Джером Девід Селінджер | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Джером Девід Селінджер

Рейтинг: 
48
День народження: 
Січень 1, 1919
Дата смерті: 
Січень 27, 2010

Ім'я: Джером Селінджер (Jerome Salinger)
Знак зодіаку: Козеріг
Вік: 91 рік
Дата смерті: 27 cічня 2010
Місце народження: Манхеттен, США
Діяльність: письменник
Сімейний стан: був одружений

Джером Селінджер: біографія

Відомий американський письменник Джером Девід Селінджер став одним з найвпливовіших авторів 20 століття. Найвідомішою публікацією письменника став роман «Над прірвою в житі». Що стосується обсягів, тут внесок в літературу не можна назвати великим, але мало кого з письменників можна було б поставити на один щабель з ним.

Дитинство і юність

Джером Девід Селінджер народився 1 січня 1919 року в місті Нью-Йорку. Батько хлопчика, Соломон Селінджер, за національністю був євреєм литовського походження, який займався гуртовою торгівлею копченостями та сирами. Мама Міріам, яка до весілля називалась Мері Джіллік, мала шотландсько-ірландське походження, прийняла іудаїзм. У сім'ї, крім Джерома, виховувалася його старша сестра Доріс. Різниця між дітьми - 8 років і 2 місяці.
Батько прагнув виростити сина освіченою людиною. У 1936 році юнак закінчив військове училище в місті Веллі-Фордж. Тут і відбувся його дебют в літературі: Джером написав 3 стрічки для гімну школи, який виповнюється досі.
Влітку 1937 року Селінджер слухав лекції в Нью-Йоркському університеті, а після року перебував в Польщі, де в місті Бидгощ на вимогу батька вивчав виготовлення ковбас. Повернувшись додому, відвідував лекції в Урсинус-коледжі, в штаті Пенсильванія, а в 1939 році вступив до Колумбійського університету, де слухав курс лекцій про короткої історії, що читав У. Бернетт.
У підсумку Девід не закінчив жоден навчальний заклад і не проявив кар'єрних бажань. Цим він викликав невдоволення батька, з яким в результаті посварився назавжди.
Навесні 1942 року Джерома призвали в армію, де він закінчив офіцерсько-сержантську школу військ зв'язку. У наступному році в званні сержанта чоловіка перевели в контррозвідку і направили в місто Нешвілл (штат Теннессі).

Творчість

Головні герої здебільшого творів Селінджера - діти до 17 років. Проте, навряд чи його можна назвати «дитячим» письменником. У творчості автор піднімає тему протистояння підлітка і навколишнього світу. Герої творів включають в собі існування, яке не знаходить певних меж.
Дебютну розповідь «Молоді люди» в 1940 році опублікував журнал «Сторі». Що стосується першої серйозної популярності, вона прийшла після публікації «Добре ловиться рибка-бананка», де описується день Симора Гласса і його дружини.
Через 11 років після публікації першого твору, 16 липня 1951 року народження, надрукований єдиний роман «Над прірвою в житі», над цією історією автор працював 10 років.
Літературні критики того часу схвалили роман, до сих пір не втрачає популярності. Проте, книгу заборонили в деяких країнах і штатах США через депресивність і лайливу лексику.
До виходу роману в різних виданнях опубліковано 26 творів Джерома, в тому числі 7 з 9 новел. У 1953 році вони склали окремий збірник під назвою «Дев'ять оповідань». У 60-х роках виходить твір «Френні та Зуї» і «Вище крокви, теслі».

Особисте життя

У 1942 році Джером почав зустрічатися з Уною, дочкою драматурга Юджина О'Ніла. Але незабаром вона познайомилася з Чарлі Чапліном і згодом вийшла за нього заміж.
Першою дружиною Селінджера стала німкеня Сільвія Уелтер. Він спочатку заарештував нацистку, а потім одружився на ній. Разом вони повернулися до Америки, де якийсь час жили в будинку батьків Джерома. Але шлюб виявився недовговічним - не проживши й року, пара розлучилася.
За словами дочки Селінджера, причиною розриву стала несумісність думок: пізніше автор придумав для дівчини презирливе прізвисько «Сальва», що з англійської перекладається «слина».
Другою дружиною письменника стала студентка Клер Дуглас, дочка арт-критика Роберта Ленгтон Дугласа. Зустріч відбулася в 1950 році, на той момент Клер було 16 років, а автору - 31 рік.
Деякі джерела стверджують, що автор спокусив юну Клер, але це не зовсім точно. У той час Джером духовно удосконалювався і утримувався від інтимної близькості. Його наставником виступав індійський гуру, а практики знайшли відображення у творах письменника.
Клер і Джером одружилися в 1955 році, в родині народилася дочка Маргарет і син Метью. Селінджер наполіг на тому, щоб дружина кинула навчання за 4 місяці до випуску і переїхала до нього. Дівчина піддалася на вмовляння і зробила, як просив коханий.
Будинок, в якому жила молода сім'я, тільки з натяжкою можна було назвати придатним для житла. Проте, як повідомляє Маргарет зі слів матері, вже прославлений письменник вимагав від дружини вишуканих страв і зміни постільної білизни 2 рази в тиждень.
У дитинстві дочка часто хворіла, але чоловік, виходячи зі своїх переконань, відмовлявся викликати лікаря. Пізніше Клер зізналася дочці, що буквально ходила по краю, розмірковуючи вчинити самогубство під час вагітності.
За переконанням Маргарет, вона і її брат з'явилися на світ випадково, дівчина вважає, що для Джей-Ді вони навряд чи були бажаними дітьми. Але письменник виявився хорошим батьком: часто грав з малюками і захоплював розповідями власного твору.
Проте, його постійно нестримно вабило до жінок. У 1966 році письменник розлучився з Клер, а незабаром її місце зайняла журналістка Джойс Мейнард, якій в той момент було 18 років.
Останньою дружиною Селінджера стала Колін, вона була на 50 років молодша.

