You are here

Чарльз Дікенс

Рейтинг: 
13
День народження: 
Лютий 7, 1812
Дата смерті: 
Червень 9, 1870

Вік: 58 років
Дата смерті: 9 червня 1870 року
Місце народження: Портсмут, Великобританія
Сімейний стан: був одружений

Біографія

Твори англійського письменника, творця комічних персонажів Чарльза Дікенса вважаються класикою світової літератури. Творчість яскравого соціального критика належать до жанру реалізму, але в його роботах також відображені казкові, сентиментальні риси.

Письменник Чарльз Діккенс

Батьки Дікенса за волею долі не могли забезпечити вісьмом дітям безбідного життя. Страшні злидні, нескінченні борги, що торкнулися юного письменника, згодом були виражені в його роботах.

7 листопада 1812 року в Лендпорте у Джона та Елізабет Дікенс народилась друга дитина. У цей період глава сімейства працював у Королівському флоті (військово-морська база), обіймав посаду чиновника. Через три роки Джона перевели до столиці, а незабаром відправили в місто Чатем (графство Кент). Тут Чарльз отримав шкільну освіту.

У 1824 році батько романіста потрапив в страшну боргову яму, грошей в сім'ї катастрофічно не вистачало. Згідно з державними законами Великобританії того часу кредитори відправляли боржників у спеціальну в'язницю, куди й потрапив Джон Дікенс. Дружина і діти кожні вихідні також утримувалися в місці ув'язнення, вважаючи їх борговими рабами.

Життєві обставини змусили майбутнього літератора рано вийти на роботу. На фабриці з виробництва вакси хлопчик отримував мізерну оплату - шість шилінгів в тиждень, але фортуна посміхнулася нещасній сім'ї Дікенса. Джон успадкував майно далекого родича, що дозволило розрахуватися з боргами. Він отримував пенсію адмірала, підробляв репортером у місцевій газеті. Після звільнення батька Чарльз продовжив працювати на фабриці та вчитися. У 1827 році закінчив Веллінгтонського академію, а потім його взяли в адвокатську контору на посаду молодшого клерка (зарплата 13 шилінгів на тиждень). Тут хлопець трудився протягом року, а, освоївши стенографію, вибрав професію вільного репортера.

У 1830 році кар'єра молодого письменника пішла вгору, і його запросили до редакції «Морнінг Хронікал».

Література

Початківець репортер відразу ж привернув увагу громадськості, читачі оцінили замітки, що надихнуло Дікенса до масштабного письменництва. Література стала для Чарльза сенсом життя.
У 1836 році надруковано перші твори описово-морального характеру, названі романістом «Нариси Боза». Зміст творів виявився актуальним для соціального становища репортера і більшості городян Лондона. Психологічні портрети представників дрібної буржуазії друкувалися в газетах і дозволили їх молодому автору дістати славу і визнання. Дебютом прозаїка XIX століття став роман «Посмертні нотатки Піквікського клубу» (1837 рік). У книзі зібрані жанрові замальовки, що описують особливості англійців, їх добродушний, живий характер. Оптимізм і легкість при читанні робіт Чарльза залучали інтерес все більшої кількості читачів.

Кращі книги

Наступні розповіді, повісті, романи Чарльза Діккенса мали успіх. З невеликим інтервалом часу у світ виходили шедеври світової літератури. Ось деякі з них:

«Пригоди Олівера Твіста» (1838 рік).

У книзі письменник виступив, як гуманіст, показуючи силу добра і чесності, що протистоять всім життєвим труднощам. Головний герой роману - хлопчик-сирота, який зустрічає на своєму шляху різних людей (порядних і злочинців), але в кінцевому підсумку залишається вірним світлим принципам. Після виходу в друк цієї книги на Дікенса «висипався» шквал скандалів від керівників будинків Лондона, де жорстоко використовувалася дитяча праця.

«Крамниця старожитностей» (1840-1841 рр.).

Роман входить до числа популярних творів письменника. Історія маленької Нелл, героїні книги, і сьогодні трапляється для охочих вдосконалюватися у своєму баченні життя. Сюжетна лінія твору пронизана вічною боротьбою між добром і злом, де перше завжди перемагає. При цьому подання матеріалу побудоване з гумористичним ухилом, простим для сприйняття.
«Різдвяна історія» (1843 рік). Чудова історія, яка надихнула у 2009 році режисера Роберта Земекіса зняти дитяче відео - мультфільм-казку за твором англійського класика, який вразив глядачів анімацією, тривимірним форматом, яскравими епізодами. Книга змушує кожного читача глибоко задуматися над прожитим життям. У своїх різдвяних повістях Дікенс викриває недоліки панівного суспільства у відносинах із знедоленими людьми.

«Девід Коперфільд» (1849-1850 рр.).

