Джордж Орвелл | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Джордж Орвелл

Рейтинг: 
40
День народження: 
Червень 25, 1903
Дата смерті: 
Січень 21, 1950

Ім'я: Джордж Орвелл (Ерік Артур Блер)

Знак зодіаку: Рак
Вік: 46 років
Дата смерті: 21 січня 1950 р.
Місце народження: Мотіхарі, Індія
Зріст: 182
Діяльність: письменник, публіцист
Сімейний стан: удівець

Джордж Орвелл: біографія

Ярий противник Сталінського режиму і комунізму, захисник демократичного соціалізму, який воював у другій Світовій війні на боці СРСР, цей письменник став одним з найбільш суперечливих людей свого часу. Влаштувавши бунт проти суспільства, до якого так прагнув, він сам про себе писав, що чужий в цьому світі та часі.

Дитинство і юність

Ерік Артур Блер (творчий псевдонім Джордж Орвелл) народився в місті Мотіхарі (штат Біхар, Індія) 25 червня 1903 року. Батько Еріка обіймав посаду чиновника в департаменті, контролю виробництва і зберігання опіуму. Про матір майбутнього письменника біографія замовчує. За даними сучасників, хлопчик ріс в авторитарній сім'ї: в дитинстві він симпатизував дівчинці з бідної сім'ї, але мати жорстко припинила їх спілкування, а син не наважився заперечувати їй.

У вісім років він вступив в англійську школу для хлопчиків, де провчився до 13 років. У 14 років Ерік завоював іменну стипендію, завдяки чому вступив до приватної британської школи для хлопчиків - Ітонський коледж. Закінчивши школу, Ерік Артур поступив на службу в поліцію М'янми (раніше Бірма). Розчарувавшись в політичному ладі сучасного суспільства, Блер відправився в Європу, де жив коштом низькокваліфікованих робіт. Пізніше цей етап свого життя письменник зобразить у своїх творах.

Література

Відкривши в собі літературний талант, Блер переїхав до Парижу і зайнявся написанням книг. Там він видав першу повість «фунти лиха в Парижі та Лондоні», де описував свої пригоди під час життя в Європі. У Великобританії письменник жебракував, а у Франції мив посуд в паризьких ресторанах. Перша версія книги мала назву «Щоденник посудомийника» і описувала життя автора у Франції. Однак письменник отримав відмову у видавництві, після чого додав до книги лондонські пригоди та звернувся в інше видавництво, де знову зіткнувся з відмовою.

Тільки з третьої спроби публіцист і видавець Віктор Голланц оцінив творчість Блера і прийняв рукопис до друку. У 1933 році повість вийшла у світ, ставши першим твором тоді ще невідомого Джорджа Орвелла. На подив автора, критики прихильно поставилися до його творчості, а ось читачі не поспішали купувати й без того обмежений тираж книги.

Дослідник творчості Орвелла В.Недошівін відзначав, що Орвелл, розчарований суспільним ладом, влаштував особистий бунт за прикладом графа Толстого. А в 1933 році письменник сам говорив про те, що відчуває себе чужим у сучасному світі.

Повернувшись до Англії з Іспанії після поранення, Орвелл вступив до лав Незалежної робітничої партії, яка підтримувала розвиток соціалізму. Тоді ж у світогляді письменника проявилася різка критика Сталінського тоталітарного режиму. Одночасно Джордж випускає свій другий твір - роман «Дні в Бірмі».

Вперше твір опубліковано на території Сполучених Штатів. Ця книга також показувалі певний період життя автора, конкретно - службу в поліцейському підрозділі. Цю тему автор продовжив в оповіданнях «Страта через повішення» і «Як я стріляв в слона».

Участь в бойових діях на території Іспанії в рядах марксистської партії Орвелл описав у маловідомій повісті «Пам'яті Каталонії». Під час Другої світової війни письменник виступав на стороні СРСР, попри неприйняття режиму радянського лідера І.В.Сталіна.

Після закінчення бойових дій і звільнення Європи від фашистів Орвелл написав політичну сатиру «Колгосп тварин». Дослідники творчості Джорджа двояко розглядають основу повісті. З одного боку, з огляду на світогляд автора, літературознавці стверджують, що Колгосп тварин викриває події Революції 1917 року в Росії й події, що послідували за ним. У повісті яскраво та алегорично описано, як в ході революції змінюється ідеологія правлячої еліти.

З іншого боку, після перемоги СРСР у Другій світовій війні політичні погляди Орвелла зазнали ряд змін, а повість може відображати події в Великобританії. Незважаючи на різночитання критиків і дослідників, повість була опублікована в Радянському Союзі лише за часів перебудови.

