Редьярд Кіплінг | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Редьярд Кіплінг

Рейтинг: 
14
День народження: 
Грудень 30, 1865
Дата смерті: 
Січень 18, 1936

Повне ім’я всесвітньо відомого англійського казкаря, прозаїка, поета — Джозеф Редьярд Кіплінг. Друге своє ім’я автор отримав, завдяки місцю, на якому вперше зустрілися його батьки — озерові Радьярд.

Біографія Редьярда Кіплінга неординарна, цікава та насичена подіями. Розпочав він свій життєвий шлях 30 грудня 1865-го року. Місцем його народження став Бомбей. Річ у тому, що його мати та батько проживали в Індії, хоча були уродженцями Англії. Джон Локвуд Кіплінг був вчителем мистецтва, працював у музеї, також чудово малював, що дало йому змогу створювати ілюстрації до художніх творів, у тому числі, звісно ж, і до книг сина.

Навчати своїх дітей англійці прагнули все ж на своїй Батьківщині, тому малого Редьярда у шестирічному віці було відправлено до Англії.

У 13 років він стає учнем військової школи. Навчатися далі, отримавши освіту тут, у нього не вийшло, адже хлопець не дуже любив науки та не зміг здобути стипендію, тому йому довелося вирушати до батьків в Індію.

У 1882 батько, що був досить впливовою людиною, зміг влаштувати свого нащадка працювати до газети місцевого рівня. Ця робота викликала захоплення у юнака. Він досить самовіддано та тяжко працював, віддаючи всього себе новій діяльності.

Саме у цей період він отримав прохання про створення книжки про джунглі. Так і з’явилася ідея, а тоді й сама «Книга джунглів». Її популярність все набирала обертів, тому, вирушаючи знову до Англії, Р. Кіплінг був уже відомим письменником.

Далі автор працював у «Цивільній та військовій газеті», що стала для нього, за його ж словами, коханою.

У 1886 році в цьому періодичному виданні вперше були надруковані його оповідання. Через три роки їх назбиралося на книжечку, збірку за назвою «Прості оповідання з пагорбів».

1887-го року Редьярд Кіплінг знову змінює місце роботи та йде працювати до газети «Піонер» у місті Аллахабад. У цей період з-під його пера також один за іншим виходять твори.

Пропрацювавши тут 2 роки, літератор не знайшовши спільної мови власником газети, звільняється та їде у велику подорож. Його маршрут був довгим та цікавим. Він побував у Рангунзі, Сінгапурі, Гонконзі, Японії та об’їздив величезну частину Америки.

Зрештою Р. Кіплінг вирушає до Лондона, де й оселяється. Його твори публікують один за іншим. Та отримавши нервовий зрив, письменник вирішує дозволити собі відпочити. Щоби зняти з себе клопоти, пов’язані з друком творів, він наймає літературного агента. Тепер його єдине завдання — творити. Знявши тягар спілкування з видавцями зі своїх плечей, казкар вирушає у нову подорож. Цього разу його зустрічають Південна Африка, Австралія та Нова Зеландія. У кінці своїх мандрів чоловік приїздить до Індії.

Саме в останній країні він отримує звістку про те, що його літературний агент раптово відійшов у інші світи. Повернувшись до Англії, Редьярд бере шлюб із сестрою померлого.

У весільну подорож молодята вирушили до Японії, проте ще одна погана звістка наздогнала їх у чужій країні — настав крах банкові, у якому вони зберігали свої кошти.

Подружжя Редьярд переїздить до Сполучених Штатів Америки, що були Батьківщиною Керрі Балестьєр — молодої дружини письменника. Саме у цій країні народилося двоє із трьох дітей письменника — дочки. У автора є можливість повністю присвятити себе літературі. Він дуже багато пише, фактично безперервно виходять друком його твори.

У 1896 році Р. Кіплінг з дружиною та дітьми знову повертається до Англії. Достеменно причина невідома, проте літературознавці висувають дві можливі з них: політичного напрямку та пов’язану зі складними стосунками у родині. Щодо першої, то варто зазначити, що на той період зв’язок між США та Англією були досить непростими й це стали відчувати на собі навіть вихідці з Англії, тобто і сам письменник. Часом навіть починали розмовляти про можливість війни між цими країнами.

Складність сімейної ситуації полягала у тому, що брат дружини письменника та власне сам Р. Кіплінг не могли знайти спільної мови. Справа навіть дійшла до суду. Підставою до початку судового процесу стало залякування в адресу письменника вище названим родичем.

Тож сім’я переїздить.

У 1898 році письменник до ювілею королеви Вікторії написав поему, у якій досить відверто пропагувався імперіалізм та расизм. Також ці ж мотиви яскраво відображені у вірші «Тягар білої людини». Автор порівнює мешканців англійських колоній з дітьми, яких потрібно навчати навіть примусово. Звичайно, що ці твори не могли бути непоміченими, тож вони наробили неабияких дискусій та конфліктів.

Все своє життя Р. Кіплінг разом із сім’єю подорожує. Деякі маршрути стали щорічними та традиційними. Наприклад, починаючи від 1898 року, їхня родина кожного року протягом цілого десятиріччя вирушала до Південної Африки.

Але, на жаль, із однієї з подорожей до Америки у 1899 році не повернулася донька письменника Джозефіна, яка була первістком у їхньому шлюбі. Дівчина померла від запалення легенів.
Також Кіплінги у Першій світовій війні втратили молодшу дитину — сина Джона.

У 1907 році, маючи всього 42, автор стає лауреатом Нобелівської премії в області літератур. У такому молодому віці ніхто ще не був удостоєний такої честі.

Помер автор 18 січня 1936 року у місті Лондон.

Найвідоміші твори Редьярда Кіплінга

Безумовно, найбільша частина читачів знає цього англійського літератора як автора казок. Це захоплюючі пригоди Мауглі, мангуста Рікі-Тікі-Таві тощо. Також збіркою його казок « Як і чому?», написану для його доньок, зачитуються діти в усіх куточках світу. А казка «Слоненя» стала мультфільмом у декількох країнах. Це й не дивно, адже у ній яскраво зображена дуже важлива для життя ідея: необхідно йти до своєї мети, незважаючи на реакцію оточуючих.

Проте це лише одна із частин літературного доробку автора, визнаного не тільки в Англії, а й далеко за її межами. Найвідоміший вірш Р. Кіплінга — «Якщо…» (англійською «If…»). Говорять, у Британії цей вірш відомий усім: від малого до старого.

«Балада про Схід і Захід», заснована на події реальній, насичена глибоким філософським змістом вчить миритися з іншим, відмінним від власного: світоглядом, релігією, поглядами тощо.

Цікаві факти

Редьярд Кіплінг вважав свастику своїм символом. Зрозуміло, що це було ще до фашизму, потім він від неї відмовився, щоб його не звинуватили у зв’язку з фашистами.

В Україні на початку 2012 року у місті Вінниця відбувся 1-ий «Кіплінг фест», до програми якого ввійшли концерт, заснований на мотивах творчості літератора, а ще зібрання у книгарнях.

Книжки оцінені користувачами