Сергій Жадан | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Сергій Жадан

Рейтинг: 
41
День народження: 
Серпень 23, 1974

Сергій Вікторович Жадан — відомий сучасний письменник, поет. Ще він займається перекладацькою діяльністю та громадською.

З’явився на світ він у звичайній українській родині. Сталася ця подія 23 серпня 1974 року у Старобільську, що знаходиться в Луганській області. У сім’ї розмовляли виключно українською мовою. Сергія література цікавила ще з досить юного віку. І, маючи лише 17 років, він уже зміг стати одним із організаторів літературного угрупування «Червона Фіра». Писали вони у стилі неофутуризм. Локалізація їхня — Харків. З метою навчання майбутній письменник перебирається до цього прекрасного міста-мільйонника.

У цьому ж році він вступає на факультет українсько-німецької філології Харківського Національного Педагогічного університету імені Г. С. Сковороди. Освіта його триває досить довго, адже Сергій не спинився після отримання диплома спеціаліста — він пішов вчитися в аспірантуру та написав дисертацію про футуризм. Згодом успішно її захистив. Та й після цього він не полишає свою альма-матер.

У 2000 році С. Жадан обіймає посаду викладача кафедри в рідному університеті. Сам активно пише.

Головно, про що пише автор — дійсність, яка прийшла в Україну після отримання незалежності. Він є патріотом, який вболіває за свою Батьківщину і словом, і ділом. Так, у важкий для країни час — час Помаранчевої революції, він стає комендантом наметового містечка у Харкові. Зневажає політичних діячів та осіб, які займають високі посади, але не виконують волю народу. Він, не боячись, висловлює свою думку про них досить відверто в різного виду публікаціях. Зокрема це стосується таких відомих осіб, як Добкін і Кернес.

Сергій Жадан є поліглотом — окрім української, досконало володіє англійською, німецькою та російською. Перекладає різноманітні твори, написані цими мовами.

Поетичні твори автора уміщені у наступних збірках: «Цитатник» (1995), «Генерал Юда» (1995), «Пепсі» (1998), «Балади про війну і відбудову» (2001), «Історія культури початку століття» (2003), «Марадона» (2007), «Ефіопія» (2009), «Лілі Марлен» (2009), «Вогнепальні й ножові» (2012). Ця лірика, беззаперечно, і змушує задуматися над багатьма важливим речами і навіть відчути їх — у ритмі, у римі, інстинктивно і ледь вловимо.

Прозові твори: Біг Мак (збірка оповідань - 2003), Роман «Депеш Мод» (2004), «Anarchy in the UKR» (2005), «Гімн демократичної молоді» (2006), «Біґ Мак² (оповідання + поезія)» (2007), «Біґ Мак та інші історії» (2011), Роман «Ворошиловград» (2010).

Твори письменника активно перекладаються і поширюються за кордоном. Більше, ніж десятьма мовами світу їх читають захоплені любителі слова. Тому Сергія Жадано сміливо можна назвати найвідомішим українським письменником сучасності.

Його твір «Ворошиловград» за версією «BBC» стає книгою року у 2010 році. Її було презентовано в Україні у квітні 2011 року. Саме у той час, коли проходив Донбас-тур. Проводили його Правозахисний центр «Поступ» та Літературне угрупування «СТАН». Вони виступали проти введення цензури в Україні. За мотивами цього роману через рік було видано комікс. Також твір було перекладено російською мовою, що сам автор не оцінив позитивно.

До речі, що стосується мови творів автора, то вона дуже багата і різноманітна. А інколи, для того, щоб донести до читачів глибину переживань та емоцій, він навіть вдається до використання нецензурної лексики. Взагалі кожне слово письменника, вжите у тому чи тому творі не є випадковим. Вони вибране, виважене і передає ті тонкощі переживань, які читач повинен отримати при читанні, які далеко не кожен письменник здатен викликати.

Сергій Жадан багато разів отримував визнання свої творінь через різноманітні премії та нагороди.

У 2001 році його твір «Балади про війну і перебудову» було визнано поетичною книгою року. Ще через два роки стає переможцем «Книги року». У 2007 році це звання отримує його «Капітал» в Україні, а на рік раніше — за версією «BBC». Цю ж саму премію отримує у 2010 році із «Ворошиловградом». У 2012 році визнаний «золотим письменником України».

Та не тільки на Батьківщині високо цінять працю цього автора. Жадан став лауреатом премії імені Германа Ленца в Німеччині. Отримує різноманітні нагороди та звання у Нюрнберзі, Варшаві, Відні.

Сергій Жадан є дуже різносторонньою особистістю. Крім роботи із друкованим словом, він ще долучився і до мистецького кінематографічного життя — знявся у декількох епізодичних ролях.
На сьогодні письменник живе та працює у Харкові.

Книжки оцінені користувачами