В основу сюжету «Колгосп тварин» стала ситуація, свідком якої став одного разу письменник. В англійському селі Джордж побачив, як хлопчик прутом поганяє коня. Тоді Орвелла вперше відвідала думка про те, що якби тварини володіли свідомістю, вони давно позбулися б від гніту набагато слабкої людини.

Через п'ять років Джордж Орвелл написав роман, який приніс йому світову славу. Це книга, написана в стилі антиутопії. Цей жанр увійшов в моду раніше, після виходу у світ роману Олдоса Хакслі «Прекрасний новий світ». Однак, якщо Хакслі забігає далеко вперед, описуючи події 26 століття і робить акцент на кастовості суспільства і культ споживання, то Орвелл більш докладно пояснює опис тоталітарного режиму - тема, яка цікавила письменника ще на самому початку творчого шляху.

Саме з-під пера Орвелла вийшов популярним вираз «Великий брат стежить за тобою». У романі «1984» під «Великим братом» автор мав на увазі лідера тоталітарного режиму майбутнього. Сюжет антиутопії зав'язаний навколо Міністерства правди, яке за допомогою двох хвилинок ненависті, а також введення новомови, програмує суспільство. На тлі тоталітаризму розвивається тендітна любов між головним героєм Уїнстоном і молодою дівчиною Джулією, якій, проте, не судилося перемогти режим.

Чому автор назвав роман саме «1984», невідомо. Частина критиків наполягають, що автор вважав, що до 1984 року товариство матиме описаний в романі вид, якщо не відбудеться глобальних змін суспільного строю. Однак загальноприйнятою вважається версія, що назва роману відображає рік його написання - 1948, але з дзеркально відображеними останніми цифрами.

З огляду на, що суспільство, описане в романі, алегорично натякало на режим СРСР, на території Радянського Союзу книга була заборонена, а самого письменника звинувачували в ідеологічній диверсії. А вже до 1984 року, коли в СРСР був узятий курс на перебудову, творчість Орвелла переглянули та представили читачам як боротьбу з ідеологією імперіалізму.

Особисте життя

Попри повну відсутність стабільності в житті, Орвелл зумів знайти своє щастя і влаштувати особисте життя. У 1936 році письменник одружився з Айлін О'Шогнессі. Своїх дітей у подружжя не було, але вони всиновили хлопчика на ім'я Річард Хораті.

Через пів року молодята вирішили взяти участь у збройному конфлікті між Другою Іспанською Республікою та опозиційною військово-націоналістичною диктатурою Ф. Франко, якого підтримував уряд фашистської Італії. Через шість місяців письменник отримав серйозне поранення, в результаті якого його госпіталізували. На фронт Орвелл так і не повернувся.

Дружина Джорджа раптово померла в 1945 році. Втрата єдиної близької людини надломила письменника, крім того, у нього самого з'явилися проблеми зі здоров'ям. В результаті переслідуваних його нещасть Джордж усамітнився на невеликому острові та зосередився на створенні роману, задум якого він виношував уже багато років.

Так як письменника обтяжувала самотність, він запропонував "компанійський" шлюб чотирьом жінкам. Погодилася лише Соня Браунелл. Вони повінчалися восени 1949 року, проте прожили разом лише три місяці через швидку смерть Орвелла.

Смерть Джорджа Орвелла

Вносячи правки в роман-антиутопію «1984», Джордж посилався на різке погіршення самопочуття. Влітку 1948 року письменник поїхав на віддалений острів в Шотландії, де планував закінчити роботу над твором.

З кожним днем Орвеллу було все важче працювати через прогресуючий туберкульоз. Повернувшись до Лондона, Джордж Орвелл помер 21 січня 1950 року.

Бібліографія

1933 - «фунти лиха в Парижі та Лондоні»
1934 - «Дні в Бірмі»
1935 - «Дочка священика»
1936 - «Хай живе фікус!»
1937 - «Дорога на причал Вігана»
1939 - «Ковтнути повітря»
1945 - «Колгосп тварин»
1949 - «1984»

Цитати

«Всі тварини рівні. Але деякі тварини рівні більш, ніж інші»
«Вожді, які лякають свій народ кров'ю, тяжкою працею, сльозами і потом, користуються більшою довірою, ніж політики, які обіцяють благополуччя і процвітання»
«Кожне покоління вважає себе розумнішим, ніж попереднє, і більш мудрим, ніж подальше»
«Правда полягає в тому, що для багатьох людей, які іменують себе соціалістами, революція не означає руху мас, з якими вони сподіваються пов'язати себе; вона означає комплект реформ, які «ми», розумні, збираємося нав'язати «їм», істотам нижчого порядку»
«Той, хто керує минулим, управляє майбутнім. Той, хто керує сьогоденням, керує минулим»

Книжки оцінені користувачами