Джером Клапка Джером

Джером Клапка Джером народився в Келдморі, в Англії, і в бідності переїхав в Лондон. Джером був четвертою дитиною Джерома Клаппа, мав двох сестер, Paulina та Blandina, і одного брата, Milton, який помер в ранньому віці. Джерома було зареєстровано за зміненим ім'ям його батька, як Jerome Clapp Jerome, а Klapka стало пізнішим варіантом (на честь угорського генерала Дьордя Клапки). Молодий Джером хотів зайнятися політикою або стати інтелектуалом, але смерть батька, коли Джерому було 13 років, і матері в 15, примусили його покинути навчання і заробляти на життя. Він працював на London and North Western Railway, спочатку просто збираючи вугілля, що падало вздовж залізниці, протягом чотирьох років.

В 1877, надиханий любов'ю старшої сестри Бландіни до театру, Джером вирішив спробувати бути актором, під сценічним псевдонімом Гарольд Кріштон. Він приєднався до трупи, яка мала жебрацький бюджет, і часто вимагала від акторів купувати власні костюми. Після трьох років вештання по дорогах без жодних натяків на успіх, 21-річний Джером вирішив, що з нього вистачить сценічного життя, і почав шукати іншої справи.

Він намагався стати журналістом, писати есе, сатиру і оповідання, але більшість цих його спроб були невдалими. Протягом наступних кількох років він був шкільним вчителем, пакувальником, клерком у адвоката. Нарешті, в 1885, він отримав певний успіх з На сцені й за лаштунками (англ. On the Stage — and Off), комічними мемуарами про свій досвід акторства в трупі. Наступна книга, Idle Thoughts of an Idle Fellow, збірка гумористичних есеїв, вийшла в 1886.

21 червня 1888 року Джером одружився на Georgina Elizabeth Henrietta Stanley Marris (a.k.a. Ettie), через дев'ять днів після її розлучення з першим чоловіком. Вона мала дочку з попереднього, п'ятирічного шлюбу, яку називали Elsie (її справжнім ім'ям було також Georgina). Медовий місяць молодята провели на Темзі "у маленькому човні", і це мало помітний вплив на наступний, найважливіший твір "Троє в одному човні".

Троє у човні і пізніша кар'єра

Джером почав писати Троє у човні одразу після повернення з медового місяця. В творі його дружину було замінено його давніми друзями George Wingrave (George) та Carl Hentschel (Harris). Це дозволило йому створити комічні (і не сентиментальні) ситуації, які були описані разом з історією регіону Темзи. Книга, опублікована в 1889, мала стабільний успіх і досі друкується. Її популярність була такою високою, що в наступний після публікації рік кількість зареєстрованих на Темзі човнів зросла на п'ятдесят відсотків, що вплинуло на перетворення Темзи на привабливу для туристів місцевість.

За перші 20 років було продано більше мільйона копій по всьому світу. За новелою було створено фільми, телесеріал і радіошоу, поставлено п'єси і навіть мюзикли. Стиль, яким було написано цей твір, сильно вплинув на багатьох гумористів і сатириків в Англії і по всьому світу.

Обкладинка журналу To-day

Знаходячись у фінансовій безпеці завдяки успіху книги, Джером мав змогу приділити більше часу письменству. Він написав певну кількість п'єс, есеїв та повістей, але жодного разу не зміг повторити успіх Трьох у човні. В 1892 він був обраний Робертом Барром на посаду редактора журналу The Idler (після Редьярда Кіплінга). Журнал був ілюстрованим сатиричним щомісячником, який орієнтувався на джентльменів, котрі, за назвою журналу, поважали лінощі (idleness). У 1893 він заснував журнал To-Day, але повинен був відмовитися від обох видань через фінансові негаразди та звинувачення у наклепах.

У 1898, короткочасне відвідування Німеччини надихнуло Джерома на написання "Трьох на велосипедах", сіквелу до Трьох у човні. Хоча в книзі було показано тих самих героїв під час закордонної велосипедної прогулянки, вона не змогла повторити успіх своєї попередниці і мала помірний успіх. У 1902 він опублікував повість Paul Kelver, яка вважається автобіографічною.

Перша світова війна і останні роки життя

Джером добровільно захотів піти на війну, але через те, що йому було 56 років, Британська Армія відмовила йому в службі. Маючи велике бажання допомогти своїй країні хоч якось, Джером пішов служити водієм санітарної машини для французької армії. Реальність війни сильно вдарила по його силі духу, а пізніше до цього додався біль від втрати його прийомної дочки Елсі в 1921.

В 1926, Джером опублікував свою автобіографію, My Life and Times. Невдовзі після цього графство Walsall надало йому титул Freeman of the Borough. Протягом цих останніх років Джером провів більшість часу в своєму фермерському будинку у Евелме, біля Воллінгфорду.

В червні 1927, під час моторної прогулянки з Девона до Лондона через Челтенхам і Нортгемптон, Джером зазнав паралітичного удару і геморагічного інсульту. Він пролежав у Головній лікарні Нортгемптона два тижні і помер 14 червня. Його було кремовано в Golders Green, а прах поховано в церкві святої Марії в Евельмі, Оксфордшир. Elsie, Ettie і його сестра Blandina поховані поряд. Музей, присвячений його життю та творчості, діє зараз у будинку, де він народився, у Волсолі.