Карлос Кастанеда | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Карлос Кастанеда

Рейтинг: 
10
День народження: 
Грудень 25, 1925
Дата смерті: 
Квітень 27, 1998

Вік: 72 роки

Місце народження: Кахамарка, Перу

Сімейний стан: був в розлученні

Біографія

Карлос Кастанеда - американський письменник, поет, етнограф, антрополог та дослідник індіанської магії. Автор бестселерів розповідав в книгах про те, як розширити межі сприйняття, пізнати Всесвіт. Роботи Кастанеди в науковій спільноті вважали художньою літературою, але деяка інформація представляла інтерес і для вчених.

Дитинство і юність

Інформація в біографії Карлоса Кастанеди неоднозначна. Вчений розповідав, що в паперах вказано ім'я Карлос Аран, але після переїзду в Америку вирішив взяти прізвище матері - Кастанеда.

Письменник також розповідав про те, що народився 25 грудня 1935 року на території бразильського міста Сан-Паулу. Батьки були заможними громадянами. Юний вік матері й батька не дозволяв їм виховувати сина. На той момент батькам ледь виповнилося 15 і 17 років відповідно. Це вплинуло на те, що хлопчика передали на виховання сестрі матері.

Але жінка померла, коли дитині виповнилося 6 років. А у 25 років молодий чоловік втратив і біологічну матір. Карлос не був слухняною дитиною. Юнака часто карали за зв'язки з поганими компаніями та порушення, в тому числі шкільних правил.

У 10 років Карлос вирушив у подорож, яке закінчилося в інтернаті Буенос-Айреса, але через 5 років Кастанеду знову чекав переїзд. На цей раз пунктом призначення став Сан-Франциско. Тут юнака виховувала приймальна сім'я. Завершивши навчання в Hollywood High School, Карлос вирушив через океан - до Мілана.

Молодий чоловік вступив до Академії витончених мистецтв Брера. Але довго осягати ази образотворчого мистецтва не зміг через відсутність відповідного таланту. Кастанеда приймає непросте рішення і повертається на каліфорнійський берег США.

Поступово в душі Карлоса прокидалася любов до літератури, психології та журналістики. Молодий чоловік протягом 4 років відвідував курси в City College, розташований в Лос-Анджелесі. Утримувати хлопця не було кому, тому Кастанеді доводилося важко працювати. Майбутнього письменника запросив на посаду помічника психоаналітик.
Робота Карлоса полягала в упорядкуванні записів. Кожен день Кастанеда слухав ридання і скарги інших людей. Тільки через деякий час юнак зрозумів, що багато клієнтів психоаналітика схожі на нього. У 1959 році Карлос Кастанеда офіційно став громадянином Сполучених штатів Америки. Після цього важливого кроку молодий чоловік зробив ще один - вступив до Каліфорнійського університету, де отримав диплом з антропології.

Журнал Time запропонував іншу версію біографії письменника. У 1973 році була опублікована стаття, в якій сказано, що народився автор бестселерів 25 грудня 1925 в Кахамаркае, місті на півночі Перу. В якості підтвердження журналісти використовували дані міграційної служби. Не збігалися дані щодо місць навчання письменника. На думку дослідників, Кастанеда вчився в Національному коледжі св. Діви Марії Гваделупської в Лімі, пізніше вступив до Національної школи образотворчих мистецтв, розташованої в Перу.

Література і філософська думка

Кастанеда не припиняв наукову роботу. Чоловік писав статті про лікарські рослини, які використовували північноамериканські індіанці. У відрядженні і відбулося знайомство з людиною, що змінила сприйняття світу Карлоса, - Хуаном Матусом.

Книги Карлоса Кастанеди просякнуті знаннями, отриманими під час навчання у Хуана Матуса. Ця людина прославилась магічними здібностями. Експерт в цій області був добре знайомий з древніми шаманськими практиками. Критики не сприймали серйозно представлену в роботах Кастанеди інформацію, називаючи це неможливим і неймовірним.

Але це не відштовхувало шанувальників Карлоса. У чоловіка з'явилися послідовники, які й сьогодні продовжують діяльність Кастанеди. У навчаннях дон Хуан постає мудрим шаманом. Деякі люди бачать в описі мага індіанського чаклуна. Але, на думку письменника, це більше представник академічної науки.

У книгах Карлос описував уявлення Хуана Матуса про світ, в основі якого лежать невідомі для європейця поняття. Кастанеда представив нову модель світу, на яку впливала соціалізація.

Учні дона Хуана воліли жити за правилами вчителя. Цей спосіб життя називали “Шлях воїна”. Маг стверджував, що всі живі істоти, в тому числі люди, сприймають енергетичні сигнали, а не об'єкти. Організм і мозок обробляють отримані дані і створюють власну модель світу. На думку Матуса, пізнати все неможливо. Будь-які знання будуть обмеженими. Цю ідею переносив в книги і Кастанеда.

