You are here

Оноре де Бальзак

Рейтинг: 
23
День народження: 
Травень 20, 1799
Дата смерті: 
Серпень 18, 1850

Ім'я: Оноре де Бальзак (Honore de Balzac)

Знак зодіаку: Телець
Вік: 51 рік
Дата смерті: 18 серпня 1850 р.
Місце народження: Тур, Франція
Діяльність: письменник
Сімейний стан: був одружений

Оноре де Бальзак: біографія

Оноре Де Бальзак - видатний французький письменник і один з кращих прозаїків. Біографія засновника реалізму схожа з сюжетами власних творів - бурхливі пригоди, загадкові обставини, складності та яскраві досягнення.
20 травня 1799 у Франції (місто Тур) в простій сім'ї народилася дитина, який згодом став батьком натуралістичного роману. Батько Бернар Франсуа Бальсса мав юридичну освіту, займався бізнесом, перепродуючи землі жебраків і дворян які розорилися. Таке ведення справ приносило йому прибуток, тому Франсуа вирішив змінити рідне прізвище, щоб стати «ближче» до інтелігенції. Як «родича» Бальсса вибрав письменника - Жана-Луї Гез де Бальзака.
Мати Оноре, Анне-Шарлотті-Лаурі Саламбо, мала аристократичне коріння і була на 30 років молодша за чоловіка, обожнювала життя, веселощі, свободу і чоловіків. Любовні зв'язки не приховувала від чоловіка. У Анни з'явився позашлюбна дитина, до якої вона стала проявляти більше турботи, ніж майбутньому письменникові. Догляд за Оноре лежав на годувальниці, а потім хлопчика відправили жити в пансіонат. Дитинство романіста складно назвати добрим і світлим, пережиті проблеми та стреси пізніше проявилися в роботах.
Батьки побажали, щоб Бальзак отримав професію юриста, тому навчався їх син у Вандомському коледжі з правовим ухилом. Навчальний заклад славився суворою дисципліною, зустрічі з близькими допускалися тільки на різдвяні канікули. Хлопчик рідко дотримувався місцевих правил, за що здобув репутацію хулігана та халамидника.
У 12 років Оноре де Бальзак написав перший дитячий твір, над яким посміялися однокласники. Маленький письменник читав книги французьких класиків, складав вірші, п'єси. На жаль, його дитячі рукописи зберегти не вдалося, шкільні викладачі забороняли дитині літературно розвиватися, а одного разу на очах Оноре було спалено один з його перших творів «Трактат про волю».
Труднощі, пов'язані зі спілкуванням серед однолітків, з учителями, брак уваги послужили появі у хлопчика захворювань. У віці 14 років сім'я забрала тяжкохворого підлітка додому. Шансів на одужання не залишалося. У такому стані він провів кілька років, але все ж викарабкався.
У 1816 році батьки Бальзака переїхали в Париж, і там молодий романіст продовжив навчання в Школі Права. Паралельно з вивченням науки Оноре влаштувався на роботу клерком в нотаріальну контору, але задоволення від цього не отримував. Література притягувала Бальзака немов магніт, тоді батько вирішив підтримати сина в письменницькому напрямку.
Франсуа пообіцяв йому фінансування протягом двох років. За цей період Оноре повинен довести здатність заробляти на улюбленій справі. До 1823 року Бальзак створив близько 20 томів творів, але більшість з них чекав провал. Його перша трагедія «Кромвель» піддалася жорсткій критиці, а пізніше сам Бальзак називав молоду творчість помилковою.

Література

У перших роботах Бальзак намагався слідувати літературній моді, писав про любов, займався видавничою діяльністю, але невдало (1825-1828 рр.). На наступні праці письменника вплинули книги В.Скотта, написані в дусі історичного романтизму.
Тоді (1820-1830 рр.) письменники використовували всього два основні жанри:
Романтизм особистості, спрямований на героїчні досягнення, наприклад книга «Робінзон Крузо».
Життя і проблеми героя роману, пов'язані з його самотністю.
Перечитуючи твори успішних письменників, Бальзак вирішив відійти від роману особистості, знайти щось нове. «У головній ролі» його творів стала виступати не героїчна особистість, а суспільство в цілому. В цьому випадку сучасне буржуазне суспільство його рідної держави.
У 1834 році Оноре створює твір, спрямований на показ «картини моралі» того часу і працює над ним протягом усього життя. Книга згодом отримала назву «Людська комедія». Ідеєю Бальзака було створення художньої філософської історії Франції, тобто якою стала країна, переживши революцію.
Літературне видання складається з декількох частин, що включають список різних творів:
«Етюди про звичаї» (6 розділів).
«Філософські дослідження» (22 твори).
«Аналітичні дослідження» (1 твір замість 5 задуманих автором).
Цю книгу можна сміливо назвати шедевром. У ній описані прості люди, відзначені професії героїв творів і їх роль в суспільстві. «Людська комедія» наповнена невигаданими фактами, все з життя, все про людське серце.

