Террі Пратчетт | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Террі Пратчетт

Рейтинг: 
3
День народження: 
Квітень 28, 1948
Дата смерті: 
Березень 12, 2015

Вік: 66 років

Місце народження: Біконсфілд, Великобританія

Сімейний стан: був одружений

Сучасного читача складно здивувати, тому що, здавалося б, все сказано і все написано. Наприклад, мало не щороку з'являються нові письменники, які, під враженням від книг Джона Толкіна і Роджера Желязни, занурюються в казковий світ фентезі. Сторінки їх творів рясніють вигаданими відьмами, магічними заклинаннями, ельфами, гномами та іншими надприродними речами та істотами. Однак не всі літератори, що описують чарівні світи, отримали лаври пошани.

Англієць Террі Пратчетт - один з тих, чиї книги лежать на полицях завзятих любителів фантастики. Він не тільки розповів книголюбів про загадковий Плаский світ, а й наділив свої твори сатирою, а також глибокою, і ненав'язливою філософією. Цей автор знайомий за творами «Творці заклинань» (1987), «Похмурий жнець» (1991), «Маскарад» (1995) та іншими творами.

Дитинство і юність

Террі Пратчетт народився 28 квітня 1948 року. Родина письменника - місто Беконсфілд, що знаходиться в церемоніальному графстві Бекінгемшир (Великобританія). Про батьків Террі інформації мало, відомо, що хлопчик ріс і виховувався єдиною дитиною в сім'ї Давида та Ейлін Пратчетт.

Террі почав проявляти любов до читання ще з самого раннього дитинства, замість ігор з друзями він перегортав книги й захоплювався вивченням Всесвіту. Хлопчик збирав астрономічні вкладки, які траплялися в чаї відомої англійської марки.

Юний Пратчетт хотів, подібно Галілео Галілею, все життя дивитися в телескоп, але, щоб стати астрономом, йому не вистачало математичних навичок, бо Террі був справжнім гуманітарієм (проте вчився в школі з технічним ухилом).

Потім юнак став цікавитися науковою фантастикою, йому імпонували твори Артура Конан Дойла і Герберта Уеллса, який написав «Машину часу». Також відомо, що після закінчення школи Террі не став продовжувати гризти граніт науки. Замість того щоб подати документи до університету, Пратчетт, з дозволу батьків, відправився у вільне плавання і влаштувався журналістом в місцеву газету Bucks Free Press.

Література

Террі взявся за чорнильницю і перо в тринадцятирічному віці, тоді хлопчик презентував друзям і близьким своє перше оповідання під назвою «Бізнес-суперники» («The Hades Business»). Юнак вигадав нетривіальний сюжет, що обертається навколо людини на ім'я Крусібл, який знаходить у своїй квартирі Диявола в хмарі сірчаного диму.

Пізніше дебютний твір Террі було опубліковано в шкільній газеті, а потім надруковано в журналі Science Fantasy. До речі, «The Hades Business» приніс хлопчикові перші гроші - видання виплатило юному таланту £ 14. наступний твір - «Night Dweller» - побачило світ тільки в 1965 році.

У тому ж 1965-му Террі стає штатним кореспондентом (пройшов курси підготовки журналістів) і продовжує відточувати свої письменницькі навички на просторах Bucks Free Press. Молодий чоловік вигадав близько вісімдесяти оповідань для дітей, які друкувалися в газеті під псевдонімом «дядько Джим».

Варто відзначити, що ранні персонажі Пратчетта зустрічаються у творі «Люди килима» (1971). До слова, ця книга вийшла завдяки Пітеру Бандеру ван Дюрену, директору видавництва, у якого Террі брав інтерв'ю. Журналіст обмовився, що написав роман «Люди килимів», і Пітер погодився дати цьому твору життя, сказавши, що Пратчетт - беззаперечний талант.

Далі Террі став автором ще двох науково-фантастичних романів: він написав Темна сторона Сонця» (1976) і «Страта» (1981). Письменник зізнавався, що дані твори були вигадані темними зимовими вечорами, коли у нього не залишалося інших справ.

У 1982 році Террі Пратчетта спіткала невдача. Через те, що у молодого письменника було мало продажів, видавництво New English Library відмовилося від співпраці з літератором. Всупереч цьому Террі не опустив руки й не засумнівався у своєму таланті, продовжуючи посилено працювати. Варто сказати, що пізніше Пратчетт, за деякими даними, був самим продаваним письменником Великобританії тих часів.

Незабаром завдяки приятелю він почав публікуватися у видавництві Corgi, таким чином вийшла книга «Колір чарівництва» (1983), що дала початок популярному циклу «Плаский світ», до якого увійшло більше сорока творів. Серед них - «Творці заклинань» (1987), «Посох і капелюх» (1988), «Віщі сестрички» (1988), «Варта! Варта! » (1989), «До зброї! До зброї! » (1992), «Маскарад» (1995) і т.д.

Террі Прачетт отримав визнання, славу і багатотисячну армію шанувальників, в чому йому допомогла Діана Пірсон, яка організувала шестисерійний фільм на радіо BBC, в передачі «Woman's Hour». Дії в книгах з серії «Плаский світ» відбуваються на вигаданій планеті, яка має форму диска. Примітно, що Террі не спирається на закони Ейнштейна, Ньютона і Лейбніца, а придумав власну фізику.

