You are here
Януш Корчак "Правила життя"
«Ви кажете:
— Спілкування з дітьми нас обтяжує.
Маєте слушність.
Ви пояснюєте:
— Тому що мусимо опускатися до їхніх уявлень.
Опускатись, нахилятись, згинатися, стискатися.
Помиляєтеся.
Не від цього ми стомлюємося. А від того, що треба підніматися до їхніх почуттів.
Підніматись, зводитись навшпиньки, тягтись.
Щоб не образити»
(Януш Корчак «Правила життя», 1919р.)
У Міжнародний день захисту дітей чому б не згадати подвижника, ім'я котрого стало символом, а життя - легендою. Письменник, лікар, учений, вихователь, людина, яка до кінця своїх днів була віддана дітям.
Не лякайтеся, настанов, керівництва, чи порад у книзі від тонкого знавця людської психології не знайти. Бо хіба може бути якась інструкція, коли мова йде про любов до дітей. Без будь-яких повчань, ця книга швидше як записи спостережень. І своїми дослідженнями Корчак випередив час, у момент написання книги озвученні ідеї вважалися новаторськими, адже дітей у ті часи не сприймали як особистостей. А основна ідеологія цієї книги - це повага до дитини.
Ця книга залучає до роздумів і змушує обмінюватися ролями з дітьми. Як батькам зрозуміти дитину, що дивиться на тебе з очима повними почуттів і емоціями, щоб її зрозуміли і прийняли як рівного. Дитина - це теж особистість, і цю особистість треба поважати і ставитися з повагою і розумінням. Із розумінням того, що дитина не має великого досвіду життя, і багато чого може не знати. Що треба бути поблажливим, терпеливим і пояснювати спокійною мовою, але ніяк не вказувати і не кричати. Сучасним батькам інформація видана у книзі може видатитися не новиною та навіть мені із моїм багаторічним стажем материнства було цікаво та пізнавально.
На прикладі дітей в інтернаті, автор дає відповіді на питання: чому діти часом бувають жорстокими. А жорстокі вони, бо їх ніхто не любить. Тому що навколо них такі ж недолюблені особи, які так само виживають у цьому світі.
Плекати, виховувати в людині людину, думати про те, як поглибити й розширити нашу доброту, ввічливість, взаємну повагу і ... фантазію. І дорослі, і діти. От і правила життя від Я.Корчака.