Фрідріх Шиллер "Розбійники" | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Фрідріх Шиллер "Розбійники"

5
Середня: 5 (1 оцінок)

Щоразу читаючи твори представників Німеччини, тим більш спостерігаю факт наскільки міцно фаустівське питання пошуків сенсу людського життя вкоренилося в німецьку літературу. Перший камінь у фундамент заклав батько Фауста - Гете, з творчістю якого я познайомилася минулоріч. Та кожного разу ця проблематика в німецькій літературі  все більш закохує мене в себе. От із недавніх прочитаних письменників - Томас Манн, Генріх Бьоль, Міхаель Енде, Еріх Кеснер. Прийшов час дізнатися як замислювався над цим питанням Фрідріх  Шиллер.

У драмі "Розбійники" Шиллер змальовує протистояння двох братів - Карла і Франца, синів графа Моора, прихильників двох протилежних світоглядів.

Карл глибоко в душі добрий та чистий юнак, який ненавидить злиденність навколишнього світу, із презирством відноситься до тих, хто улесливо кориться володарям, утискує злидарів. Він не має наміру жити у суспільстві, де вирують лицеміри, пройдисвіти та лихварі, тому дізнавшись про рішення батька позбавити його спадщини, Карл впадає у відчай та вирішує стати ватажком розбійників грабуючи багатих, аби допомогти знедоленим та гнаним.

Зовсім протилежних поглядів дотримується його брат Франц. І в його образі письменником змальовано цинічного, без честі та совісті жорстокого егоїста. Франц виправдовує будь-який свій злочин, він прагне влади та грошей. Домагається всього спадку , таким чином прирікає рідного батька на смерть. Його починають переслідувати жахливі видіння, які викликають муки сумління - розплата за злочини та жорстокість. Докори сумління наздоганняють його, тому все закінчується трагічно.

Але й Карла охоплює сумнів - а чи вірний шлях він обрав? Він приходить до висновку що в природі не існує благородного вбивства задля високої помсти. Карл бачить як користолюбство та жорстокість розбійників роблять його справу несправерливою, тому приймає рішення здатися владі.

Відтворюючи суперечки між братами, між Карлом та законом, Шиллер порушує надважливе питання - якщо проти насильства боротися насильницькими методами, то чи не стане сам благородний месник злочинцем? Автор вважає, що розплата неминуча для кожного, хто порушив моральний закон, незалежно від мотивів, за якими він скоїв злочин.

вподобати
0 користувачів вподобало.