Смерть

Після того як роман «Над прірвою в житі» став популярний, Селінджер вів самітницьке життя. Після 1965 року автор перестав друкуватися - складав історії тільки для себе.
У Нью-Гемпширі Джером Девід Селінджер помер природною смертю в своєму будинку 27 січня 2010 року. Літературний агент письменника повідомив, що в 2009 році Селінджер пошкодив тазову кістку, але добре себе почував довгий час.
Спадкоємцями автора стали остання дружина Колін і син Метью. Життя автора була сповнена цікавих фактів, а деякі його цитати стали легендарними.
Документальний фільм «За прірвою в житі» розповідає про особисте життя Селінджера.

Цікаві факти

У школі над Джеромом часто глузували через його друге ім’я - Девід. Щоб уникнути неприємностей Селінджер заборонив вчителям звертатися до нього по другому імені. До речі кажучи, хлопчик навчався дуже погано, з шкільних успіхів можна виділити тільки експресивні виступи на спектаклях драматичного гуртка.
У 1942 році письменник пішов на службу, де брав участь у відомій операції з висадки десантників в Нормандії. Повернувшись додому, Селінджер потрапив до лікарні з діагнозом «нервовий зрив».
Автор нелегко переживав свою популярність після публікації «Над прірвою в житі». Джером не хотів спілкуватися з журналістами, вів самітницьке життя. Категоричною відмовою письменник відповів на спробу збирати його листи.
Письменник займався вивченням нетрадиційної медицини, індуїзму і буддизму. Його світогляд був дуже своєрідним.
Незважаючи на те, що Селінджер купив собі будинок на віддалі, біля лісу, обгородив його парканом і повісив таблички «Стороннім вхід заборонено», письменника можна було регулярно бачити в барі з різними дівчатами.
Одне інтерв'ю Селінджер все-таки дав - учневі середньої школи для газети «Клермонт Дейлі Ігл». Коли письменник дізнався, що текст статті потрапив на першу смугу місцевої газети, він прийшов в лють. Саме після цього випадку відчувши себе зрадженим Джером огородив будинок високим парканом.
Селінджер заповів опублікувати його невидані твори в період з 2015 по 2020 роки. У їх числі знаходяться автобіографічні відомості про допити, проведених ним під час Другої світової війни.
В оповіданні «Втрачений лист» був опублікований реальний номер телефону автора: 603-675-5244.
В кінці 2016 року освітній центр The Center For Cartoon Studies відкрив прийом заявок від художників, охочих пожити в колишній резиденції Селінджера. Для переможця виділили невелику стипендію, яка дозволяла сконцентруватися на створенні особливого твору.
Одного разу літературний критик Ян Гамільтон, явно не шукавши легких шляхів, спробував написати біографію автора. Але Джером був так розлючений, що подав до суду на Гамільтона, щоб накласти заборону на використання не опублікованих раніше листів.
У будинку Селінджера жили 3 «пронумеровані» кішки: Кітті-1, Кітті-2 і Кітті-3.

Бібліографія

1940 - Підлітки
1940 - побачитися з Едді
1941 - Винен, виправлюся
1941 - Душа нещасливої історії
1942 - Тривалий дебют Лоїс Теггетт
1942 - Неофіційний рапорт про одного піхотинця
1943 - Брати Варіон
1943 - Перекинутий ліс
1944 - За обопільною згодою
1944 - М'якосердий сержант
1944 - Останній день останнього звільнення
1944 - Раз в тиждень - тебе не убуде
1945 - Елейн
1945 - Я божевільний
1945 - Солдат у Франції
1945 - Оселедці в бочці
1945 - Сторонній
1946 - Легкий бунт на Медісон-авеню
1948 - Знайома дівчина
1949 - Людина, яка сміялась
+1949 У човні
1951 - Над прірвою в житі (або Ловець у житі)
1951 - І ці губи, і очі зелені
1952 - Блакитний період де Дом'є-Сміта
1953 - Тедді
1955 - Вище крокви, теслі
1959 - Симор: Введення
1965 - 16-й день Хепворту

Книжки оцінені користувачами