Зазвичай людина сприймає лише малу частину одержуваної інформації. У навчаннях дона Хуана її позначають як тональ. А та частина, в якій включені всі аспекти життя Всесвіту, була названа нагвалем. Карлос Кастанеда істинно вірив в те, що розширити тональ можливо, але для цього потрібно пройти “Шлях воїна”.

Письменник розповідав в книгах про можливість зміни місця розташування енергетичного поля людини, яке сприяє поглинанню зовнішніх сигналів і розвитку. На думку Хуана Матуса, точки можна розділити на жорстко фіксовані, множинне положення, повне усвідомлення.

Максимального рівня уваги людина здатна досягти в разі припинення внутрішнього діалогу. Заради цього доведеться поступитися жалістю до власної особистості та життя, відмовитися від віри в безсмертя, осягнути мистецтво сновидіння. Підсумком багаторічної співпраці з Матусом стала книга «Вчення дона Хуана». Ця робота дозволила Кастанеді отримати ступінь магістра.

У 1968 році Карлос продовжив вчитися у дона Хуана. На цей раз письменник зібрав достатню кількість матеріалу для створення нової книги «Окрема реальність». Роботу опублікував тільки через три роки. Через рік виходить черговий бестселер Кастанеди під назвою «Подорож в Ікстлан». Кар'єра вченого розвивається стрімко. Праці, написані під впливом індіанського мага, допомогли отримати докторський ступінь.

З цього дня про Карлоса Кастанеду починають ходити чутки. Поступово письменник «стирає особисту історію». У навчаннях дона Хуана цей етап описується як перша сходинка до розвитку. Спілкування з індіанцем закінчується книгою «Казки про силу». Тут Кастанеда розповідає про те, що Матус залишає світ. Тепер Карлосу доводиться згадувати й самостійно розбиратися з новою для себе системою світогляду.

Протягом 20 років життя Карлос Кастанеда створив 8 книг, кожна з яких ставала бестселером. Роботи автора розбирали на цитати. Поступово письменник йшов від буденності та вважав за краще жити в затишному місці, не спілкуючись ні з ким. Турботами про створення побуту, публікації книг займалися сторонні особи.

Крім створення книг, Кастанеда намагався осягнути магію. Чоловік практикував цей напрям так, як вчив дон Хуан. З Карлосом осягнути світ намагалися Тайша Абеляр, Флорінда Доннер-Грау, Керол Тіггс, Патрісія Партін. Тільки на початку 1990-х років автор бестселерів знову постав в суспільстві. Вчений повернувся до викладацької діяльності в Каліфорнійський університет. Пізніше став їздити по США і Мексиці з платними семінарами.

У 1998 році світ побачив дві книги від Карлоса Кастанеди. Це «Магічні паси» і «Колесо часу». Роботи виявилися підсумком життя письменника. У працях автор розповідає про найбільш важливі моменти осягнення Всесвіту, представляє складну інформацію в формі афоризмів. У книзі під назвою «Магічні паси» Карлос описує комплекс рухів, що став інструментом для розширення меж пізнання.

Серед робіт Карлоса Кастанеди присутні бестселери «Сила безмовності» і «Вогонь зсередини». Про загадкову особистість автора книг зняли не один документальний фільм.

Особисте життя

В особистому житті Карлоса Кастанеди не все було просто. Через рік після отримання американського громадянства письменник відвів до вівтаря Маргарет Раньян. Про дівчину не збереглося жодної інформації.

Проте, шлюб тривав лише пів року. Всупереч з офіційним розлученням подружжя, які вже не жили разом, не поспішали. Папери оформили через 13 років.

Смерть

Загадки переслідували Карлоса Кастанеду протягом життя. Офіційна дата смерті американського антрополога позначена як 27 квітня 1998 року. Але відомо світові про смерть письменника стало 18 червня того ж року. Експерти стверджують, що протягом тривалого часу Карлос страждав від важкого захворювання - раку печінки, який убив автора численних книг.

Цитати

Якщо тобі не подобається те, що ти отримуєш, зміни те, що ти даєш.

Марно витрачати все своє життя на один-єдиний шлях, особливо якщо цей шлях не має серця.

Люди, як правило, не усвідомлюють, що в будь-який момент можуть викинути зі свого життя все, що завгодно. В будь-який час. Миттєво.

Мистецтво полягає в збереженні рівноваги між жахом бути людиною і дивом бути людиною.

Ти не повинен плутати самотність і усамітнення. Самотність для мене поняття психологічне, душевне, відокремленість ж - фізичне. Перше отупляє, друге - заспокоює.

Бібліографія

1968 - «Вчення дона Хуана: Шлях знання індіанців які»
1971 - «Окрема реальність»
1972 - «Подорож в Ікстлан»
1974 - «Казки про силу»
1977 - «Друге кільце сили»
1981 - «Дарорла»
1984 - «Вогонь зсередини»
1987 - «Сила безмовності»
1993 - «Мистецтво сновидіння»
1997 - «Активна сторона нескінченності»
1998 - «Колесо Часу»
1998 - «Магічні паси: практична мудрість шаманів древньої Мексики»

Книжки оцінені користувачами