You are here
Майкл Ґрюнбаум, Тодд Хасак-Лові "А десь ще сонячно. Мемуари про Голокост"
Ця розповідь вирізняється з-поміж інших історій про Голокост. Вже в самій її назві закладені основні принципи позитивного мислення. Одна із небагатьох життєствердних історій у літературі, яка за допомогою "методу Поліанни" здатна надихати людство сприймати у довколишньому світі охочіше позитивну інформацію, аніж негативну. Саме цей напрямок психології застосував у своїй праці "Людина у пошуках справжнього сенсу" Віктор Франкл, та у праці "Вибір" Едіт Еґер, які пережили Голокост. Приклад мужності, завзятості, винахідливості, стійкості і величезного бажання залишитися живим з надією, що колись настане краще життя.
Майкл Грюнбаум у співавторстві з письменником Тоддом Хасак-Лові у своїй праці реконструював історію перебування його в юному віці у концтаборі Терезін, проміжному пункті між Празьким гетто та концтабором Аушвіц.
Терезін (Терезієнштадт) відрізнявся від інших концентраційних таборів дуже високим освітнім та професійним рівнем в'язнів, серед яких було чимало представників інтелігенції єврейської спільноти. У ньому не винищували в'язнів у газових камерах, не було спалювань або розстрілів, але там теж проводилися розправи, хоч не такі жорстокі. У 1943р. на прохання
Червоного Хреста керівництво СС продемонструвало зацікавленій делегації табір Терезін як«зразковий» санаторій для єврейської еліти. Щоб приховати від комісії факт перенаселення концтабору, нацисти посилили депортацію ув'язнених до Аушвіцу, стає зрозумілим, що туди в'язні транспортувались на зустріч своїй смерті. Показові школи, театральна вистава, кіно, сардіна на обід - комісія так і не зрозуміла, що це була фальсифікація життя в таборі.
Та в силу свого юного віку Міша (Майкл) не розумів, не бачив довколишньої жорстокості. У його дитячих спогадах Терезін викликав приємні враження: братерська дружба та щире наставництво, дозволили Міші побачити СВІТЛО ДОВКОЛА ТЕМНИХ ЧАСІВ.
Тому і в книзі, наповненій трагічними подіями, все ж таки поміж рядків пробивається сонячний промінь - вогник надії, що десь у світі є сонячно. Варто лише з оптимізмом сприймати навколишній світ.