Тетяна Іваніцька "Мій дідусь був польським переселенцем" | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Тетяна Іваніцька "Мій дідусь був польським переселенцем"

0
Нема оцінок

Друга світова добігала кінця. Переможець вже був очевидний. Троє світових лідерів Сталін, Рузвельт та Черчіль, зібравшись у Ялті -перекроювали мапу Європи на свій лад.

Долю українців у Польщі і поляків в Україні ще до тих перемовин визначив заздалегідь сам Сталін, легко взявши олівець та провівши на карті лінію кордону. Лише одна лінія на карті визначила людські долі та зруйнувала їхні життя.

Депортовані переселенці - зачасто їх називають просто виселеними лемками. Хоча постраждали не лише вони. Етнічні українці Лемківщини, Бойківщини, Холмщини, Надсяння, Підляшшя, Підсяння просто жили на своєму рідному клаптику землі, потом та мозолями будували своє життя.

І тут серед ночі в їхню домівку вриваються військові, і під дулом автомата, дають лише дві години на збори. І байдуже що в хаті лежачі немічні старі, що плачуть немовлята, а в стайні -мече худоба. Все необхідне скидають на воза, рушають, а через дві години, люди оглядаючись, спостерігають як їхнє село палає у вогні. Їх же ведуть у невідомість.

Так повелося говорити, що всі хто постраждали під час цих акцій - це переселенці операції "Вісла". Але це були різні депортації, з суттєвим відмінностями та часовими етапами. Етнічна чистка шляхом депортації українців -терор, який проводився Кремльом з єдиною метою - викорінити традиції, культуру, колорит українського духу. Ці акції стоять на рівні з організованими голодоморами, масовими розстрілами, тотальними арештами, аби знищити українську ідентичність.

У основу книги Тетяна Іваніцька @tatjana_ivanitska взяла історію депортації під час примусового виселення її прабатьків. Зрештою це той випадок, коли глибше цікавишся своїм генеологічним деревом, повертаєшся до своїх витоків, шукаєш історію своїх предків, їх рідних земель і все це дослідження переростає у книгу. В цій праці тісно переплилися сучасна та історична сюжетна лінія.

《...від Сяну до Дону...》так часто чуємо ці слова, навіть не замислюючись про історію етнічних земель України. Авторка залишає нам питання для роздумів: чи маємо ми моральний обов'язок берегти історію своїх предків?

+1
0
-1