You are here
Остап Вишня «Сом» (скорочено)
Чи доводилося вам бувати колись біля Осколу? Це така ріка, що протікає землями Харківщини і впадає в Північного Донця. Коли ще ні, то обов’язково раджу побувати!
В заплавах Осколу, між очеретом та верболозом знаходиться тьма-тьмуща дрібненьких озерець. Їх вкриває густа зелена ряска, латаття та квіти-горнятка яскравого жовтогарячого кольору, що кріпляться до довжелезних зелених батогів! А ще там ростуть водяні лілії. Видимо-невидимо! Бувало, дівчата човниками пливуть їх збирати.
А дикі качки!.. Їх там море. Якщо вам пощасливиться відвідати ті місця весною чи літом, пливіть човном-довбанкою тихенько-тихенько. Зможете подивитися на чирят. А за ними — качка-крижень з дітками пливе. А болотяні курочки! Повно! На саме озеро не варто випливати, спиніться й поспостерігайте. Неодмінно вдасться подивитися на лисичку з лисенятками та виводки найрізноманітніших пташок.
Тихо течуть Осколові води… Навпроти радгоспу Оскол широкий, із дзеркально чистою водою. Якщо ж взяти трохи вліво, то там буде під спокійною, здається, водою ціла прірва. Від діда Панька ми чули, що сягнути дна там неможливо. Плавати там не треба, бо урвище проковтне, втягне.
В тій ямі мешкають соми! Там такого розміру сомик був, що спаси, господи, й одверни! Дід розказував, що бачив, як цілий гусак щез у його роті. Це було, правда, давно, ще за панщини. І дід та пан намірилися того сома виловити. Ковалеві дали завдання — аби він зробив великий гак. Коли снасть була готова, на неї почепили гусака. Крюк причепили на парочку зв’язаних налигачів, примотали до дерева та пізнього вечора почали риболовлю, бо сом, то така риба, що уночі полює.
Пан та Панько чекали кльову. Аж як смиконуло! Пан тримає налигач, а Панько — пана. Дістали сомиська. Учотирьох довелося його нести! Не менше 5-ти пудів у ньому було, а, може, навіть ще важчий був. Коли розрізали його, то побачили рештки мисливського пса на ім’я Джой, що належав панові. Пан вже майже доїв свого трофея, як йому сказали про те, де знайшовся його собака. Отримали всі на горіхи від пана, та правда й він трошки таки постраждав гикотою та нудотою.
Ми питалися, чи дід не збрехав про те, що сом проковтнув пса, то він відповідав, що в книжці Сабанєєва взагалі вказано, що на території Уфимської губернії сом зміг проковтнути ведмедя, що хотів перепливти через ріку.
Сом має неабияку силу, він могутній. Якось я чув від одного рибалки, що рибалив він із човна на річці Дніпро. І побачив, що на середині ріки, швидко пливе човник, а з нього долинає відчайдушний вигук: «Рятуйте!» Кричав зляканий дід. Одна його рука трималася за той човен, а інша чогось була аж у воді. Тоді вияснилося, що це через сома човен так швидко рухався, це він його буксирував, не близько не далеко — від самого Канева. Рибалці та дідові таки вдалося дістати того сома. Дідова рука була мов розрізана в районі зап’ястка мотузкою, а пальці опухли та стали синіми-пресиніми. А розмір сома був такий, як розмір човна.
Сом живе на одному місці. Вибирає якусь одну ковбаню й практично ніколи її не покидає. Це стосується дорослих сомів. А сомики й соменятка гуляють всією річкою, на «чужих» вулицях теж. Харчуються вони рибою, жабами каченятами, гусенятами. Найкраще ловити сомів влітку, коли тепло і, звісно, в темний час доби. Вловити сома можна на вудку, спінінг, а екземпляри особливо великих розмірів — на крюки величезного розміру. Що може слугувати наживкою? Черв’яки, живці, жаби, шматки м’яса тощо.
Якщо ж ви збираєтеся ловити достойні чималі особини, то чіпляйте на гачок гусака чи пса породи сетер-гордон або ж наживкою може бути бурий чи гімалайський ведмідь. Білий ведмідь для цього не підійде, бо він є полярним звіром, а сомові подобається тепла вода й не вельми холодні звірі.
Як спіймати сома? Це нескладно: надіньте наживку на гачок, сідайте й чекайте. Якщо клюне, то треба підсікати. Вийшло підсікти — тягніть. Якщо вже сом на березі, то варто його зразу ж розчинити, бо ж бувало, що в його пузі знаходили найрізноманітніші цікавинки, такі як копчена ковбаса, варений рак та парочка цілих банок зі шпротами. Тож від сома можна отримати не тільки самого сома, а ще й добрячу закуску. Цікавий сом. Якось я сам бачив на власні очі такого — розміром з комбайн, правда, він був трохи довший.