You are here
Маріо Ріґоні-Стерн "Сержант у снігах"
Здавалося, що ця книга не більш ніж проста викладка мемуарів, та якщо пірнути у глибину тексту то можна розгледіти як автор так щемко та проникливо описав
природу української душі.
Ця книга важлива не лише для іноземного читача. Дуже суттєво й для нас, бо ця історична пам'ять занотована всесвітньовідомим італійським письменником (і зовсім не відомим в Україні), є для українців вагомим надбанням.
Маріо Ріґоні-Стерн - сержант, який брав участь у 1942-1943рр. у війні проти СРСР, в так званій "російській кампанії", яка проходила на теренах українських земель - Слобожанщині. Він і є герой "Сержанта..." - звичайний хлопець, якому заледве виповнилося 20 років і якого послали за тисячі кілометрів від рідного дому, вклавши в руки зброю і навчивши убивати. Для нього ті, хто сидить в окопах по той бік від лінії фронту, - ідеологічні вороги. Союзники італійців, німці, покинули їх напризволяще. Радянці оточили і наказали здатися, але вони не послухалися. Єдине, чого хотіли альпійці - повернутися додому, до своїх далеких гір, більше не воювати, забути про жорстокість, страждання і смерть. Їх було тисячі, але більшість їх так і не повернулася.
У цій книзі змальовані різні епізоди: приклади солідарності й жорстокості, миру і війни, радості та відчаю. Є й місця, де йдеться про взаєморозуміння, про співчуття, про щедрість.
Ріґоні-Стерн не любив війну, але він, той самий сержант, який відчував тільки відповідальність за своїх людей і хотів, щоб вони повернулися додому живими. Справжньою цінністю для нього було людське життя, яке не один раз йому та його товаришем рятувати українці, які ставилися до них не як до загарбників, а як до звичайних людей, часто зовсім юних, поранених, голодних, знесилених від холоду і безкінечних інших переходів.
Співчуття простих людей, їхня несподівана для воєнного часу гуманність, такими у своїх спогадах згадує українців автор.
"Маленькі герої", які рятувати життя хто як міг: мискою супу, гарячою картоплиною, теплим місцем для ночівлі.
Саме в таких дрібницях і криється вся сутність української душі.