You are here
Відгук на роман Ірини Вільде «Сестри Річинські. Книга 1»
Звернув увагу на першу книгу роману Ірини Вільде «Сестри Річинські» після того, як побачив цей роман у списку романів XIX- XX століть письменниці Оксани Забужко «складеному суто для себе».
Спробую поділитися враженнями... Читав текст дуже повільно, іноді здавалося, що не дочитаю його до кінця, тому що уривки, де описуються переваги та особливості комуністичного, соціалістичного устрою радянського союзу в образі полум`яного активіста Броніслава Завадки,вважаю ідеологічно заангажованими, але, зрештою, кожен читач приймає рішення для себе сам читати або не читати цю книгу. Зрозуміло, що в той час Ірина Вільде, мабуть, не могла писати інакше, а роман не був би опублікований.
Смерть греко-католицького священника Аркадія Річинського стала трагедією для його дружини Олени та п`яти їхніх доньок – Катерини, Софії, яку вдома називають Зонею Ольги, Нелі, та Слави. Після несподіваної смерті батька родина стикається з матеріальною кризою, по суті, руйнується звична ідилія, добробут, про який завжди дбав «татко». Тепер кожна із сестер змушена сама дбати про своє майбутнє відповідно до свого характеру, уявлень про щастя, сімейні цінності.
Основними темами , які привернули мою увагу в романі є:
Роль та становище жінки в тогочасному суспільстві. Письменниця змальовує, як дівчата шукають своє місце «під сонцем», долають стереотипи, вони мусять обрати між обов`язками перед родиною, «суспільною опінією» та власними бажаннями.
Українське питання. Тема національної ідентичності є однією із провідних в сюжеті роману. Події розгортаються в Галичині, коли українцці боролися за національне самоусвідомлення, перебуваючи під владою Польщі. Коли читаєш текст, дуже відчуваєш польський шовінізм, радянські, комуністичні вкраплення, але водночас, Ірина Вільде показує фальшивість та примарність ідеалів соціалізму, комунізму, це особливо помітно на зборах у клубі, де активісти проголошують з трибуни гасла про «світле майбутнє», а зрештою, починають стріляти у глядачів з вогнепальної зброї.
На сторінках роману можна простежити глибокі внутрішні переживання кожної з героїнь, психологізм, маральний вибір, боротьбу жіни за свою унікальність та щастя, соціальну нерівність, складний моральний вибір, що впливає не лище на життя, долю, майбутнє жінки, що цей вибір зробила, а й на долю всієї родини. Авторка показує життя родини Річинських на тлі складних суспільно-політичних процесів та обставин того часу, а у 1965 році отримала Шевченківську премію за цей роман.
24.01.2025