Джон Толкін | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Джон Толкін

Рейтинг: 
55
День народження: 
Січень 3, 1892
Дата смерті: 
Вересень 2, 1973

Ім'я: Джон Толкін (John Tolkien)
Знак зодіаку: Козеріг
Вік: 81 рік
Дата смерті: 2 вересня 1973 р.
Місце народження: Блумфонтейн, ПАР
Діяльність: письменник, лінгвіст, філолог, перекладач
Сімейний стан: удівець

Джон Толкін: біографія

Автор «Володаря кілець» Джон Толкін - талановитий письменник, який став прабатьком нового жанру у світі літератури і зробив вплив на письменників наступних років. Не дивно, що на придуманих Джоном архетипах будується сучасне фентезі. Майстра пера наслідували Урсула Ле Гуїн, Джоан Роулінг, Крістофер Паоліні, Террі Брукс та інші автори.

Дитинство і юність

Мало хто знає, що насправді Джон Рональд Руел Толкін народився 3 січня 1892, в африканському містечку Блумфонтейн, яке до 1902 року було столицею Помаранчевої республіки. Його батько Артур Толкін, управитель банком, разом зі своєю вагітною дружиною Мейбл Саффілд перебрався в це сонячне містечко через підвищення по службі, а 17 лютого 1894 у закоханих народився другий син - Хіларі.
Відомо, що національність Толкіна визначають німецькі крові - далекі родичі письменника були вихідцями з Нижньої Саксонії, а прізвище Джона, за твердженням самого письменника, походить від слова «tollkühn», яке перекладається як «нерозважливо хоробрий». Згідно збереженої інформації, більшість предків Джона були ремісниками, тоді як прапрадід письменника перебував на посаді господаря книгарні, а його син продавав тканини та панчохи.
Дитинство Толкіна було небагатим на події, але літератор часто згадував випадок, який стався з ним в ранньому дитинстві. Одного разу прогулюючись в саду під палючим сонцем, хлопчик наступив на тарантула, а той негайно вкусив маленького Джона. Хлопчик в паніці метався по вулиці, поки його не спіймала няня і не висмоктала отруту з рани.
Джон казав, що то подія не залишила моторошних спогадів про восьмилапих істот і ним не опанувала арахнофобія. Проте, моторошні павуки нерідко зустрічаються в його численних творах і становлять небезпеку для казкових істот.
Коли Джону виповнилося 4 роки, він разом з Мейбл і молодшим братом поїхав відвідати родичів в Англії. Але поки мати та сини милувалися британськими пейзажами, в Блумфонтейні трапилося нещастя: головний годувальник у родині помер від ревматичної лихоманки, залишивши дружину і дітей без засобів до існування.
Вийшло так, що вдова разом з хлопчиками оселилася в Сейрхоуле, на батьківщині своїх предків. Але батьки Мейбл зустріли її негостинно, тому що свого часу бабуся і дідусь Толкіна не схвалювали шлюб дочки й англійського банкіра.
Мати Джона і Хіларі, ледве зводила кінці з кінцями, робила все, що було в її силах. Жінка взяла сміливе і ексцентричне рішення для того часу - перейшла в католицтво, що було кричущим вчинком для Англії тих часів, яка не приймає таку гілку християнства. Це дозволило родичам-баптистів раз і назавжди зректися Мейбл.
Саффілд крутилася немов білка в колесі. Вона сама навчала дітей грамоті, і Джон мав славу старанного учня: до чотирьох років хлопчик навчився читати і ковтав один за іншим твори класиків. Фаворитами Толкіна були Льюїс Керролл і Джордж Макдональд, а твори братів Грімм і Стівенсона майбутньому письменникові не припали до душі.
У 1904 році Мейбл померла від діабету, і хлопчики залишилися під опікою її духовного наставника Френсіса Моргана, який служив священиком бірмінгемської церкви і захоплювався філологією. У вільний час Толкін із задоволенням малював пейзажі, вивчав ботаніку і стародавні мови - валлійську, древню норвезьку, фінську і готську, тим самим виявляючи лінгвістичний талант. Коли Джону виповнилося 8 років, хлопчик поступив в школу короля Едварда.
У 1911 році талановитий юнак організував з товаришами Робом, Джеффрі і Крістофером секретний «Чайний клуб» і «барровіанское суспільство». Справа в тому, що хлопці любили чай, нелегально продавали в школі і бібліотеці. Восени того ж року Джон продовжив навчання, його вибір припав на престижний Оксфордський університет, куди обдарований хлопець вступив без особливих зусиль.

