Марина Аромштам «Коли відпочивають янголи»: читати скорочено - стор. 2 | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Марина Аромштам «Коли відпочивають янголи»: читати скорочено - стор. 2

4
Середня: 4 (2 оцінок)

Частина 3
Нарешті настав день, коли діти вирушають у пащу дракона. Хлопці вишикувалися двома колонами і захищали собою дівчаток. Аби дракон помер, вони мали вдарити його сотню разів спеціальними списами, які отримали від Відлюдника, як і диво-покривало, що робило всіх невидимками.

Коли відбулася перша зустріч із жабастим, то Наталя від страху побігла, а подруга Аліна кинулася її наздоганяти. Тоді Петрик, аби захистити дівчаток, почав гамселити жабастого кулаками (тоді, як треба було плигати на хвіст). Жабастий вихопив косички-життя у Петрика, і він мав тепер скам’яніти. Марсем мала трішки переговорити з жабастими і накинула покривало-невидимку на гурт дітей.

Дрегона вбили, нанісши йому сотню ударів. Останні, вирішальні удари зробив Єгор. Добро перемогло і далі всі раділи, у тому числі й «жабасті», які виявилися звичайними акторами-чоловіками.

14
Аліна із захопленням розповіла про все, що відбувалося у пащі дракона, домашнім. Тепер всі очікували на бал, на якому також мали бути батьки і танцювати парами. Мама Аліни танцюватиме з В. Г. (Володею).

15
День балу настав.

Дівчатка спершу були одягнені в подерте дрантя (одяг Попелюшки), яке легким рухом знялося, як тільки залунала музика, і перетворилися на малих принцес у гарному вбранні. А ще хлопців, за перемогу над Дрегоном, посвятили в лицарів. Мама Аліни танцювала з В. Г., і дівчинці здалося, що він закоханий у неї. А Марсем була в парі під час танцю з одним із «жаба стих», але тепер вже він був у людській подобі.

Щоденниковий запис

Марсем розмірковує про нещодавні неймовірні події. Вона думає про те, що перемога дітей над драконом важлива не тільки для них, а й для неї самої, бо під час якогось проступку дитини вона буде пам’ятати, що вона здатна і на гарні вчинки-подвиги.

18
Одного дня двоє хлопці з Аліниного класу дістали магніти із дверей шаф, що були у класі. Коли Марсем стало про це відомо, то вона подумала про те, як їм дати зрозуміти, що це неправильний вчинок, та ще так, щоб більше такого робити вони не захотіли. І вчителька повідала своїм учням дві історії. В одній розповідалося про те, що діти хотіли зробити світломузику на дискотеці, але у них не вистачало для потрібного ефекту кольорового скла, і вони дістали таке зі світлофора. Через їхній вчинок зранку сталася жахлива трагедія — зіштовхнулися два потяги: один був з вантажем, інший — з пасажирами. Ця ситуація сталася насправді.
Другу історію розказав вчительці один чоловік. Він говорив про те, що кожен має поводити себе максимально добре, бо біля кожної людини живе янгол, який допомагає виправляти ту шкоду, яку чинить людина, коли ж вона все робить, як треба, він може відлетіти і десь відвернути біду. Так лиха на світі стає менше.

Щоденниковий запис Марсем

Дізнавшись про ситуацію з магнітами, вчителька розсердилася і, як вона занотувала до свого зошита, «ладна була їх повбивати».

Наступний запис, зроблений за дві години

Маргарита Семенівна думає про своїх учнів і радіє, що вони дослухалися до її розповідей і дещо змінили свою поведінку.

