«Чому нації занепадають» – книга про владу, багатство та бідність | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

«Чому нації занепадають» – книга про владу, багатство та бідність

Дарон Аджемоглу, Джеймс Робінсон «Чому нації занепадають. Походження влади, багатства та бідності.» \ пер. з англ. Олександра Дем`янчука – 2 –ге видання – К: «Наш формат», 2017. – 440 с

Мою увагу завжди привертають книги, що спонукають до подальших роздумів, одним із таких текстів, який надовго залишиться в пам`яті є книга «Чому нації занепадають. Походження влади, багатства та бідності.».
Не скажу, що це було легке читання, але точно потрібне саме в цей час, щоб розуміти, чому кожна нація, держава, країна проходить різний шлях політичного та економічного розвитку, чому одні країни, такі як: США, Велика Британія, Франція, Німеччина досягли успіху, а інші країни або продовжують боротьбу за своє існування або занепадають зовсім.
Автори книги Дарон Аджемоглу –професор економіки Гарвардського університету та Джеймс Робінсон – економіст і політолог фактами доводять у своїй книзі –дослідженні що «економічний успіх держав не залежить від культури, клімату чи географічного положення».
Прочитавши висновки, міркування авторів, читач розуміє, що успішними стали ті країни, де основною цінністю є не збагачення владної верхівки, а економічні та політичні права, свободи кожного. На думку авторів, саме «завдяки свободі світ може стати багатшим», успішнішим, адже кожен громадянин вільної, демократичної країни зможе повною мірою реалізувати свій потенціал, можливості, знання здібності, відкривати та створювати нові можливості для розвитку бізнесу, кар`єри, добробуту.
Книга допомагає краще розуміти причини політичної та економічної «нерівності» різних країн світу. Автори доводять що успішний «розвиток залежить насамперед, від ефективності економічних та політичних інституцій»
Багатшими можуть стати ті країни, де якомога ширше коло громадян має можливість впливати на рішення, які ухвалюють представники владної еліти. Важливо, щоб представники влади в країни дбали не про власне збагачення, а про нові можливості для розвитку та підвищення рівня освіти громадян, підтримка можливостей для відкриття власної справи, дієва боротьба з корупцією, справедливе покарання корупціонерів, безпека громадян, можливість реалізувати свій потенціал у будь –якій галузі, незалежно від твого фінансового стану, фізичних можливостей, а не за принципом наближеності того чи іншого чиновника до представників влади.
«Сьогодні нації занепадають через те, що їхні екстрактивні економічні інститути не створюють стимулів, потрібних для того, щоб люди заощаджували, інвестували й створювали інновації» [c.324]
Особливий акцент зроблено в тексті на важливості роботи незалежних ЗМІ для формування демократичних цінностей, свобод, запобігання корупції, впровадження цінностей та принципів сталого розвитку в суспільстві.
«Чому нації занепадають» це книга для тих, хто цікавиться політикою, історією, економікою, хоче бути глибше обізнаним про особливості політичної боротьби та вплив цього процесу на розвиток країн Європи, Азії, Африки, Латинської Америки а також про вплив США на політичні процеси, що відбуваються у світі.
16.11.2024

+1
0
-1