Ден Браун | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Ден Браун

Рейтинг: 
40
День народження: 
Червень 22, 1964

Ім'я: Ден Браун (Dan Brown)
Знак зодіаку: Рак
Вік: 54 роки
Місце народження: Ексетер, США
Зріст: 175
Діяльність: прозаїк, журналіст, музикант
Сімейний стан: одружений

Ден Браун: біографія

За версією журналу «Форбс» автор бестселера про Леонардо да Вінчі входить в ТОП-16 найбільш «дорогих» світових письменників. Шанувальники таланту Дена Брауна люблять його твори за жанровий «сплав» трилера та інтелектуального детективу.
Опоненти називають літератора містифікатором і авантюристом, майстерно придумують «таємниці» і «загадки» там, де їх немає. Але романи Брауна продаються захмарними тиражами, екранізуються, а багатомільйонна армія шанувальників з нетерпінням чекає нових цікавих творів.

Дитинство і юність

Народився письменник в американському Нью-Гемпширі влітку 1964 року. Він виріс в інтелігентній родині, де органічно переплелися музика і математика. Глава сімейства — професор Браун — викладав математику в академії Філліпс-Ексетер. За посібником Річарда Брауна вчаться діти в середніх школах Америки. Мама Констанція Браун в тому ж елітарному навчальному закладі працювала викладачем музики й грала на органі в єпископальній церкві.
Ден з братом Грегорі та сестрою Валері росли в теплій атмосфері батьківської любові та уваги. Тато з мамою робили життя нащадків насиченим і цікавим: любов до ребусів прищеплювалася дітям з ранніх років. На Різдво хлопці не брали подарунки під ялинкою, а знаходили їх, орієнтуючись по карті з підказками. Розгадавши віршовані шаради та «таємні шифри», здогадувалися про місце, куди батьки сховали «скарб».
Ден Браун закінчив приватну школу при академії, а потім і саму академію, в якій викладали батько з матір'ю. Атмосфера в незалежному приватному навчальному закладі нагадувала закрите суспільство. Та й саме містечко славилося декількома громадськими організаціями, схожими на ордена масонів.
Отримавши диплом академії, Ден Браун продовжив освіту в Массачусетському Амхерст-коледжі, де вступив в суспільство «Псі Упсілон». Останній курс Браун закінчив в іспанському Севільському університеті, де вибрав лінгвістику. У 1986-му став бакалавром.
Перші роки після університету Ден Браун будував музичну кар'єру. Тексти й музику для своїх пісень писав сам. Незабаром вийшли компакт-диски Брауна, але концерти та гастролі молодий співак не сприймав, і він відійшов від музичних справ.
Ден Браун переїхав на Голлівудські пагорби, ближче до «фабрики мрій», і влаштувався в «Беверлі Хіллз Скул». Але через 2 роки, в 1993-му, повернувся в рідний Ексетер, де викладав мови.

