
Конкурс відгуків на прочитані книжки!
Даруємо книжкові сертифікати найактивнішим дописувачам відгуків у вересні 2025 року Детальніше
You are here
Відгук про книгу: Кобзар. Повна нецензурована збірка
Опубліковано Сергій Іщенко Вт, 02/10/2026 - 19:23
Читання повного, нецензурованого «Кобзаря» - це як реставрація ікони, з якої зняли шари пізнішого, чужого лаку. Ми звикли до «шкільного» Шевченка, трохи причесаного, зручного, забронзовілого. Але справжній Тарас, звільнений від імперських та радянських редагувань, приголомшує.
Тут немає того «плакси»-кріпака, якого нам малювала пропаганда. Тут постає потужний політичний мислитель, чия лють до імперії є глибокою і безкомпромісною. Цензори століттями викреслювали звернення до Бога, замінювали «гострі» епітети, пом’якшували вирок катам. У повній версії «Кавказ», «Сон» чи «Великий льох» звучать не як література, а як геополітичний діагноз.
Шевченко без цензури - це оголений нерв. Його слово не колисає, а будить; воно незручне, бо вимагає дії, а не сліз. Це не просто збірка поезій, це код нашої ідентичності та інструкція з духовного опору. Саме такий... живий, гнівний і глибоко віруючий «Кобзар» - потрібен нам сьогодні, щоб остаточно вичавити із себе «малороса».