You are here

Джером Клапка Джером

Рейтинг: 
9
День народження: 
Травень 2, 1859
Дата смерті: 
Червень 14, 1927

Ім'я: Джером К. Джером (Джером Клапка Джером)

Знак зодіаку: Телець
Вік: 68 років
Дата смерті: 14 червня 1927 г.
Місце народження: Уолсолл, Англія
Діяльність: письменник, драматург
Сімейний стан: був одружений

Джером К. Джером: біографія
Джером Клапка Джером — британський драматург і письменник, чия популярність в Росії виявилася мало не вище, ніж в рідній Британії. Автор знаменитого твору «Троє в човні, не рахуючи собаки» прожив насичене життя, а його кар'єра була сповнена експериментів.
Джером К. Джером з'явився на світло в багатодітній сім'ї 2 травня 1859 року в графстві Стаффордшир, в Уолсоле. Батько сімейства був емігруваним угорським генералом, що змінив ім'я на Джером КЛЕП Джером. Він працював проповідником без сану, заробляв продажем залізних виробів, будівництвом і видобутком вугілля.
Вірячи в долю, Джером-старший вклав заощадження в гірничодобувне виробництво, чим довів дружину і 4 дітей до тяжкого фінансового становища. Сім'я перебралася до Лондона на заробітки й влаштувалася в бідному районі, Іст-Енді. Дітей відправили в школу.
Джером-молодший не цікавився заняттями і не водив дружбу з однолітками. Його головне захоплення становили книги. У вільний час хлопчик обожнював гуляти по місту, сезонний проїзний на транспорт дозволяв досліджувати різні вулиці. Допитливий підліток помічав дрібниці, які бачив навколо себе в передмістях Лондона, спостерігав за різними людьми і ситуаціями, поповнюючи свою скарбничку майбутнього письменника.
Джером-старший помер у 1871 році, тому синові довелося залишити навчання, щоб заробляти. Першою посадою на кар'єрному шляху виявилася позиція клерка в залізничній компанії. У 14 років Джером став робити посильний внесок у сімейний бюджет, а в 1875 році померла його мати. Разом з сестрами Пауліною, Бландіною і братом Мілтоном хлопчик був змушений піклуватися про себе самостійно. Наступні роки він шукав своє призначення, поєднуючи творчість з необхідністю заробляти на хліб.
З 1877 року Джером. К. Джером був актором різних труп і протягом 3 років гастролював по всій Англії. Він виступав під псевдонімом Гарольд Крічтон. Артист не здобув визнання і пішов зі сцени. Джером встиг побути вчителем, помічником адвоката, пакувальником, репортером.
В якості журналіста молодий чоловік писав есе, але не отримував пропозицій про публікації. Новела «На сцені й за сценою», написана в 1885 році, принесла довгоочікуваний успіх. Письменник розповідав про власний драматичний досвід і цим зацікавив публіку.

