You are here
Пантелеймон Куліш "Чорна рада. Хроніка 1663 рку""
Читали Кобзареве "Якби то ти, Богдане, п'яний"..., в якому Шевченко гостро засуджує дії Богдана Хмельницького?
Та спершу ніж братися за читання "Чорної ради" вартує заглянути не лише до Кобзаря, а ще й до українських історичних джерел. Тим самим нагадати факт як Богдан Хмельницький хотів "облегшити" шлях у будівництві незалежної української держави, - втягнути росію у війну з Польщею, підписавши договір з московським царем. Той самий славнозвісний договір. росію він втягнув у війну з Польщею, а от коли почав готувати розрив з москвією, Богдана Хмельницького отруїв московський посол. Перше задумане він здійснив, а от розрив - не встиг. Для Богдана договір був методом у боротьбі, за допомогою якого хотів зміцнювати Україну, реально ж став метою. Що думав — пішло у небуття, що зробив — стало історичним фактом: замість великої вільної України маємо чотириста років безпросвітного рабства.
Так от "Чорна рада" - це козацька доба після смерті Богдана Хмельницького. Історія, закладена в основу роману звісно вагома. Старий козак, полковник Шрам поспішає до лівобережного гетьмана Сомка, аби спихнути польського прислужника, правобережного гетьмана Тетерю, й знову об'єднати розколоту Україну під однією булавою. Але його застають чвари й на Лівобережжі. Проголошений на Січі гетьманом нікчений й хитрий Іваненець Брюховецький, підкупив московських бояр і рветься до Сомкової булави. В Україні настає небачена руїна, коли під вільним запорозьким прапором брат стає проти брата, сусід на сусіда, син на батька.
Так от читаючи великого Кобзаря, розуміємо, що причиною бід українців став підписаний договір Богдана з московією. Панько Куліш - мабуть єдина в українській історії постать, що різко висловлювалася в адресу Шевченка, чий погляд різнився від Тарасового. Зрозуміло, що Шевченко зневажав Хмельницького за дії, Куліш же цінував Богданові наміри. Кулішова концепція зводилася до того, що хоч і в нас відважне військо Запорозьке, але наша БІДА У НЕВИЗНАННІ НАД СОБОЮ ЖОДНОЇ СТАЛОЇ ВЛАДИ ТА НЕЗДАТНІСЬ ВТРИМАТИ ДЕРЖАВНІСТЬ, виборену Хмельницьким.
Читайте "Чорну раду" та рефлексуйте на сучасні події.
НАША СИЛА - В НАШІЙ ЄДНОСТІ!