В його оповіданнях у веселці - вісім кольорів, швидкість світла має мале значення, а магія - це не щось фантастичне, а матеріальне і буденне. Цикл ділиться на кілька підциклів, а головними героями виступають Рінсвінд, Ланкрські Відьми, Смерть, Мойст фон Ліпвіг і інші персонажі.

Плаский світ населяють казкові істоти. Переглядаючи книги Террі, читач зустрічається з тролями, вампірами, ельфами та навіть кровожерливими зомбі. Досить цікаво Пратчетт описав магію Ланкрських Відьом, які добувають вогонь, дивлячись на колоду: поліну стає ніяково і воно згоряє від сорому.

Другим твором Террі з цієї серії стала книга під назвою «Божевільна зірка», що вийшла в 1986 році. Сюжет обертається навколо чарівника-недоучки Рінсвінда, який знає лише одне заклинання з книги октави, але не пам'ятає і його. Пратчетт не став наділяти головного героя позитивними якостями, тому увазі книголюбів постає боягузливий чарівник, який потрапляє в неприємності.

У 1987-му творча біографія письменника поповнилася четвертою книгою з циклу - «Мор, учень Смерті», що опинилася бестселером. Террі розповів про юнака, якому не було чим зайнятися на фермі свого батька. Тому хлопець відправився в підмайстри, де його наставником виявилася сама Смерть. Олного разу, скелет в чорному балахоні вирішив взяти вихідний, тому можливість забрати людей в інший світ надається Мору.

До речі, мало хто знає, що фантаст допоміг Нілу Гейману стати популярним письменником. Річ у тім, що автор «Американських богів» показав йому чернетки свого дебютного твору, а Террі настільки був вражений потугами початківця письменника, що запропонував співпрацю. Так побачила світ книга «Добрі знамення» (1990), написана Гейманом і Террі Пратчеттом.

Сюжет «Благих намірів» розповідає читачеві про ангела і демона, що намагаються запобігти апокаліпсису. Представник темряви та посланник світла вирішили, що кінець світу не призведе ні до чого хорошого, незалежно від результату битви. Тому ангел і демон почали брати участь у вихованні майбутнього Антихриста, який ні в якому разі не повинен схилитися до жодної зі сторін.

Особисте життя

В житті Террі Пратчетт був не тільки усміхненою людиною, але і зразковим сім'янином, одруженим на Лін Пратчетт. У шлюбі народилася єдина дочка Ріанна, яка займається журналістикою і пише сценарії до комп'ютерних ігор.

Також відомо, що Террі обожнював хвостатих тварин, яким поклонялися в Давньому Єгипті. Пратчетт навіть став автором гумористичної книги «Кіт без прикрас» («Кіт без дурнів», 1989), яка є своєрідною енциклопедією від імені вигаданої організації, що бореться за «справжніх котів», тобто безпородних, неслухняних і вередливих.

Смерть

У 2007 році в ЗМІ просочилася інформація, що Террі Пратчетт страждає на рідкісну форму хвороби Альцгеймера (на ранній стадії). У 2009 році стало відомо, що Террі задумався про добровільну евтаназію і запланував поїхати до Швейцарії, де практикується легальне ассистоване самогубство. Парадокс полягає в тому, що Пратчетт часто посміхався і просочував свої книги гумором, але багаторазово висловлювався про добровільний відхід з життя.

У 2012 році здоров'я Террі пішло на спад. Талановитій людині було складно писати й читати, але, щоб відірватися від марності буття, він продовжував працювати над творами, диктуючи тексти свому товаришу (часом використовував спеціальні програми розпізнавання мови).

Несподівана смерть позбавила генія літератури від страшного гріха, який засуджує релігія. Террі помер від хвороби 12 березня 2015 року. Примітно, що в останні хвилини життя Пратчетт встиг написати вагомий, але лаконічний твіт - The End». Після смерті письменника його скорботні шанувальники придумали красиву легенду про те, що нібито за Террі прийшов герой його творів - Смерть.

Цитати

«Життєво важливий інгредієнт успіху - це не знати, що задумане вами неможливо виконати»

«Люди - цікаві істоти. У світі, повному чудес, їм вдалося придумати нудьгу»

«Ненависть - це любов, яка повернулась спиною»

«Є смерть і є податки, тільки податки набагато гірше, тому що смерть трапляється один раз в житті, а податки - щороку»

«Хаос завжди перемагає порядок, оскільки краще організований»

Бібліографія

1983 - «Колір чарівництва»
1986 - «Божевільна зірка»
1987 - «Мор, учень Смерті»
1988 - «Віщі сестрички»
1989 - «Варта! Варта! »
1990 - «Рухомі картинки»
1991 - «Відьми за кордоном»
1992 - «Дрібні боги»
1992 - «Пані та панове»
1993 - «До зброї! До зброї! »
1994 - «Фатальна музика»
1995 - «Цікаві часи»
1995 - «Маскарад»
випуску 1996 - «Ноги з глини»
випуску 1996 - «Санта-Хрякус»

Книжки оцінені користувачами