ALDOUS HUXLEY
Знак зодіаку: Лев
Вік: 69 років
Дата смерті: 22 листопад 1963 р.
Місце народження: Годалмінг, Великобританія
Зріст: 195
Сімейний стан: був одружений
Біографія
Британський письменник і філософ відомий романом «Прекрасний новий світ», написаним у жанрі антиутопії. Починав кар'єру як гуманіст і сатирик, противник війни, з віком зацікавився містицизмом і іншими духовними питаннями. Свого часу вважався видатним інтелектуалом, був сім разів номінований на Нобелівську премію з літератури.
Дитинство і юність
Олдос Гакслі народився 26 липня 1894 року в місті Годалмінг, Великобританія. Обоє батьків Гакслі належать до культурної еліти. Батько Олдоса, Леонард Гакслі, теж був письменником, а дід по батьковій лінії - знаменитим зоологом, популяризатором науки й захисником еволюційної теорії Чарльза Дарвіна.
Предки Олдоса Гакслі з боку матері також залишили слід в історії. Прадід письменника Томас Арнолд був педагогом, фахівцем з античності та реформатором освітньої системи, а двоюрідний дід був поетом і літературознавцем. Брати Олдоса Гакслі, Джуліан і Ендрю, були знаменитими біологами.
Олдос втратив матір у віці тринадцяти років. Через пару років юнак «підчепив» якусь хворобу очей, через яку у нього сильно впав зір. Це нещастя обернулося світлою стороною, коли за станом здоров'я Гакслі звільнили від військової служби якраз в той період, коли йшла Перша світова війна.
Значно пізніше, в 1943 році, письменник випустив брошуру «Як виправити зір», де ділився власним досвідом корекції зору.
Перший роман Олдос написав ще в юному віці - в 17 років, але цей твір не був опублікований. Освіту Гакслі отримав в Оксфорді, де вивчав літературу в Балліола-коледжі. Остаточне рішення стати професійним письменником прийшло до нього у двадцять років.
Література
Улюблений жанр Олдоса Гакслі - антиутопія. У своїх творах автор описує, як суспільство, захоплене технологічним прогресом, з часом втрачає залишки людяності. У романі «Прекрасний новий світ» описується Лондон майбутнього. Всі країни Землі з'єднані в одну державу. Споживання перетворилося в культ, а Генрі Форд, перший виробник дешевих загальнодоступних автомобілів, - в нового бога суспільства споживання.
Люди у світі, який описує Гакслі, штучно розділені на касти. Природне розмноження припинено, і нові громадяни «чудового світу» вирощуються в пробірках. Здібності дітей нижчих каст пригнічуються ще на етапі ембріона.
Громадян з ранніх років готують до того, щоб ті слухняно зайняли відведене їм місце в кастовій системі. Вони «обробляють» гіпнозом, їх налаштовують на колективізм, споживання і безумовне прийняття цінностей суспільства.
Ще одна знаменита книга Гакслі - «Мавпа і сутність», написана в жанрі постапокаліптичної антиутопії. Твір є «роман у романі», оскільки починається з того, як два приятелі знаходять якийсь сценарій під назвою «Мавпа і сутність», який відкинула кінокомпанія.
Герої дізнаються, що автор сценарію недавно помер, а також деякі факти з його нічим не примітної біографії. Інша частина роману - текст цього вигаданого сценарію.
У «сценарії» описується майбутнє людства, яке практично знищило саме себе ядерною зброєю й епідеміями, викликаними штучно. Цивілізація і культура збереглися тільки на островах Нової Зеландії, які залишилися в стороні від світових апокаліптичних процесів. Вся інша земля є руїнами в диму, по яких бродять натовпи диких людей.
Група новозеландських учених відправляється в експедицію до берегів Америки, розраховуючи відкрити цей континент заново. Після радіаційного зараження на території Америки з'явилися нові види рослин і тварин, а ті, що вижили люди будують нове тоталітарне суспільство на руїнах цивілізації.
За мотивами роману «Прекрасний новий світ» в 1998 році був знятий фільм з Леонардом Німоя і Пітером Галахером. Ще одна екранізація була зроблена в 1980 році режисером Бертом Брінкергоф.
Олдос Гакслі написав також близько двох десятків оповідань і новел, серед яких «Кінфо», «Юний Архімед», «Черниця до сніданку» та інші.