Книги
Успіх першого опублікованого твору надихнув автора. Через рік він написав есе «Дозвільні думки ледаря», яке було високо оцінено публікою. Джером К. Джером вирішив присвятити себе літературній діяльності. У 1889 році світ побачив головний твір письменника - «Троє в човні, не рахуючи собаки».
Літератор не планував зробити гумор основним лейтмотивом книги. Прототипами головних героїв послужили приятелі автора Джордж Уінгрейв і Карл Хеншель. Роман став розповіддю про комічні ситуації, в які потрапляли приятелі, коли сплавлялися на човні по Темзі.
Після публікації книга швидко стала улюбленим твором англійців. Кількість човнів, що курсували по Темзі, в цей період серйозно збільшилася, що привернуло до річки нових туристів. За 20 років було продано понад 1 млн примірників книги. Вона принесла літератору приємний дохід, який сприяв початку серйозної творчої діяльності. Джером Клапка Джером написав кілька новел і есе, але вони не були такими успішними, як перші твори.
У 1892 році разом з приятелями він видавав журнал «Ледар», який заручився популярністю у всій Великобританії. На його сторінках публікували твори Роберта Стівенсона, Марка Твена та інших знаменитих авторів. Сатиричне видання для джентльменів пропонувало читачам вірші, оповідання, дорожні замітки, інтерв'ю та огляди.
У 1893-му Джером заснував видання «Сьогодні», але ні перший, ні другий журнали не виявилися вигідним варіантом для інвестицій, і обидва були закриті. Крім того, весь час йшло на роботу з чужими творами, а писати Джером не встигав. Фінал редакторської справи відзначився випуском збірника оповідань «Нариси ліловим, блакитним і зеленим».
Поїздка до Німеччини в 1898 році надихнула літератора на створення роману «Троє на чотирьох колесах», задуманого як продовження нашумілої історії про веселих приятелів. Опис велотуру героїв не викликало такого ажіотажу, як перший опус, але після публікації, що відбулася в 1900 році, виявилося популярним у читачів.
Після подорожі в Росію в 1899-му автор написав есе «Люди майбутнього», опубліковане в 1906-му. У 1902 році видали роман «Шкільні роки Поля Келвера». Дослідники творчості письменника вважають його автобіографією Джерома К. Джерома.
На рахунку письменника проза і віршовані твори. Окреме місце в його кар'єрі займали п'єси. «Барбару», написану в 1885-му році, тепло прийняли на театральних підмостках Америки й Великобританії. Успіхом користувалася «Міс Гоббс». Твір «Мешканець з третього поверху» часто стверджували до постановки, хоча воно і не здобуло схвалення критиків. Письменникові подобалася робота драматурга, і він охоче творив для театру.
Збірки оповідань «Історії, розказані після вечері» та «Морське місто й інші історії про привидів» об'єднали в собі містичний початок, хоррор і фентезі, представивши Джерома К. Джерома з іншого боку. Після війни видали роман «Антоні Джон» і мемуари літератора «Моє життя та епоха», які коментували його біографію.

Особисте життя
21 червня 1888 року Джером став законним чоловіком Джорджіни Мерісс на прізвисько Етті. Письменник не був шанувальником інституту сім'ї, але раптова любов змінила його світогляд, попри те, що кохана раніше була одружена і виховувала 5-річну доньку. Рівно через 9 днів після її розлучення відбулося одруження з письменником, який удочерив пасербицю. Медовий місяць, проведений на Темзі, надихнув Джерома на створення головного роману його життя.
Разом з сім'єю він оселився в Челсі, пристойному районі Лондона. У кабінеті що надихає видом він і створив легендарну книгу, по якій неодноразово знімали фільми. У 1898 році на світ з'явилася спільна дочка подружжя, Ровена. Особисте життя письменника складалося вдало.
Патріот своєї країни, в 1914 році Джером став добровольцем і пішов на фронт відстоювати честь Великобританії у Першій світовій війні. У 55 років він переправляв поранених з лінії боїв на санітарному автомобілі. Враження, отримані в ході боїв, зіграли значну роль у світосприйнятті літератора, а смерть пасербиці в 1921 році виявилася ударом для Джерома.

Смерть
Останні роки життя Джером К. Джером жив на фермі «Монаший куточок» в графстві Букингемшир. Влітку 1927 року він помер у лікарні Нортхемптон. Причиною смерті став перенесений інсульт. Письменника поховали в церкві Святої Марії в Евілме поруч з могилою сестри Бландіни.
Там же знайшли останній притулок його дружина і пасербиця. Етті пережила чоловіка на 11 років. Дочка Ровена намагалася побудувати акторську кар'єру. Вона не вийшла заміж і не зуміла стати популярною артисткою. Жінка померла в 1966 році.
В Уолсоле знаходиться будинок-музей, присвячений особистому життю та творчості Джерома Клапка Джерома. Туристи приїжджають сюди, щоб дізнатися про письменника трохи більше.

Бібліографія
1886 - «На сіні і за лаштунками»
1889 - «Думки ледаря на дозвіллі»
1889 - «Троє в човні, не рахуючи собаки»
1889 - «Щоденник одного паломництва»
1891 - «Гулянка з привидами»
1893 - «Як ми писали роман»
1897 - «Нариси ліловим, блакитним і зеленим»
1898 - «Троє на чотирьох колесах»
1907 - «Мешканець з третього поверху»
1909 - «Вони і я»
1923 - «Ентоні Джон»

Книжки оцінені користувачами