Література

Перша сторінка творчої біографії Брауна написана в 1995 році. Ден склав гумористичну книгу «187 чоловіків, від яких слід триматися якомога далі: довідник з виживання для романтично розчарованих жінок». Пізніше Браун назве написане «дурненькою гумористичною книжкою» і порадіє, що видавці її не друкують.
Захоплення Брауна історією релігійних орденів і товариств, роботою спецслужб і криптографією підштовхнуло до написання другої книги та першого роману, створеного в жанрі трилер. «Цифрова фортеця» - твір про таємну роботу спецслужб і найтоншої межі, що розділяє особисту свободу і державну безпеку.
Задум роману виник у Дена Брауна, коли в закриту школу заглянули агенти спецслужб. Пред'явивши посвідчення, вони заявили, що учень Філліпс-Ексетер становить загрозу державі. В електронній пошті хлопця АНБ виявлено погрозу вбити президента.
Ден Браун зацікавився деталями електронного стеження, збором розвідданих і пошуковими системами. Письменник так захопився написанням роману, що вставав не пізніше, 4-х ранку і до занять встигав скласти десяток сторінок. Книга була написана менш ніж за рік.
У 2000-му дозрів другий конспірптивний роман, названий «Ангели та демони». Браун написав його, змішавши жанри детектива і трилера. Передісторія створення — випадковість: екскурсовод, показуючи Ватикан, вказав Дену та іншим екскурсантам на таємний коридор резиденції, за допомогою якого Папа міг покинути приміщення, якщо його життю загрожувала небезпека. Найлютішими ворогами Ватикану екскурсовод назвав ілюмінатів. Незабаром на очі романістові потрапив рідкісний фоліант теолога-єзуїта, в якому описувалися таємниці обряду обрання Папи. Письменник зрозумів, кого зробить героєм майбутньої книги.
Через рік Ден Браун відніс до видавництва гостросюжетний роман «Точка обману», в якому підняв проблему моральності політики.
Перші три книги не принесли романістові популярності, тому Ден Браун сподівався на четверту. Задум «Коду да Вінчі» виник в період навчання в Іспанії. На лекції з історії мистецтва викладач, розповідаючи про творчість геніального Леонардо, звернув увагу студентів на незрозумілі деталі на полотнах майстра, схожі на шифри послань. У 21-річного Брауна, з дитинства захоплювався ребусами та шарадами, лекція викликала бурю емоцій і бажання розгадати «кодування».
«Код да Вінчі» вийшов у світ у 2003 році та справив ефект бомби, що розірвалася. У перший же день читачі придбали 6 тисяч примірників з 230 тисяч надрукованих. Книговидавці відреагували на небувалий попит, перевели книгу на 40 мов і надрукували 81 млн примірників роману. «Нью-Йорк Таймс» і «Уолл-стріт джорнел» назвали «Код да Вінчі» книжковим хітом №1.
Через 3 роки найбільші кінокомпанії Columbia Pictures і Sony Pictures екранізували роман Брауна, вклавши в фільмування 125 мільйонів доларів. Від прокату картини американський літератор за різними оцінками заробив від $ 250 до $ 300 мільйонів.
Ажіотаж від «Коду да Вінчі» порушив попит на колишні романи письменника. Видавці додрукували скромні тиражі «Цифрової фортеці», «Ангелів і демонів» і «Точки обману». На виданні чотирьох детективів Ден Браун заробив $ 260 мільйонів.
Примітно, що в «Коді да Вінчі» простежується зв'язок з попереднім трилером «Ангели та демони»: романи пов'язані спільним героєм — професором Робертом Ленгдоном. Знайшлися читачі, які провели паралель між Ленгдоном і Гаррі Поттером, назвавши професора дорослим героєм культового роману Джоан Роулінг.
Ден Браун стає світовою знаменитістю. Інтерв'ю у нової зірки беруть видання «Тайм», «Піпл», «Нью-Йоркер» і «Форбс». Але і критиків у романіста в надлишку. Скептики назвали романи псевдонауковими, а літератори висміяли стиль Брауна. Відомий англійський поет і редактор Том Чиверс назвав прозу американця «свинцевою», а вчені в пух і прах рознесли твердження романіста в передмовах до творів, що в основі детективів лежать історичні факти. Наприклад, в «Ангели та демони» автор пише, що Миколу Коперника католики спалили на багатті, тоді як астроном дожив до похилого віку і помер від інсульту.
Є й інші нестикування та помилкові твердження, «що ріже» слух освіченим читачам. Рафаеля Ден Браун «поховав» в містечку Урбіно на сході Італії, тоді як насправді прах художника завжди спочивав в римському Пантеоні. Галілео Галілея письменник «впровадив» в окультний орден ілюмінатів, хоча суспільство виникло через сторіччя після смерті італійського вченого.
У 2009-му Ден Браун порадував армію фанатів новим романом, названим «Втрачений символ». Головний герой — все той же гарвардський професор Ленгдон. У перший день читачі змели з прилавків книгарень мільйон примірників. Американський видавничий дім Doubleday надрукував 6,5 мільйона книг, побивши колишні рекорди друкарства.
У травні 2013 року Ден Браун подарував читачам детективний роман «Інферно», події в якому розвиваються в XXI столітті, але переплітаються з сюжетом поеми «Божественна комедія» ДантеАліг'єрі. І знову герой роману — Роберт Ленгдон.
«Інферно» - третій екранізований роман Дена Брауна. Одноіменний фільм вийшов у 2016 році. Режисер Рон Ховард довірив головні ролі в трилері Тому Хенксу і Фелісіті Джонс.

Особисте життя

Місце для таємниць і конспірології знайшлося і в особистому житті Брауна. Про те, що дружина літератора Бліс Браун (Блайт Ньюлон) грає у творчості романіста першу скрипку, публіка дізналася на судовому розгляді у 2007 році. Брауна запідозрили в плагіаті, і на суді зобов'язали розкрити подробиці та деталі написання романів. Виявилося, що ідея «Коду да Вінчі» належить Бліс. Дружина письменника збирає і систематизує інформацію, використовувану чоловіком у творах. Більш того, Бліс бере участь в написанні романів: Ден Браун зізнався, що «не дуже хороший в деталях», і дружина допомагає йому.
Блайт Ньюлон народилася в Каліфорнії. Познайомилася пара в Лос-Анджелесі, коли мистецтвознавцю і художниці Блайт виповнилося 39 років, а Дену - 27. Це все, що відомо про минуле Ньюлон.
Після невдачі в музичній кар'єрі Ден Браун повернувся в Ексетер зі старшою на 12 років подругою. Одружилися Браун і Ньюлон в 1997-му. Жінка стала дружиною, матір'ю двох дітей і соратником (деякі стверджують — співавтором) бестселерів Дена.
Знаходяться й ті, хто називає Бліс автором романів, кажучи, що вона свідомо пішла на другий план з меркантильних міркувань: в патріархальному світі більший успіх належить творам, автори яких - чоловіки. Але ця версія з області чуток і домислів. Проте всі романи Ден Браун присвячує їй, коханій дружині.
Сімейство Браун придбало ділянку в віддаленому районі Гемпшира, в лісі. Будинок, побудований подружжям, схожий на фортецю й оснащений новітньою сигналізацією.
Ден Браун зараз
Шанувальники Брауна в передчутті нової сенсації: на осінь 2017 року анонсовано вихід роману Дена Брауна «Походження». Сюжет автор тримає в таємниці, але кумир мільйонів професор Ленгдон з'явиться знову.
Представники видавничих будинків Transworld і Doubleday, яким належать права на друк, натякають, що і в «Походження» читачів знову чекають шифри, таємниці, наукові теорії та відповідь на найстаріші питання, які тисячі років не дають людству спокою.

Бібліографія

1998 - «Цифрова фортеця»
2000 - «Ангели та демони»
2001 - «Точка обману»
2003 - «Код да Вінчі»
2009 - «Втрачений символ»
2013 - «Інферно»
2017 - «Походження»

Книжки оцінені користувачами