Особисте життя
Перша дружина Олдоса Гакслі, Марія Ніс, була родом з Бельгії. Від цього шлюбу народився син, якого назвали Метью. Хлопчик навчався в школі Дартінгтон Холл, а в 1937 році разом з усім сімейством переїхав з Великобританії в США, де вступив до Каліфорнійського університету і згодом став відомим епідеміологом.
Зір Олдоса продовжував падати, і однією з причин переїзду в Лос-Анджелес стало те, що письменник вважав каліфорнійський клімат більш цілющий для свого здоров'я, ніж британський. Разом з сімейством Гакслі в США переїхав товариш Олдоса, Джеральд Герд.
В Америці Олдос Гакслі виходить на новий рівень своєї творчості та починає ставити собі питання про людську сутність. У письменника з'являються нові знайомі, серед яких виявляється індійський філософ Джида Крішнамурті. Захоплення Гакслі містикою, філософією і духовними питаннями спровоковано спілкуванням з цією людиною. Однак, попри інтерес до даних тем, сам Гакслі називав себе агностиком.
У 1953 році Гакслі взяв участь в експерименті, пов'язаному з вивченням впливу психотропних речовин на людську свідомість. Цей експеримент і пережитий досвід Гакслі описав в есе «Двері сприйняття». А в листуванні Гакслі з дослідником, який проводив експеримент, вперше було використано слово «психоделіка». Весь цей новий досвід вплинув на характер творчості Гакслі.
Після смерті Марії в 1955 році Олдос Гакслі одружився вдруге - на колезі, письменниці-італійці Лаурі Арчер.
Інтерес Гакслі до різних станів людської свідомості залучив письменника в ще одне дослідження на початку 1960-х. Спільно з видатним американським психіатром Мілтоном Еріксоном Гакслі вивчав змінені стани свідомості, гіпноз і транс.
Цікаві факти
Велика частина рукописів Олдоса Гакслі загинула під час пожежі в його будинку незадовго до смерті самого письменника. Частина уцілілих рукописів зберігається в бібліотеці Стенфордського університету, а частина - в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі.
Художник Стюарт Макмілен в травні 2009 року створив комікс, де порівняв романи Олдоса Гакслі «Прекрасний новий світ» і «1984» Джорджа Оруелла, і то, наскільки наш реальний сучасний світ схожий на зображене обома письменниками суспільство. В результаті порівняння з'ясувалося, що наше суспільство рухається швидше шляхом, запропонованим Гакслі.
Назва есе Гакслі про вплив мескаліна на свідомість - The Doors of Perception - дало назву культовому гурту Джима Моррісона The Doors.
Смерть
Причиною смерті Олдоса Гакслі став рак гортані. Письменник помер 22 листопада 1963 року в Лос-Анджелесі, в один день з президентом США Джоном Кеннеді.
На прохання Гакслі дружина зробила йому перед смертю ін'єкцію ЛСД, хоча лікарі висловлювали з цього приводу протест. Ця ін'єкція подарувала письменникові можливість померти спокійно, без задухи й судом. Лаура Арчера зізналася в цьому тільки в 1986 році, коли давала інтерв'ю британській телекомпанії BBC.
Бібліографія
1921 - «Жовтий Кром»
1923 - «Хоровод блазнів»
1925 - «Це безплідне листя»
1928 - «Контрапункт»
1932 - «Прекрасний новий світ»
1936 - «Сліпий в Газі»
1939 - «Через багато років»
1943 - «Як виправити зір»
1945 - «Час має зупинитися»
1945 - «Вічна філософія»
1948 - «Мавпа і сутність»
1952 - «Луденські біси»
1954 - «Двері сприйняття»
1955 - «Геній і богиня»
1956 - «Рай і пекло»
1958 - «Повернення в чудовий новий світ»
1962 - «Острів»
Цитати
Олдосу Гакслі належить маса знаменитих афоризмів, зокрема:
«А що, якщо наша земля - пекло якоїсь іншої планети?»
«Аксіома: чим більше цікавості викликають наші нові знайомі, тим менше вони його заслуговують».
«Борсатися в лайні - не найкращий спосіб очищення».
«Музика стоїть на другому місці після мовчання, коли мова йде про те, щоб висловити невимовне».
«У мистецтві щирість - синонім обдарованості».