Потім з її пам’яті виринає постать чоловіка на ім’я Йон. Вона зустріла його у Швецькій незвичній школі, в яку вона поїхала, отримавши путівку на конкурсі. Та школа відрізнялася, насамперед тим, від звичайних навчальних закладів, що вона розміщена в лісі, а ще тепло там дають дрова, а світло — свічки. Йон — садівник цієї школи. Він щодня довго і старанно чистив свою лопату, якою працював (хоч більшість своєї роботи він виконував руками). І одного дня він розповів Марсем про те, що коли був малим хлопцем, то часто завдавав матері клопоту, а вона, до того ж, виховувала його самотужки. Він був неслухняним хлопцем, доки один чоловік не розказав йому про янголів, які відпочивають. Тож кожного вечора, натираючи до блиску своє знаряддя праці, чоловік розв’язував крила своєму янголові, аби той міг полетіти допомагати комусь іншому.

Частина V
Наталині батьки таки розлучилися, тож дівчинка дуже переймалася цим і почала поводитися геть кепсько — постійні спізнення і непідготовленість до уроків супроводжували її тепер постійно.

Марсем намагалася привити дітям любов до книжок, тож заохочувала їх читати десять сторінок кожного дня, а у вихідні дні — п’ятнадцять. Наталя ж закинула читання зовсім. Аби підтримати її у скрутний час, Марсем поговорила з нею наодинці, розказуючи про розлучення своїх батьків. А ще вона запропонувала дівчинці для прочитання свої особисті книги. Дівчинка захопилася книгою із зоології про земноводних і почала знову поводитися добре.

22
Одного дня В. Г. прийшов до дому Аліни. Вони з мамою поводилися якось схвильовано. Потім чоловік запропонував жінці стати його дружиною. Також він спитав дозволу в Аліни. Вони дали згоду. Дідусь теж був неймовірно щасливий. У них було тепле застілля з веселими спогадами та розмовами.

Частина VI
Коли Аліна зранку прокинулася, то мала про що подумати: про місце Володимира у їхньому житті. Чи зможе він бути їй батьком? А яка буде реакція її справжнього тата на цей шлюб?

Марсем на перервах читала дітям книгу «Король Матіуш». Вона розуміла, що її діти скоро покинуть її, переходячи до 5-го класу, тож мала на меті встигнути дати їм дещо важливе, на її думку. Вона розповіла дітям про Януша Корчака, що був польським лікарем та письменником, а потім створив Дім сиріт. Вона розказувала до яких цікавих методів виховання він вдавався (наприклад, до дитячого суду) та як у їхнє життя прийшла Друга світова війна і концтабір. Цей дивовижний чоловік міг бути звільнений, бо хтось з офіцерського складу читав «Короля Матіуша Першого» і впізнав Корчака, але чоловік зостався зі своїми дітьми…

24
У класі з’явився новенький — Кравчик Льоша. Його додали до їхнього колективу за наполяганням директора. Його поведінка була геть кепською. Батьки вже починали обурюватися.

25
У дітей з’явилася дивна гра: затягувати одне одного в туалет. Це настільки захопило всіх, що вони ледве висиджували читання Марсем на перерві (воно тривало 10 хвилин). А згодом сталося ще більше: дехто просто ігнорував її та йшов грати в «гру», як тільки розпочиналася перерва.

Одного разу навіть Аліна не слухала Марсем. Щойно вона вийшла, Єгор вхопив її, аби втягти в туалет, йому на поміч з’явився Кравчик. Так вийшло, що через їхню гру відпала дверна ручка туалету, і діти впали перед черговим вчителем. Їх повели до завуча, завтра їхні батьки мають з’явитися до школи. Марсем теж постраждала через їхній вчинок, проте не лаялася, а тільки мовила, що шкодує, бо вони не слухали кінець розділу. Там йшлася мова про те, що Матіуш дозволив дітям самотужки керувати своєю країною, але через їхню несерйозність держава розвалилася.

Щоденниковий запис Марсем

Вчителька зізнається своєму щоденникові в тому, що їй дуже хочеться інколи підняти руку на дітей, але вона, поки що, стримується. Щоправда, відчуває, що її терпіння доходить до межі.

Маргариті відомо, що її учні, практично, вже знаходяться у пубертатному періоді, тож їхня поведінка природня для цього віку.