Література

Сталося так, що після закінчення університету Джон відправився на службу в армію: в 1914 році хлопець виявив бажання стати учасником Першої світової війни. Молодий чоловік брав участь у кровопролитних боях і навіть пережив битву на Соммі, в якій втратив двох товаришів, через що ненависть до військових дій переслідувала Толкіна все життя.
З фронту Джон повернувся інвалідом і став заробляти викладацькою діяльністю, далі піднявся по кар'єрних сходах, і в 30-річному віці отримав посаду професора англо-саксонської мови і літератури. Безумовно, Джон Толкін був талановитим філологом. Уже пізніше він сказав, що придумав казкові світи лише для того, щоб вигадана мова, що відповідає його особистій естетиці, здавалася природньою.
Водночас людина, яка мала славу кращого мовознавця в Оксфордському університеті, взялася за чорнильницю з пером і придумала власний світ, початок якому було покладено ще на шкільній лаві. Таким чином, літератор уклав збірку міфів і легенд, названий «Середзем'я», але пізніше став «Сильмарилліон» (цикл випущений сином письменника в 1977 році).
Далі, 21 вересня 1937 року Толкін порадував шанувальників фентезі книгою «Гобіт, або Туди і назад». Примітно, що цей твір Джон придумав для своїх маленьких дітей, щоб у сімейному колі розповідати нащадкам про відважні пригоди Більбо Беггінса і мудрого чарівника Гендальфа, власника одного з кілець влади. Але ця казка випадково потрапила в друк і завоювала шалену популярність серед читачів різного віку.
У 1945 році Толкін представив на суд громадськості розповідь «Лист пера Ніггля», просочений релігійними алегоріями, а в 1949-му вийшла гумористична казка «Фермер Джайлс з Хема». Через шість років Толкін починає працювати над романом-епопеєю «Володар кілець», що є продовженням казок про пригоди хороброго гобіта і могутнього чарівника в чудовому світі Середзем'я.
Рукопис Джона вийшов об'ємним, тому у видавництві було вирішено розділити книгу на три частини - «Братство Кільця» (1954), «Дві фортеці» (1954) і «Повернення короля» (1955). Книга стала настільки відомою, що в США почався толкінівський «бум», жителі Америки змітали книжкові твори Джона з магазинних полиць.
У 1960-х роках на батьківщині джазу почався культ Толкіна, який приніс Джону визнання і славу, навіть подейкували, що пора б метру вручити Нобелівську премію з літератури. Однак, на жаль, ця нагорода обійшла Толкіна стороною.
Потім Джон склав цикл віршів «Пригоди Тома Бомбадила і інші вірші з Червоної книги» (1962), твір «Дорога вдаль і вдалину йде» (1967) та оповідання «Коваль із Великого Вуттона» (1967).
Решта рукописів, наприклад «Казки чарівної країни» (1997), «Діти Гуріна» (2007), «Легенда про Сігурда і Гудрун» (2009) були видані посмертно, сином Джона - Крістофером, який згодом теж став письменником, який створив «Історію Середзем'я », де проаналізував неопубліковані твори батька (в цикл входять томи «Книга втрачених переказів», «Улаштування Середзем'я», «Кільце Моргота» та інші).

Світ Середзем'я

Варто відзначити, що у творах Толкіна присутні біблійні сюжети, а самі книги - це реальний світ, пропущений через призму літературних алегорій, наприклад, простежується паралель між Фродо та Ісусом Христом, яку видно неозброєним оком.
Подейкують, що Джон з раннього віку бачив сни про Всесвітній потоп, цікавився історією Атлантиди, книгами Шекспіра та епічними поемами, в тому числі намагався перевести розповідь про Беовульфа. Тому створення Середзем'я - не випадковість, спричинена творчим натхненням, а справжня закономірність.
Серединний світ (так називає частину вигаданого всесвіту Толкіна його син) - це те, чому Джон Руел присвятив все життя. Середзем'я є місце дії деяких творів письменника, там розвиваються події з «Гобіта», трилогії «Володар кілець» і частково - «Сильмарилліону» і «Незакінчені сказання».
Примітно, що світ, занурює кожного читача в чарівні пригоди та протистояння добра і зла, продуманий до найменших подробиць. Джон не тільки скрупульозно описав територію і населяючі її раси, а й намалював кілька карт, які охоплюють частину вигаданого простору (не всі дійшли до публікації).
Також він придумав хронологію подій до Сонячних років, які починаються від Веліанской епохи та закінчуються останньою битвою, завершальну історію Арди - Дагор Дагорат. У самих книгах письменник називає Середзем’ям складову Арди, що знаходиться на сході та представляє собою місце проживання смертних.
Дійсно, Джон не раз казав, що континент знаходився на нашій планеті. Правда, він існував в далекому минулому і був коротким епізодом в історії Землі. Втім, автор відгукувався про Середзем'я як про вторинну реальність на іншому рівні уяви.
Місцевість розділена Імлистими горами, на півночі - затока Форохел, оточений блакитними горами, а на півдні знаходиться цитадель корсарів. Також Середзем'я включає в себе державу Гондор, область Мордор, країну Харада і т.д.
Вигаданий Толкіном континент населяють як люди, так і ельфи, працьовиті гноми, хитрі гобіти, гігантські енти та інші казкові істоти, що говорять на створених письменником мовах Квеня, Сіндарін і Кхуздул.
Що стосується флори і фауни, то вигаданий світ населений звичайними тваринами, персонажі книг часто роз'їжджають на конях і поні. А з рослин в Середзем'я виростають пшениця, тютюн, жито, коренеплоди, а також культивується виноград.

