Аналіз «Зачарована Десна» О. Довженко | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Аналіз «Зачарована Десна» О. Довженко

4.285715
Середня: 4.3 (7 оцінок)

За родом літератури «Зачарована Десна» належить до епосу.

За жанром твір — кіноповість.

Тема: художньо оброблені спогади автора про дитячі роки, усвідомлення себе, як частинки народу та рідного краю.

Ідея твору «Зачарована Десна»: змалювання впливу природи, праці. оточення та малої Батьківщини на розвиток та формування особистісних якостей людини у дитячий період життя.

Герої (персонажі) кіноповісті: хлопчик Сашко (в основній частині твору) та дорослий Олександр Довженко ( у відступах автора), його мати Одарка та батько Петро, дідусь Семен та сварлива прабабуся Марусина.

Головною оригінальністю твору є те, що одна постать є і головним героєм, і оповідачем, проте у різному віці. Сюжет відсутній. Натомість є непов’язані між собою, повністю автономні новелетки. Двоплановість розповіді дуже яскрава: на перший план виходять розповіді про певні події з життя, зображені через призму дитячого світосприйняття, а на іншому плані — філософсько-етичні роздуми Доженка-митця.

Сюжетно-композиційна будова кіноповісті «Зачарована Десна». Як вже зауважувалося, сюжету немає, проте, оскільки мова йде про одного й того ж головного героя, всі новели мають право бути поєднані в один твір. До того ж, як розповідь, так і авторські коментарі до них дуже органічно поєднані, спогади О. Довженка, немов чіпляються один за інший, утворюючи спільну картину, у якій змальовується і його родина, і весь трудовий народ, і природа, невимовної краси тощо.

Фольклор та класичні літературні твори є одним із джерел натхнення для літератора. Тож усна народна творчість дала йому такі принципи, які він успішно використав, як нанизування мотивів, різного виду відступи, зачини та закінчення тощо.

Композиційні особливості твору не є випадковими, адже Олександр Петрович працював багато років у сфері кіно і, природно, що за жанром кіноповість і передбачає різноплановість та «кадровість» моментів. Але це не псує твір, а, натомість, робить його незвичайним та особливим. Він просякнутий легким, добрим гумором та ліричністю, що робить його доступним і для дорослих, і для дітей.

Проблеми, порушені в кіноповісті:

  • смислу життя;
  • взаємозв’язку людини з природою у гармонійному поєднанні;
  • утворення особистісних якостей у дитинстві;
  • навчання;
  • ставлення до рідного краю;
  • батьків та дітей;
  • любові людини до людини.

До слова: «Зачарована Десна» — автобіографічний твір, у якому письменник згадує про свої дитячі роки, які хоч і були сповнені великою кількістю смутку, але він їх запам’ятав, здебільшого, у яскравих кольорах. Такими про них розповідає малий Сашко. Тоді як дорослий Олександр зауважує і про неосвіченість та злидні селян і про тяжку працю тощо. Та все ж він говорить про те, що його завдання, як людини-митця, зображувати все те прекрасне, що є у навколишньому світові й нести людям радість та тепло.

+1
0
-1