Коли до школи завітали батьки учнів, то акцентували негативну увагу на Кравчикові, а своїх дітей тільки захищали. Маргарита Семенівна знала, що цей хлопчик став прийомною дитиною, але його названі батьки не хотіли, аби комусь про це стало відомо, тож вона мовчала, проте сама розуміла, що така дитина може бути іншою і це залежить не лише від виховання, а й від генів, які змінити не можна.

Син Марсем, спостерігаючи, що мама останнім часом знаходиться у пригніченому стані, порадив їй звільнятися від негативної енергетики. Марсем планує записатися на карате.

Частина VII
Настав День святого Валентина. У всіх був піднесений настрій, кожен очікував отримати, хоча б одну листівочку-сердечко. Та Віра в сльозах показала Марсем подаровану їй валентинку. Вчителька стала біла, як стіна, довго питала всіх хлопців, хто ж її підписав, проте всі мовчали.

27
Після школи Наталя та Аліна поговорили й виявилося, що на валентинці був напис: «Віро, я хочу тебе трахнути».

28
Із самого ранку до класу завітали дві мами (в тому числі й Вірина) та бабуся однієї з дівчаток. Мама Віри вирішила, що саме Кравчик написав її доньці таку зухвалу записку, але він заперечував. Марсем наполягла на тому, щоб жінки покинули клас. Вона звернулася з питанням про валентинку до Кравчика, але виявилося, що це нахабство — справа рук Єгора. Марсем сказала, що не спроможна вести урок. Її замінила інша вчителька.

29
По завершенню третього уроку діти вже могли йти додому через відсутність вчительки. Наталя з Аліною йшли разом. Вони говорили про янголів. Наталя припустила, що ангел Єгора тепер застряг у вазоні з квітами. Аліна намагалася його захищати, бо він був її героєм, що розправився з лихим Дрегоном. Наталка зрозуміла про симпатію подруги, але відкидала можливість будь-якого виправдання для вчинку хлопця. Дівчата посварилися, бо Наталя мовила, що янгол Аліни теж десь застряг. Дівчинка побігла на той бік вулиці та ледь не потрапила під колеса авто.

30
На ранок знову в клас прийшла інша вчителька. Віра і Єгор теж були відсутні, як і Марсем. Вчителька сказала, що діти її «довели».

31
Коли Аліна прийшла зі школи, їй стало відомо, що відбулася авіакатастрофа, у якій загинуло багато дітей. Дівчинка сприйняла цю ситуацію дуже близько до серця і розплакалася, переконана, що це сталося через події в їхньому класі, бо їхні янголи не змогли цього відвернути. Мама говорила їй, що то все маячня про янголів, а дідусь, відправивши її на кухню, сказав, що можна все повернути на свої місця. Ще Аліна подумала, що запитає ввечері поради у В. Г.

32
До них додому Володимир Григорович повернувся з сином на ім’я Матвій. Він був студентом. Так сталося, що В. Г. не знав, що має дитину. Хлопець сам зміг його знайти.

Дідусь поставив питання В. Г. стосовно Марсем. Той відказав, що вона перевтомилася, за словами її чоловіка.

33
Крок до загального примирення першим зробив Єгор — він прийшов додому до Кравчика і просив його вибачити й хлопця, й Кравчикових батьків. Після цього весь клас прийшов туди ж, всі міркували про те, як заробити прощення в улюбленої вчительки. Зупинилися на написанні листа, бо вчителька вірить словам.

34
Мама Аліни розповіла доньці, що не може вийти заміж за В. Г., і жити він з ними теж не буде, бо скоро до них приїде її справжній батько.

Епілог

Діти пишуть листа та відправляють Марсем.

Щоденниковий запис Марсем

Вона пробачила своїх дітей, не зважаючи на велику кількість помилок у листі). Вони всі займаються підготовкою до випускного спектаклю.

+1
0
-1