В даному творі романіста гумор простежується все менше. Твір можна назвати автобіографією англійського суспільства, де яскраво простежується як протестує дух громадян проти капіталізму, а на передній план виходять мораль і сімейні цінності. Багато критиків і авторитетні літератури назвали цей роман найбільшою роботою Дікенса.

«Холодний дім» (1853 рік).

Твір є дев'ятим за рахунком романом Чарльза. Тут класик уже володіє зрілими художніми якостями. Згідно з біографією письменника, всі його герої багато в чому схожі з ним самим. У книзі відбиті властиві його раннім творам риси: несправедливість, безправ'я, складності соціальних відносин, і здатність персонажів протистояти усім негараздам.

«Повість про два міста» (1859 рік).

Історичний роман написаний Дікенсом в період його душевних любовних переживань. Паралельно в автора виникають думки про революцію. Всі ці аспекти красиво переплетені, представившись перед читачами в образі цікавих моментів згідно з мотивів релігійності, драматизму і всепрощення.

«Великі надії» (1860 рік).

Сюжет даної книги екранізований і театралізований у багатьох країнах, що говорить про популярність і успішність твору. Досить жорстко та одночасно саркастично описав автор життя джентльменів (благородних аристократів) на тлі великодушного існування простих трудяг.

Особисте життя

Першим коханням Чарльза Діккенса стала дочка керуючого банком - Марія Біднел. На той момент (1830 рік) молодий хлопець був простим репортером, що не викликало до нього симпатії у багатого сімейства Біднелів. Зіпсована репутація батька письменника (борги) також підкріплювала негативний настрій до нареченого. Марія поїхала вчитися в Париж, а повернувшись охолола і стала чужою Чарльзу.

У 1836 році романіст одружився з дочкою свого приятеля-журналіста. Дівчину звали Кетрін Томсон Хогарт. Вона стала для класика вірною дружиною, народила йому в шлюбі десятьох дітей, але між подружжям часто траплялися сварки, розбіжності. Сім'я стала для письменника тягарем, джерелом турбот і постійних мук.

У 1857 році Дікенс знову закохався. Його обраницею стала молоденька 18-річна актриса Елен Тернан. Натхненний прозаїк зняв для коханої квартиру, де проходили їхні ніжні побачення. Роман між парою тривав до самої смерті Чарльза. Красивим відносинам творчих особистостей присвячений фільм, знятий у 2013 році - «Невидима жінка». Еллен Тернан стала згодом головною спадкоємицею Дікенса.

Смерть

Поєднуючи бурхливе особисте життя з інтенсивним письменством, здоров'я Діккенса ставало слабшим. Літератор не звертав уваги на тривожні хвороби та продовжував старанно працювати.
Після подорожей по американських містах (літературне турне) проблем зі здоров'ям додалося. У 1869 році у письменника періодично віднімало ноги і руки. 8 червня 1870 року в період його перебування в маєтку Гейдсхілл сталася страшна подія - у Чарльза стався інсульт, а вранці наступного дня великого класика не стало.

Чарльз Дікенс - видатний письменник похований у Вестмінстерському абатстві. Після смерті слава і популярність романіста продовжувала зростати, а народ перетворив його в ідола англійської літератури.

Знамениті цитати, книги Дікенса і сьогодні проникають в глибину серця його читачів, змушуючи задуматися над «сюрпризами» долі.

Цікаві факти

За своїм характером Дікенс був дуже забобонною людиною. П'ятницю вважав найщасливішим днем, нерідко впадав в транс, відчував дежавю.
Після написання 50 рядків кожної своєї роботи обов'язково випивав кілька ковтків гарячої води.
У відносинах зі своєю дружиною Кетрін виявляв жорсткість і строгість, вказуючи жінці на її справжнє призначення - народжувати дітей і не заперечувати чоловікові, але з часом почав зневажати дружину.
Одним з улюблених розваг письменника було відвідування паризького моргу.
Романіст не визнавав традицію спорудження пам'ятників, за життя заборонив споруджувати йому подібні скульптури.

Цитати

Діти, хто б їх не виховував, нічого не відчувають так болісно, як несправедливість.
Бачить Бог, ми марно соромимося своїх сліз, - вони як дощ, який змиває задушливий пил, висушує наші серця.
Як сумно бачити дрібну заздрість в великих мудреців і наставників світу цього. Я вже насилу розумію, чим керуються люди - та й я сам - у своїх вчинках.
У цьому світі користь приносить кожен, хто полегшує тягар іншої людини.

Бібліографія

Посмертні нотатки Піквікського клубу
Пригоди Олівера Твіста
Ніколас Нікльбі
Крамниця старожитностей
Барнебі Радж
Різдвяні повісті
Мартін Чезлвіт
Домбі й син
Девід Коперфільд
Холодний будинок
Важкі часи
Крихітка Доріт
Повість про два міста
Великі надії
Наш спільний друг
Таємниця Едвіна Друда

Книжки оцінені користувачами