Твір Франца Кафки «Перевтілення» читати скорочено

4.07143
Середня: 4.1 (14 оцінок)

Молодий чоловік на ім’я Грегор Замза, що працював на посаді комівояжера, тобто роз’їзного торгового агента, одного ранку прокинувся і виявив, що його тіло вже не таке, як було, оскільки він якимось чином перевтілився у величезну комаху. Його спина стала мати панцир, а нижня частина тіла складалася з лусочок, на яких були пухирі. Замість звичних для людей верхніх та нижніх кінцівок, з’явилися лапки. Як не дивно, та Грегора факт свого перетворення злякав не стільки, як можливість спізнитися на роботу, адже він уже не встиг на ранковий потяг і поїхати з продажами сьогодні у нього не вийде.

Піднятися з ліжка, перебуваючи в комашиному тілі, що лежало на спині, було не так просто, але Грегор не спішив кликати на допомогу. Врешті-решт у нього самостійно вийшло встати.

В цей же час він почув, що хтось подзвонив у дверний дзвінок. Це був його начальник. Він прийшов аби висловити свою незадоволеність роботою свого службовця. З його слів, чоловік останнім часом здійснив малу кількість продажів, тож не дивно, що він ще й став порушувати дисципліну. Мати та батько Замзи намагалися його захистити, оповідаючи про те, що він дуже відповідальна людина, до того ж ніколи навіть не дозволяє собі зайвого відпочинку. Вони дійшли висновку, що він, певно, захворів, бо іншої причини для його відсутності на роботі бути не могло.

У цей час хлопець хвилюється за можливу втрату своєї посади, оскільки він утримує всю свою родину. Грегор зумів відчинити двері за допомогою рота і вийшов з кімнати. Всі присутні остовпіли. Від несподіванки начальник чоловіка оступився і покотився сходами сторч головою, мати втратила свідомість, тільки батько був невимовно лютий і, схопивши палку, загнав сина-комаху назад до кімнати. Палка нашкодила Грегорові, рана кровоточила. Зляканий, він сховався під ліжком. Його люба сестра, що була людиною доброю, подумала про те, що її брат, хоч і в такій подобі, але має щось їсти все рівно, тож принесла йому мисочку молока та хліб. Але з перевтіленням змінилися і смаки Грегора, тож від молока, яке ще недавно він обожнював, тепер його нудило.
У страшному розпачі Замза заснув і прокинувся лише тоді, коли надворі стало практично темно. До нього знову зайшла сестра. Вона звернула увагу на те, що брат зовсім не торкнувся наїдків, тож подумала про те, що потрібно дослідити, які продукти будуть йому тепер до смаку. Вона принесла з кухні на газеті велику кількість різноманітних наїдків і того, що, на її думку, могло стати їжею для комахи. Найбільше до смаку Замзі прийшовся шмат несвіжого сиру.

Чоловік дуже побивався про долю своєї родини, оскільки всі вони жили за рахунок тих грошей, що заробляв він. Але одного разу випадково почув, що його батько мав заощадження, що неймовірно його порадувало, адже він знав, що у батька є борги, а тут виявилося зовсім інше. Його молодша сестра любила відпочинок та сон, а ще вміла грати на скрипці. Він навіть планував відправити її на навчання до консерваторії.

Грошей, відкладених батьком, вистачило ненадовго, тож будинок полишила вся прислуга, крім однієї жінки. Для того, щоб якось жити, всі члени родини змогли влаштуватися на роботу: батько тепер працював на посаді розсильного, мати вміла гарно шити, тож цим заробляла кошти, і навіть сестра почала працювати в крамниці. Ті, хто роками були немічними та неспроможними, тепер різко знайшли в собі сили.

Спочатку про Грегора піклувалися, навіть зголосилися позбутися від меблів у його кімнаті для зручності його переміщення, проте цей запал швидко згас, а йому на зміну прийшла холодна байдужість родини.

До його кімнати все частіше почали приносити непотрібні речі, перестали прибирати. Врешті-решт його простір став нагадувати смітник. А сам Грегор покрився товщею пилу та бруду. Стало зрозуміло, що його присутність всім тільки приносить дискомфорт. Батько не дозволяє йому виходити з кімнати. Якщо ж Замза-молодший попри це намагається вилізти хоча б за двері, його найрідніший колись тато, наносить нищівні удари по його безпорадному тілові.

Ні в кого немає настрою вже багато часу. Всім важко і гнітюче від присутності Грегора у новій подобі. Всі думають, а, часом, вже й говорять, про те, що було б значно краще, якби його не стало. Сім’я навіть планує прогнати свого сина та брата. Але останній підслухав таку неприємну для себе розмову і з розпачу тяжко захворів, а потім помер. Його навіть не поховали. Служниця отримала наказ віднести тіло на смітник.

Всі зраділи, всім стало легше. Сестра Грегора вже зовсім виросла і стала неабиякою красунею, тож треба шукати їй достойну партію. Слід думати тепер про це і забувати про того члена родини, що колись став комахою.

Вподобати:
+1
0
-1