Особисте життя

Мейбл передала синові любов до Бога, тому Джон Толкін все життя залишався побожним католиком, який знав всі церковні обряди. Що стосується політики, то тут письменник був традиціоналістом і часом виступав за розпад Великобританії, а також недолюблював індустріалізацію, віддаючи перевагу простому, розміреному сільському життя.
З біографії Джона відомо, що він був зразковим сім'янином. У 1908 році автор фентезі познайомився з Едіт Бретт, яка на той момент залишилася сиротою і жила в пансіоні. Закохані часто сиділи в кафе, дивилися з балкону на тротуар і бавилися киданням шматочків цукру в перехожих.
Але священику Френсісу Моргану не подобалися відносини Джона і Едіт: опікун вважав, що подібне проведення часу заважає навчанню, та й до того ж дівчина сповідувала іншу релігію (Бретт була протестанткою, але заради заміжжя прийняла католицизм). Морган поставив умову Джону - розраховувати на благословення він зможе тільки тоді, коли йому виповниться 21 рік.
Едіт думала, що Толкін забув її, і навіть встигла прийняти пропозицію руки і серця від іншого залицяльника, але як тільки Джон став повнолітнім, він не забарився написати Бретт лист, в якому зізнався у своїх почуттях.
Таким чином, 22 березня 1916 року біля молодих людей відбулося весілля в Уоріку. У щасливому шлюбі, який тривав 56 років, народилося четверо дітей: Джон, Майкл, Крістофер і дочка Прісцилла.

Смерть

Едіт Толкін померла на 82-му році життя, а Джон пережив дружину на рік і вісім місяців. Великий письменник помер 2 вересня 1973 роки від виразки, яка кровоточила. Письменник був похований в одній могилі разом з Едіт, на Вулверкотському кладовищі.
Варто сказати, що Джон зробив колосальний вплив на культуру наступних років. За мотивами рукописів Джона були придумані настільні і комп'ютерні ігри, п'єси, музичні композиції, анімаційні та художні фільми. Найбільш популярна кінотрилогія Пітера Джексона «Володар кілець», де головні ролі виконали Елайджа Вуд, Домінік Монаган, Орландо Блум, Кейт Бланшетт, Енді Серкіс та інші актори.

Цитати

«Жодна людина не може судити про власну святість»
«Гобліни - не злодії, у них просто високий рівень корупції»
«Справжня історія письменника міститься в його книгах, а не в фактах біографії»
«Коли ви пишете складну історію, ви повинні відразу малювати карту - потім вже буде пізно»
«Не відмахуйся від бабусиних казок, адже тільки в них зберігається знання, забуте тими, хто вважав себе мудрим»

Бібліографія

1925 - «Сер Гавейн і Зелений Лицар»
1937- «Гобіт, або Туди і назад »
1945 - «Лист пера Нігля»
1945 - «Балада про Аотру і Ітру»
1949- «Фермер Джайлс з Хема»
1953- «Повернення Беорхтнота, сина Беорхтхельма»
1954-1955- «Володар кілець»
1962- «Пригоди Тома Бомбадила і інші вірші з Червоної книги»
1967- «Дорога далеко і вдалину йде»
1967- «Коваль із Великого Вуттона»
Книги, видані посмертно:
1976 - «Листи Різдвяного Діда»
1977 - «Сильмарилліон»
1998 - «Роверандом»
2007 - «Діти Гуріна»
2009 - «Легенда про Сігурда і Гудрун»
2013 - «Падіння Артура»
2015 - «Історія Куллерво»
2017 - «Повість про Берена і Лютіен»

Книжки оцінені користувачами