності людини бачити красу, і відповідно отримувати задоволення від споглядання, не намагаючись опанувати нею, на противагу власництву.

Читаєш і конкретно вбачаєш як в одних людей спосіб життя впливає виключно лише на них самих, у інших - на них та їхніх дітей, і багато родин не можуть поколіннями вирватися із цього замкнутого кола. Діти відповідають за вчинки батьків.

На мою думку найкраще читати Сагу в тандемі з "Будденброками" Томаса Манна, їх цікаво порівнювати. Помітно як Гоулсорсі подав свою роботу естетичніше (атмосфера, мова), а Манн - ідеологічно. Задум теорії "розквіт, процвітання, падіння та занепад" більш розкрито Манном, Голсуорсі ж красномовніше змальовує долі героїв, їх характери та вчинки. До того ж Голсуорсі подає окрім родинної вертикалі поколінь, розгалуженість родини ще й в горизонтальному аспекті.

Роман для повного занурення й неквапливого читання: ненудна і зовсім не банальна історія, із мінімальними описами історичних та політичних подій на фоні. Філософські думки передані просто, як звичайні думки автора. А ще багата на дрібниці історія, цікава та переконлива, іноді зворушлива, іноді іронічна.

+1
0
-1