You are here
На Різдво - додому
Я розпочинаю своє різдвяне читання зі збірки оповідань, яка нещодавно вийшла друком у видавництві «Свічадо» Свічадо видавництво. Вона називається дуже тепло і символічно «На Різдво - додому». Бо саме з рідною домівкою найбільше асоціюється у нас це свято. Зазвичай саме за різдвяним столом ми збираємось з близькими й рідними людьми, з якими впродовж року не завжди є змога побачитись. Цю книжку зовсім недавно, на своїй презентації в Долині, я отримала в дарунок від чудової людини й надзвичайно талановитої письменниці Галини Лицур-Щадей Галина Лицур-Щадей. Вона є однією з авторок цієї різдвяної збірки. Це мене неабияк втішило, бо дуже люблю стиль письма пані Галини. А упорядкувала збірку ще одна моя знайома - львівська письменниця і громадська діячка Оксана Думанська Оксана Думанська. Тож, як бачите, перша книжка мого адвент-читання є дуже символічною.
В книжці зібрано сімнадцять оповідань українських авторів. Твори більшості з них я читала вперше. Хоча є серед них і знайомі мені імена. Крім дарувальниці книжки - Галини Лицур-Щадей, добре знаю і люблю твори львівської письменниці Надії Мориквас Надія Мориквас. Подобається мені й стиль писання знаного журналіста, гумориста та письменника Богдана Волошина Богдан Марциняк Волошин. Була приємно здивована, знайшовши серед авторів свою давню знайому Катерину Немиру Катерина Немира, бо знаю пані Катерину, як мисткиню образотворчого жанру. Але талановита людина - талановита у всьому й оповідання пані Катерини не поступається якістю її скульптурним роботам. Ще однією авторкою, імʼя якої мені не чуже, є Олена Лотоцька Оленка Лотоцька. Її нова книжка «Ангели в намистах» вже очікує читання на моїй книжковій полиці, але виходить так, що перше знайомство з творчістю авторки відбулося в межах цієї різдвяної збірки. Окрім того, у книжці представлені автори, з творчістю яких я зустрілася вперше. Це Христина Лукащук, Ігор Перенесієнко, Любов Кіндратович, Ксенія Ковальська, Роман Онишкевич, Роксолана Сьома, Олена Міщенко, Оксана Кришталева, Роман Федорчук, Михайло Батіг, Тетяна Новацька-Тітаренко та Олег Ущенко.
Як і годиться для різдвяних історій всі ці оповідання пронизані теплом та дитинною вірою в диво. Ми завжди віримо, що саме на Різдво збуваються найзаповітніші мрії і ця віра й справді допомагає мріям збуватися. Деякі оповідання навіяні споминами про незабутні різдвяні миті з далекого дитинства. В них відчувається ностальгія за чимось назавжди втраченим, за тим, що вже ніколи не повернеться. Хоча не завжди такі оповідання є сумними чи тужливими. Деякі доволі таки веселі, а подекуди навіть і комічні. Бо тут все, як у житті - радість і журба переплетені в одне ціле.
Святкування українцями Різдва має давні традиції. Вони начебто загальновідомі, але кожен регіон має щось особливе, що притаманне саме тій чи іншій місцині. Та що регіон, кожна родина має свої традиції святкування. І саме про такі особливості - регіональні чи родинні, йдеться в кількох оповіданнях збірки.
Але найбільше у збірці оповідань, які зачіпають тему сьогоднішньої війни. Це зрозуміло, бо якраз під час свят, а особливо під час Різдва, відчувається біль втрат та туга за тими, хто далеко від рідної домівки. Сьогоднішня війна багатьох розкидала по світах. Багато українців змушені святкувати далеко від дому. І хоч в цей період європейські міста дуже красиві й святково прибрані, а в крамницях чи на різдвяних ярмарках безліч смаколиків, та все ж кожного тягне до рідної домівки. Цей ностальгічний настрій відобразився й в деяких оповіданнях збірки. А ще є тут про заповітне дитяче сподівання на повернення з війни тата. Або про юного солдата з-під Щастя, який знайшов своє щастя у львівському шпиталі. Чи про скалічені долі тих, хто пройшов горнило війни й ніяк не може знайти себе поза фронтом. Так, ця війна вбиває і руйнує, але разом з тим відкриває в людях доброту, щирість, здатність до неймовірних вчинків та самопожертви. І про це теж багато написано авторами збірки.
Таїнство Різдва спонукає нас робити добрі вчинки, турбуватися про ближніх, допомагати тим, хто того потребує. А такі книжки, як збірка «На Різдво - додому» налаштовують нас на цей різдвяний лад. Бо в кожному сюжеті є крапелька різдвяного духу і нагадування про те, що сяйво Вифлеємської зорі насичене любовʼю, вірою та надією на краще!