Роальд Дал

Письменник, блискучий новеліст і казкар, не менш талановитий авіатор у період Другої світової. Коли його, відомого англійського письменника, володаря численних премій та нагород, визнаного сценариста запитували, коли і як він почав писати і чим приваблює читачів його творчість, він посміхався і відповідав трохи здивовано: «Спочатку був аркуш паперу, олівець і трошки вільного часу. А чому читачам подобається?! Ну, знаєте, я пишу тільки про те, що дуже цікаво, чи про те, що може розсмішити». А на запитання
«Ким ви мріяли стати у дитинстві?» - відповідав лаконічно: «Письменником - не мріяв ...»
Яким ж було його життя? Так от, народився Роальд Дал у Лландаффі, Кардіфф, (Уельс) 13 вересня 1916 року в сім'ї норвежців Гаральда та Софії Магдалини Дал. Роальда назвали на честь Роальда Амундсена, дослідника Північного Полюсу. Сім'я Далів переїхала з Норвегії у 1880 році, після чого оселилася у Кардіффі. Хоча родина переїхала у Англію задовго до народження Роальда, проте в родині спілкувалися норвезькою мовою, читали книги норвезьких авторів, дотримувалися національних звичаїв. Вони були щасливою повною сім'єю, аж до 1920-го. Роальду було чотири роки, коли спочатку від апендициту померла його семирічна сестра Астрі, а за місяць і батько від пневмонії. Матір Роальда вирішила не повертатися у Норвегію до родичів, залишитись в Англіі – покійний чоловік завжди бажав, щоб діти отримали класичну британську освіту.
Маленький Роальд не поділяв батькового захоплення англійською системою освіти та вже в перші роки навчання змінив кілька шкіл. Однією з них був пансіонат Святого Петра для хлопчиків, під час навчання у якому, хлопчик був доволі далеко від своїх рідних і, щоб не померти від нудьги і туги, щодня писав мамі довгі листи. Його любили однокласники, вчителі були ним задоволені, частенько називали гордістю школи: Дал був міцним і високим хлопцем (його зріст був 1.98 м), чудовим атлетом, капітаном футбольної команди, захоплювався фотографією, встигав і вчитися, і працювати на шоколадній фабриці, що і послужило йому прототипом у написанні повісті «Чарлі і шоколадна фабрика». От тільки школу Роальд не любив. Втім, середню освіту Дал все ж таки отримав у школі Рептоне в містечку Дербішир. Згодом він напише про це часу автобіографічну новелу «Хлопець». І колоритно зобразить під вигаданим ім'ям свого шкільного товариша Майкла. Через багато років той же Майкл стане Архієпископом Кентерберійським, а Дал жартуючи скаже: «Ось тому я маю такі сумніви щодо релігії і Бога».
Закінчивши навчання у школі, Роальд вирішив не вступати в університет. Натомість, у 1934 році він пішов працювати в компанію Shell і у 20 років поїхав у Танзанію. Там, в Африці, він дізнався про початок Другої світової війни та не роздумуючи приймає рішення і всупає у Королівські військово-повітряні війська. Навчальний корпус розташувався в Кенії, а техніку польотів новачки відшліфовували в Іраку, неподалік від Багдада. Під час одного з польотів над пустелею пілот-офіцер Дал трохи не загинув. У госпіталі в Олександрії лікар запевняв Роальда, що літати він вже ніколи не зможе. Однак, через п'ять місяців, у лютому 1941 року, Дал зробив справжній бойовий виліт.
Почав писати Роальд в 1942-му. Перший твір, «Шматок торта», був саме про аварію в Єгипті проте видавець наполіг на зміні назви, і в світ повість вийшла під назвою «Падіння в Лівії». «Мені заплатили 900 доларів і дали перепустку в літературу», - жартував Дал.
Через рік була опублікована повість «Гремліни», та сама, за сюжетом якої в 1984-му при співпраці з Діснеєм поставлений однойменний фільм. «Гремліни» були першою книгою для дітей. Потім з'явилися «Матильда», «Чарлі і шоколадна фабрика», «Джеймс і гігантський персик», «Відьми», «Закиди», «BFG» - визнана класика дитячої літератури XX століття. За сюжетом повісті «Чарлі і шоколадна фабрика» у 2005-му був знятий дитячий художній фільм, і діти - вже онуки читачів першого видання - дивилися його із захопленням. І знову журналісти допитувалися у автора: у чому секрет популярності книги, що такого особливого
в ній, в її головному герою, звичайної дитині, далеко не ідеальною? «Все просто: я завжди на стороні дітей, і вони знають про це», - пояснював письменник.
І справді, Роальд Дал знав напевно про дітей усе, оскільки сам виховував п'ятьох, тридцять років живучи в шлюбі з коханою жінкою, відомою актрисою Патрисіею Ніл (премія «оскар» за роль Альми Браун у фільмі «Хад»).
Про світ дорослих Дал, схоже, знав не менше. Для них написані воєнні оповідання, повісті, новели. За однією з найбільш відомих новел Дала «Курець» тричі знімалися фільми: в 1960-м, 1985-м і 1995-м. Останню стрічку адаптував Квентін Тарантіно, в прокат вона вийшла під назвою «Чотири кімнати». Дивовижне почуття гумору письменника, не стримуване рамками віку майбутнього читача, знаходить своє відображення в коротких оповіданнях Дала у всій красі. Любитель несподіваних розв'язок і раптових поворотів сюжету, Дал створює історії дивовижні в своїй реальності або навпаки, фантастичності. Деякі новели були опубліковані вже після смерті автора, всього за життя він написав їх близько шести десятків. Його новели принесли йому 3 нагороди (Edgar Awards) : у 1954 році, за збірку «Хтось, як ти»; у 1959 році за новелу «Хазяйка»; у 1980 році за уривок з « Оповідань несподіваного» (під назвою «Шкіра». Цікавою сторінкою в творчості письменника були кіносценарії. Два фільми про знаменитого агента 007 (You Only Live Twice і Chitty Chitty Bang Bang) були створені за активної участі
Роальд Дал тричі отримував нагороду імені Едгара По - її присуджують кращим містичним творам. Його улюбленими письменниками були Кіплінг і Діккенс. Їхні твори помітно вплинули на всю творчість Дала.
Коли в одному з останніх інтерв'ю Роальда Дала запитали, чи є в його житті щось, про що він жалкує, щось нездійсненне, він відповів: «Так! Я жалкую, що вже ніколи не піндіму свій літак у небо» Даль пішов з життя 23 листопада 1990 у віці 74 років через лейкемію. Хвороба не була несподіванкою, але відразу згадалася фраза про літак, який ніколи не підніметься в повітря. Нині в музеї Букінгемшіра, міста, де письменник жив останні роки, відкрита Дитяча галерею Роальда Дала, а 13 вересня офіційно визнаний Днем Роальда Дала.
У 2003 році був складений рейтинг «200 кращих книг за версією ВВС». У цей список увійшло 9 книг Роальда Дала. До речі, сюди ввійшли твори для дітей. Роальд Дал був непересічною особистістю, і йому дійсно було про що розповісти людям.