Джозеф О'Коннор "Зоря морів" | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Джозеф О'Коннор "Зоря морів"

Вся справжня сутність людини, ким вона є насправді розкривається саме у темні часи.

Одним із найважчих періодів для історії Ірландії вважаються 1845-1849 рр. Саме у ті часи зелений острів поглинув Великий Ірландський або так званий "картопляний" голод, в результаті якого близько 1 млн. ірландців померло, ще близько 2 млн. вимушені були залишити острів та емігрувати до Америки. Основною причиною голоду вважалася хвороба картоплі (для Ірландії слугувала найціннішою харчовою культурою), яку спричинила недбалість британських землевласників.

"Зоря морів" - літературний роман про корабель, який перевозив ірландських емігрантів до кращого життя в Америку в 1847р. у розпал ірландського Голоду. Коротко кажучи, твір про зневірені душі та жалюгідні умови на борту корабля.

Отож, допоки напів зруйнований корабель пливе по бурхливому морю, читачі мають змогу зазирнути у минуле персонажів: автор чергує історію, що відбувається на морі із подіями з минулого.

Сюжет складається із кількох пластів, які автор переплітає із багатою деталізацією та складністю, розказує декількома голосами: тут і детективна лінія, а до всієї історіїі додано і уривки листів, і корабельні журнали, і газетні статті. І хоча інформаційно цей роман не такий насичений, але він спонукає до пошуку джерел щодо голоду ірландців у середині XIX століття, їхніх масштабів еміграції та звісно лінгвоциду.

Туга, жаль, смуток, відчай...І поруч з ними історія про класову нерівність. І здавалося, що читач співпереживатиме бідному люду, адже багатьох ірландців вигнано із їхньої землі через нездатність платити орендну плату британцям. Та ступивши на борт корабля, деякі з них продовжують нести ненависть у своїх серцях. Увесь бруд, який причепився до їхніх чобіт на шляху в Ірландії, так і прямує з ними до Америки: хіба ж це життя із нового листка?

Важкі часи - це добра перевірка на міцність, вони розкривають або увесь бруд людської душі, який був прикритий оболонкою благопристойності, або навпаки, показують сильний дух людини, що не зігнулася ні перед жодними обставинами. Думаю, це і є основна задумка цього роману.

+1
0
-1