Твори

Оноре де Бальзак остаточно сформував життєві позиції в області творчості після написання наступних творів:
«Гобсек» (1830 рік). Спочатку твір мав іншу назву - «Небезпека безпутності». Тут яскраво зображені якості: жадібність і жадібність, а також їх вплив на долю героїв.
«Шагренева шкіра» (1831 рік) - цей твір приніс письменникові успіх. Книга прнизана романтичними та філософськими аспектами. У ній детально описані життєві питання і можливі шляхи вирішення.
«Тридцятирічна жінка» (1842 рік). Головна героїня письменника володіє далеко не найкращими властивостями в характері, більше засуджує з точки зору суспільства життя, аніж вказує читачам на помилки, які руйнівно впливають на інших людей. Тут Бальзак мудро викладає думки про людську сутність.
«Втрачені ілюзії» (публікація в трьох частинах 1836-1842 рр.). У даній книзі Оноре, як завжди, зумів підійти до кожної деталі, створивши картину морального життя французьких громадян. Яскраво відображено у творі: егоїзм людини, пристрасть до влади, багатства, самовпевненість.
«Блиск і злидні куртизанок» (1838-1847 рр.). Цей роман не про життя паризьких куртизанок, як спочатку бачиться з його назви, а про боротьбу світського і кримінального суспільства. Ще одну геніальну працю, який увійшов в «багатотомник» «Людської комедії».
Творчість і біографія Оноре де Бальзака входить в число обов'язкових для вивчення матеріалів в школах країн світу згідно з освітньою програмою.

Особисте життя

Про особисте життя великого Оноре де Бальзака можна написати окремий роман, назвати який щасливим не вийде. У дитинстві маленький письменник недоотримав материнської любові та свідомо шукав в інших жінках турботу, увагу і ніжність. Він часто закохувався в дамочок набагато старших за себе за віком.
Великий письменник 19 століття не був красенем, як видно по фото. Але мав вишукане красномовство, чарівність, умів підкоряти зарозумілих панянок в простому монолозі однієї тільки реплікою.
Його першою жінкою стала пані Лора де Берні. Їй було 40 років. Юному Оноре вона могла бути матер’ю, і, мабуть, зуміла її замінити, ставши вірною подругою і порадницею. Після розриву їхнього роману колишні коханці зберегли дружні стосунки, підтримували листування до самої смерті.
Коли письменник домігся успіху у читачів, то став отримувати сотні листів від різних жінок, і одного разу Бальзак натрапив на нарис загадкової дівчини, захопленої талантом генія. Її наступні листи виявилися явним визнанням в любові. Деякий час Оноре листувався з чужинкою, а опісля вони зустрілися у Швейцарії. Дама виявилася заміжня, що нітрохи не збентежило письменника.
Незнайомку звали Евеліною Ганською. Вона була розумна, красива, молода (32 роки) і відразу сподобалася літератору. Опісля Бальзак присвоїв цій жінці титул головної любові в його житті.
Закохані рідко бачилися, але часто листувалися, будували плани на майбутнє, тому що чоловік Евеліни був на 17 років старшим за неї та в будь-який момент міг піти з життя. Маючи щиру любов у серці до Ганської, письменник не стримував себе від залицянь до інших жінок.
Коли Венцеслав Ганський (чоловік) помер, Евеліна відштовхнула Бальзака, адже весілля з французом загрожувала їй розлукою з дочкою Ганною (загроза Миколи I), але через кілька місяців запросила в Росію (місце її проживання).
Тільки через 17 років після свого знайомства пара обвінчалася (1850 рік). Оноре тоді перебував у віці 51 року і був найщасливішою людиною на світі, але прожити подружнє життя їм не вдалося.

Смерть

Талановитий письменник міг би померти ще в 43-річному віці, коли його почали долати різні захворювання, але завдяки бажанню любити і бути коханим Евеліною він тримався.
Буквально відразу після весілля Ганська перетворилася в доглядальницю. Лікарі поставили Оноре страшний діагноз - гіпертрофія серця. Письменник не міг ходити, писати і навіть читати книги. Жінка не покидала чоловіка, бажаючи наповнити останні його дні спокоєм, турботою і любов'ю.
18 серпня 1850 року Бальзак помер. Після себе він залишив дружині незавидну спадщину - величезні борги. Евеліна продала все своє майно в Росії, щоб з ними розплатитися і вирушила з дочкою в Париж. Там вдова оформила опікунство над матір'ю прозаїка і решта 30 років свого життя присвятила увічненню творів коханого.

Бібліографія

Шуани, або Бретань в 1799 році (1829).
Шагренева шкіра (1831).
Луї Ламбер (1832).
Банкірський будинок Нусингена (1838).
Беатриса (1839).
Дружина конcтебля (1834).
Рятівний вигук (1834).
Відьма (1834).
Наполегливість любові (1834).
Каяття Берти (1834).
Наявність (1834).
Фачіно Кані (1836).
Таємниці княгині де Кадин’ян (1839).
П'єр Грасс (1840).
Уявна коханка (1841).

Книжки оцінені користувачами