You are here
Алмази з Танжера
Зовсім недавно побачив світ черговий пригодницько-детективний роман Юрія Винничука про львівського репортера Марка Криловича. Цього разу нова книжка серії від Видавництво «Фабула» називається «Алмази з Танжера». Тож вже з назви зрозуміло, що читач матиме змогу здійснити віртуальну мандрівку до загадкового марокканського міста. Але не одразу. Бо, як і у всіх попередніх історіях про нічного репортера, основні події відбуваються у Львові.
Для тих, хто не зовсім у темі, коротко окреслю суть серії. Дія відбувається в кінці 30-х та на початку 40-х років. Головним її героєм є львівський репортер Марко Крилович. Його основна журналістська спеціалізація - це кримінальні розбірки та нічне життя Львова, за що його й «охрестили» нічним репортером. Марко відзначається здатністю всунути свого носа у різноманітні авантюри та небезпечні історії, що перетворює його репортерську діяльність в кавалькаду пригод та несподіванок. Він розслідує різні заплутані кримінальні справи не гірше бувалого поліціянта. Тим більше, що має для цього надійну підмогу в особі комісара львівської поліції Романа Обуха, з яким Марко товаришує ще з часів спільної служби в лавах армії УНР. Але так все виглядало ще до «золотого вересня» 39-го року. З приходом до Львова більшовиків і у Криловича, і в Обуха почалися серйозні проблеми. Ба, хто ж їх не мав на наших теренах у ті часи! Але гострий розум та винахідливість Марка допомогла йому не тільки витягнути з лап чекістів себе та Обуха, але й стати таємним співробітником одного з відділів НКВС. Детально про все це ви зможете прочитати у трьох попередніх книгах серії.
В новому романі «Алмази з Танжера» Юрій Винничук продовжує розповідати нам про життя Марка Криловича в умовах совєцької окупації Львова. Він далі співпрацює з НКВД, але, очевидно, що не з ідейних переконань. Життя змушує його до цього. Адже від лояльності Криловича до влади залежить безпека Обуха та його родини. Тож Марко робить все, щоб переправити товариша за кордон і тим самим розв’язати собі руки. Він розуміє, що сам ходить по краю леза, співпрацюючи ще й з польським підпіллям та німецькою розвідкою. Перебувати у Львові стає щораз небезпечніше. Адже тут закручується цілий клубок кримінально-політичних інтриг. Окрім того, в повітрі вже відчувається запах майбутньої війни між нинішніми союзниками Третім Рейхом та СРСР. Війна неминуча, питання лише в часі. І Марку випадає чудова нагода виїхати з окупованого більшовиками Львова. За завданням НКВД він відправляється в Танжер, щоб розслідувати вбивство їхнього агента, а головне, щоб знайти контрабандні алмази, які дивним чином зникли з місця вбивства. Саме в марокканському портовому місті і розгортаються найцікавіші пригоди нашого героя.
Та не тільки пригодами єдиними. Якщо ви хоч раз читали Винничука, то розумієте, що він неперевершений майстер описів Львова різних епох та історичних періодів. Тож без колоритних замальовок тогочасного міста не обійшлося і тут. Біда лиш у тім, що обставини, в яких опинився Львів і вся Галичина були дуже невтішними. За рік перебування при владі «червоні визволителі» зуміли кардинально змінити обличчя міста. І далеко не в кращу сторону. Інтелігенцію та неугодних владі людей масово вивозять до Сибіру та Казахстану, а у їхні помешкання заселяють високопоставлених представників совєтської влади та комуністичної партії. Будь-хто міг стати жертвою цього дикого терору. Окрім того, Львів став перевалочною базою для етнічних німців з глибинних територій СРСР, які за міждержавним договором мали право репатріюватися до Німеччини. У Львові вони очікують кінцевого оформлення дозвільних документів, щоб потім вирушити на свою історичну батьківщину. Цим каналом втечі з окупованого Львова користуються і українці та поляки, які розуміють, що від нової влади їм не слід очікувати нічого доброго. З фальшивими німецькими документами вони вирушають до Європи в пошуках кращої долі. Тож всю цю історичну базу автор майстерно вплів у сюжет свого роману.
Та, безперечно, родзинкою серії романів Юрія Винничука є його головний герой, невтомний шукач пригод та пожирач жіночих сердець Марко Крилович. З кожною новою історією він відкривається нам все більше і глибше. Зовнішні обставини змушують Марка трохи виваженіше ставитися до своїх дій. Адже він розуміє, що кожен необдуманий крок може коштувати життя йому і його оточенню. Він стає прагматичним та твердошкірим, заглибленим в себе та адаптованим до жорстокості життя. Марко Крилович дорослішає та мудрішає. Але незмінними залишається вроджений шарм Марка і його неперевершене вміння закохувати в себе жінок. У «Алмазах з Танжера» це проявляється дуже красномовно. Одразу чотири жінки плекають в душі надію одноосібно заволодіти серцем львівського мачо. Цього разу до відомих нам з попередніх романів жінок, доньки львівського контрабандиста Мирослави, працівниці німецького консуляту Ірми та лейтенанта НКВД Іванни, доєднується німецька комуністка Зельда, з якою Марко вирушає до Танжера на пошуки контрабандних алмазів. Цей аспект роману вас точно не залишить байдужими. Події в Танжері розгортаються дуже цікаво і динамічно, а розв’язка вас просто приголомшить.
Юрій Винничук своєю пригодницько-детективною серією про Марка Криловича і зокрема романом «Алмази з Танжера» подарував нам гарну можливість трохи відволіктися від напруженої реальності. Тож раджу вам не зволікати й скористатися цією чудовою пропозицією віртуальних мандрів у просторі та часі.