«Пам’яті тридцяти»: аналіз (паспорт твору) | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

«Пам’яті тридцяти»: аналіз (паспорт твору)

Автор — Павло Тичина.

Дата створення — 21 (8) березня 1918-го року.

Рід літератури — лірика.

Напрям — модернізм.

Віршовий розмір — хорей.

Римування — перехресне; римування окремих звуків.

Провідним мотивом є скорбота, душевний біль, співчуття.

Тема «Пам’яті тридцяти» — зображення патріотів, які йдуть на самопожертву заради високих поглядів та любові до рідної землі.

Ідея «Пам’яті тридцяти» — встановлення патріотичних та гуманістичних поглядів, осуд жорстокої поведінки, тероризму тощо. Найвищою етичною та духовною цінністю особистості є любов до Батьківщини та здатність піти на смерть заради неї.

Художньо-стильовою особливістю вірша є його кільцева композиція — початок та кінець вірша однаковий.

Ліричним героям поезії став збірний образ 30-ти українських юнаків-захисників. Вони поклали своє життя на захист України.

Під час написання автор користувався такими художніми засобами та стилістичними фігурами: епітет, метафора, риторичний оклик, риторичне питання, метонімія та обрамлення.

«Пам’яті тридцяти» сюжет
На Аскольдовій могилі хоронять юних українських воїнів. Та поезія не є розповідною, більше емоційною.

Читачеві стає відомо, що три десятки мужніх патріотів було покладено в одну могилу. Їх вік був зовсім юним, а подвиги великими. Навколо — розквіт природи, а вони вже ніколи не будуть на цьому світі радіти життю.

Їм судилося облишити найбільшу свою любов — Батьківщину.

Образи та символізм
Вірш «Пам’яті тридцяти» насичений символами. Вітер з Дніпром та сонцем символізують земне життя, можливі щасливі миті, які вже ніколи не справдяться. Каїн також є не випадковим образом. Смерть надто юних патріотів під час розквіту природи сприяє ще більшому загостренню розуміння тяжкості горя. Були вбиті не лишень юнаки, а і їхні нащадки, які б повинні були народитися в майбутньому. Емоційної наснаги поезія здобуває завдяки стислим реченням, точним висловам. Тому невеликий розмір вірша не заважає йому стати таким собі бурхливим спалахом болючої розповіді. Відповідний настрій з наростаючими емоціями досягається завдяки вдало розставленим розділовим знакам, а також обрамленню.

Влучними епітетами та метафорами автор художньо збагатив вірш.

«Пам’яті тридцяти» критика
Особливої експресивності у творі досягнуто завдяки своєрідності його художньої форми: немає поділу на строфи, хоча, зважаючи на те, що другий та четвертий рядок римуються, він міг би бути. Та таким чином Павло Тичина досягає динамічності у вірші. Складається враження, що за ритмом поезії стоїть вкрай схвильоване людське дихання.

Реальна основа твору, прототипи
За основу поезії взято реальну подію — битва під Крутами, що відбулася 29-го січня 1918-го року. Тоді Україна втратила юнаків-патріотів, які боротися за свободу своєї Батьківщини з російсько-більшовицькою владою. Тіла воїнів поховали в м. Київ на дніпровських кручах.

В поезії «Пам’яті тридцяти» зображений страшний трагізм ранньої смерті трьох десятків відважних українців. Автор зневажає зрадників, що згубили цвіт української нації. Кількома рядками поет зміг передати історичну подію, яка стала дзеркалом цілої епохи.

+1
0
-1