«Буккросинг» що це і навіщо
Для багатьох книга - це практично «жива» істота, товариш, з яким тепліше ввечері після роботи, у вихідні, під час хвороби або коли просто сумно. Згодьтеся, нічим не замінити знайомий шурхіт сторінок, запах фарби з типографії, незвичні відчуття, коли читаєш цікаві історії. «Живу книгу» не порівняти з холодним блиском металевих, електронних рідерів, які, безумовно зручні й економічні, але ...
Ще десяток років тому передбачали звичайній паперовій книзі повне забуття. Що в комп'ютерний вік просто не буде місця «паперовому непотребу» а залишаться лише електронні читалки, планшети та просто книги в електронному форматі, що зберігаються на флешці або в пам'яті комп'ютера, замінять звичайну книгу. Що бібліотеки закриються через непотрібність, як і книжкові магазини. А книги залишаться порошитися тільки в домашніх бібліотеках у колекціонерів або просто фанів паперових книг. Перш за все, бібліотекарям навіювало такі сумні думки. Однак нічого подібного не сталося. Більш того, звичайні друковані книги не тільки не здали позицій, а й отримали «друге життя». Бібліотеки не тільки не закриваються, але подекуди розширюються, поповнюючи штат співробітників, підвищується рівень укомплектованості друкованими виданнями. А книги тепер не тільки лежать в бібліотечних сховищах і на полицях магазинів, чекаючи свого читача, а й ... подорожують. Яким чином?
Будь яким зручним способом. Таке явище як «буккросинг» відомо, напевно, вже багатьом. Це розмиває межі простору бібліотеки та клубу. Це співтовариство читачів, які не хочуть або не мають можливості купувати, зберігати книги, але бажають читати друкований варіант видання. Це певний «книгообіг», суть якого полягає в подорожі книжки від читача до читача. Звичайно, і раніше книгами обмінювалися, але як правило один з одним, і завжди знали, у кого книга. У тому сенсі, що знали цю людину особисто. Буккроссинг, це трохи інший обмін книгами. Будь-хто може взяти вподобану книгу, зрозуміло, абсолютно безкоштовно, там, де передбачено місце для буккросингу. Такими місцями зазвичай є парки відпочинку, і бібліотеки, і, як не дивно, навіть книжкові магазини. Береш, читаєш книгу, приносиш назад і її бере наступний читач. Немає потреби нагадувати, що з книгою слід поводитися акуратно, втім, в таких акціях беруть участь, за великим рахунком ті, кому це дійсно цікаво і книги зазвичай повертаються в пункт в належному вигляді. Буккроссинг - це територія так званого «Звільнення книги». Як вона «звільняється»? Той, хто хоче брати участь в акції, може не тільки взяти, але і сам принести книгу і залишити її в спеціально відведеному для цього місці, щоб інші люди могли її прочитати. Ось так книга «звільняється» із запилених домашніх полиць і готова подорожувати. Це абсолютно нова форма обміну книгами, коли випадковий читач може прочитати щось нове і пізнавальне або знайти книгу, яку давно хотів прочитати, але з якихось причин не міг цього зробити. Хоч і не часто, але все ж буває, трапляються навіть рідкісні, старі екземпляри книг, які цінні вже з точки зору старовини і рідкості.
Хто ж додумався до такої думки? Дивно, але зовсім не книжковий колекціонер або працівник друкарні, не редактор або письменник, а фахівець з інтернет-технологій Рон Хорнбекер. Одного разу, в 2001 році, він залишив у холі готелю пару десятків книг, які в його будинку займали багато місця і припадали пилом через непотрібність. Справжнє визнання такий незвичайний флешмоб «звільнених книг» отримав вже скоро, на наступний рік, коли про рух заговорили в ЗМІ.
І ось до акції щодня стало підключатися як мінімум три сотні людей. У «правильного буккросингу» є свої нюанси. Мало просто залишити книгу, треба подбати про те, щоб її знайшли, і при цьому не викинули в сміттєвий кошик. Для цього послідовники руху, буккроссери, наклеюють на неї спеціальну наклейку екслібрис, яка і підкаже про те, що книга не втрачена, а бере участь у буккросингу. Всередину книги зазвичай вкладають записку з поясненнями. Потім пишуть на сайті, присвяченому цьому руху, що книга знаходиться там-то. А той, хто знайшов потім звітує про знайдену книзі на тому ж сайті. До речі, спеціальний логотип у сайту і за замовчуванням у всій акції теж є - книжка з ніжками на жовтому тлі. Процес обміну в цьому випадку дуже простий. Треба всього-навсього увійти на вказаний сайт і зареєструватися там. Після чого привласнити книзі унікальний номер, потім залишити майбутню «мандрівницю» в певному місці, де будь-який бажаючий може взяти її та прочитати. Таким чином, безліч книг не припадає пилом безглуздо на полицях. Колишній володар конкретного друкованого твору може відстежувати його подорож. Правилами акції передбачено надходження на електронну адресу інформації про те, хто цю книгу взяв почитати. Але, чесно кажучи, в містах багато громадських місць, де книги залишають без будь-якої реєстрації. Користі від буккросингу предостатньо, а ось шкоди зовсім немає, ну зовсім. Немає сумнівів, що буккросинг добереться і до «глибинки», де він абсолютно необхідний. Не секрет, що сільські бібліотеки поповнюються не так часто, як міські, а книжкові магазини відкривати там нерентабельно. Ось буккросинг і допоможе сільським любителям почитати, ще й дітей долучати до читання. Буккросери сприймають своїх вихованців не як пачки паперів в красивому палітурці на полицях, а скоріше як живих носіїв думок, які ховаються за набором надрукованих букв. Книги, які активно і регулярно читають, дарують людям частинку своєї духовності, обов'язково несуть якусь думку або просто інформацію до роздумів.
Прочитане непомітно міняє наше сприйняття, характер, спонукає до вчинків. Книжку, щоб вона була потрібна, щоб вона «жила», необхідно читати, а не ставити на полицю для краси. Тому, мета дуже проста: «прочитав книгу - дай іншому», тобто «Звільни» її, нехай хто-небудь теж її прочитає. Кінцева мета буккроссерів глобальна - перетворити в світ в величезну безкоштовну бібліотеку. Але це зовсім не означає, що книги зникнуть з наших книжкових шаф. Є видання, з якими читач не розлучиться ніколи. Але погодьтеся, більшість книг і правда просто припадає пилом. Так чому б не дати їм подорожувати і приносити користь? Виконувати свою основну задачу? Адже видається книга саме для того, щоб її читали і в якомусь сенсі буккросинг нагадав про це її значення в нашому житті.
Насправді, це прекрасно, якщо книги будуть «подорожувати», буде зрубано менше дерев і менше грошей витрачатися на книги, які не будуть припадати пилом на полицях, чекаючи, коли ж їх все-таки прочитають. При цьому думка про те, що книга, можливо, вже побувала в руках людини з іншого кінця країни, безумовно буде вселяти незвичайні відчуття. Адже, як кажуть, Земля кругла, і буккросингу цілком під силу довести це в черговий раз.
Буккросинг в Україні
Telegram-cервіс для буккросингу - перший сервіс для буккросингу у месенджері створений 20 січня 2018 року.
Стан: активний на початок 2020 року
bookgo.me — сайт для буккросингу, створений в березні 2018 року.
Стан: неактивний на початок 2020 року
Bookcrossing.net.ua — український сайт буккросерів що здійснюється за допомогою соціальної мережіі.
Стан: неактивний на початок 2020 року