Барбара Космовська | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Барбара Космовська

Рейтинг: 
5
День народження: 
Січень 24, 1958

Барбара Космовська — польська авторка прозових творів, поетка, літературознавиця. Ще вона набула неабиякої популярності завдяки написанню творів та створенню радіопередач для дітей молодшого та середнього (підліткового) шкільного віку. Досить відомим її твором став роман «Українка», надрукований 2013-го року.

Біографія

Майбутня літераторка народилася 24 січня 1958-го року в Битові — польському місті Поморського воєводства. Обоє її батьків були музикантами. Закінчивши шкільну освіту, дівчина ненадовго влаштувалася працювати на завод в рідному місті. Потім вступила навчатися до Гданського університету. По його закінченні Барбара пішла працювати в школу — викладала польську мову.

Назва її кандидатської дисертації звучить так: «Між дитинством і дорослим життям. Про романи Зофії Урбановської». 1999-го року вона успішно її захистила.

Наразі літераторка працює в Поморській академії. Займається викладанням історії літератури, а точніше таких її напрямків як позитивізм та романтизм.

Творчий шлях

Проба пера авторки відбулася, коли Барбара була ще ліцеїсткою. Вперше її твори взяли в друк у журнал «Навростець». У вісімдесятих роках дівчина отримала велику кількість премій на конкурсах поезії.

Першим великим твором авторки став роман «Голодна кицька», видрукуваний 2000-го року. Наступні романи «народжувалися» та виходили друком дуже швидко, один за одним: раз у рік¸ а то й по кілька разів: «Приватна територія», «Провінція», «Буба», «Угору річкою» і т. д.

Для своєї творчості Барбара Космовська бере натхнення від Марка Твена, Корнеля Макушинського.

Переважна більшість творів польської літераторки — про дітей та підлітків, їхні проблеми та потреби. Аби « не промахнутися» у творі, Б. Космовська перечитала багато спеціальної літератури, щоб добре зрозуміти психологічні особливості підліткового віку.

Твір «Українка» Б. Космовської

Повість «Українка» — твір не для дитячого читання. Він розповідає про дорослих, а точніше — про кількох представниць слабкої статі — львів’янок та дрогобичанок. Їхні долі (і, відповідно, сюжетні лінії) були б повністю окремими, коли б не головна героїня, яку звати Іванкою — саме вона «зводить» всіх разом. Дівчина вирішує податися на заробітки до Польщі, та везіння в чужій країні від неї зовсім відвертається. Іванка — жертва непорозуміння, відсутності нормального комунікування. Поляки не можуть її зрозуміти, а вона має з ними якось співпрацювати та між ними жити.

Своєрідність творів Барбари Космовської:
Неперевершений гумор із долею лукавості. Його можна назвати гострим, проте не образливим.

Гострі соціальні теми. Так, наприклад, у творі «Буба» на прикладі подружки Буби — Агати, письменниця показує весь жах алкоголізму в родині і змальовує всі проблеми та переживання, пов’язані з цим явищем, через призму дитячого бачення.

Творчий доробок Барбари Космовської (принаймні основну його частину) відносять до літератури позитивізму. Так Бубу зображено з купою позитивних якостей та позитивного в оточенні: дівчинка гарно навчається, вихована, слухається батьків тощо.

Чудові психологічні портрети.

Твори Б. Космовської в українському перекладі

В Україні наразі можна знайти чотири україномовні книги авторки: «Буба», «Буба: мертвий сезон», «Позолочена рибка» (українською їх переклала Божена Антоняк»), а також «Samotni.com» (у перекладі Ігоря Андрущенка».

Всі ці книги — для підлітків і про підлітків. Але їх варто почитати й батькам, аби зрозуміти своїх дітей у такий складний для них період.

Нагороди

Барбара Космовська зі своїми творами вже здобула декілька премій та відзнак. Так 2002-го року вона отримала перемогу в конкурсі дитячих та юнацьких романів із романом «Буба». Твір став бестселером. Ще через 5 років авторку нагороджують літературною премією «Книга року» та першою премією Літературного конкурсу імені Астрід Лінгрен за книгу «Позолочена рибка».

Книжки оцінені користувачами