You are here
"Оппенгеймер. Тріумф і трагедія Американського Прометея" Кай Берд, Мартін Шервін
"Я — смерть, руйнівник світів" ©
Грандіозна робота американського письменника Кая Берда та історика Мартіна Шервіна - перша повна і детальна біографія великого вченого, котрий створив зброю здатну знищити світ в буквальному сенсі. Книга стала літературною основою сценарію епічного біографічного трилера «Оппенгеймер» режисера Крістофера Нолана.
Книга трохи бентежить своїм об’ємом і змістом. Ще б пак – історія життя і праці одного з найвпливовіших вчених в царині фізики. Таку інформацію в ста сторінках не помістиш. Та насправді з перших сторінок відбувається повне занурення в часи життя головного героя, настільки вдало розгорнута історія, детально описані найдрібніші деталі, достатньо зрозуміло подана наука фізика.
Доробок, матеріали до якого збиралися авторами протягом 30 років з різноманітних джерел: рідні, друзі, колеги, статті . В результаті ми маємо змогу ознайомитися з історію життя видатного науковця і неординарної людини.
«Батько» атомної бомби, Роберт Джуліус Оппенгеймер, народився на початку минулого століття в заможній єврейській сім’ї. Мав проблеми зі здоров’ям, тому навчався по персональному графіку. Захоплювався поезією, хотів стати архітектором та згодом зрозумів: його покликання - хімія. Отримав достойну освіту, закінчив Гарвард з відзнакою всього лиш за три роки навчання. Згодом почав вивчати експериментальну фізику в Кембриджі і в цьому направленні ні Роберт не знайшов себе, ні наставники не помітили здібностей в майбутній легенді.
Роберт нудився, йому було нецікаво і це загонило його в депресію. Розуміючи проблему відвідує психіатра. Врешті змінює університет, де знаходить нових друзів і потроху визначається зі своїм майбутнім.
А майбутнє у молодого фізика буде ой яке непросте… В 23 роки захистив дисертацію на ступінь доктора філософії. Був номінований на Нобелівську премію, і хоч її і не отримав та зробив вагомі внески в квантову, атомну фізику, астрофізику, написав багато важливих досліджень, активну громадську роботу, підтримував антифашистські організації.
А далі було створення наймасовішої і найстрашнішої зброї, її вплив на подальше життя та працю великого науковця зокрема і світу в цілому, боротьба творця нищівної зброї проти неї самої – після першого випробування Роберт Оппенгеймер стає на шлях боротьби проти розробки водневої бомби. Боротьба виявилася марною, натомість фізик піддається переслідуванням, звинуваченням в шпигунстві, втручань в професійне та особисте життя. Творіння знищило творця…
Винахід Оппенгеймера вплинув на життя і долю науковця, змінив історію, розділив світ на «до» і «після». Точка неповернення пройдена - факт існування ядерної зброї ще довгий час буде переосмислюватися. Книга заслуговує бути прочитаною, бо історію повинні знати.