You are here
Галина Пагутяк "Око світу"
Ця книга повернула мене у весну 2022 року - у ті моменти, коли у дворі будинку діти збудували свій дитячий пункт тероборони. Шини, гіляччя, палиці - все виглядало правдоподібно наче як справжній пунк за містом. І хоча все це було віддалено від справжніх військових подій - діти оберігали свій дім від ворога. Вони ж завжди наслідують дорослих.
І якщо повернутися в минуле у визвольну вiйнy ОУН та УПА, то будучи свідками підпільної боротьби, діти й тоді таємно у своїх іграх наслідували вчинки дорослих, ну а підлітки швидко порослішавши, несвідомо готувалися стати наступним поколінням, якому доводилося б взяти до рук зброю своїх батьків та дідів. І часто, аби дорослі уникнули підозри, дітям доводилося виконувати функцію зв'язкових - збирати та передавати інформацію.
Історичний роман "Око світу" - підлітковий роман про діяльність УПА на землях Прикарпаття у 1946р.. На мою думку, саме написанням цього твору Галина Пагутяк здійснила присвяту в пам'ять про відважних та сміливих дітей у визвольній війні.
Для головного героя книги зв'язкового УПА 14-річного Ілька найважливіші два бажання - ліквідувати найбільшого ворога його землі - енкаведиста Жбанова. І власне письменниця внесла реального персонажа, який нещадно винищував українських захисників визвольного руху. Кат енкаведист майор Жбанов - уособлення найбільшого зла на землі.
Та як же у підлітковий історії без міфічної складової. "Око світу" - найбільший діамант у світі, захований у горі Берді - саме про нього мріє хлопець, і вірить що його усі два бажання здійсниться. Щоразу юнака підстерігає смерть, тривога й переживання за життя рідних та побратимів по зброї. Адже такий юний Ілько, але так по дорослому розуміє, що «треба, щоб хтось продовжував боротьбу!»
Пройшли десятиліття -Україна продовжує свою визвольну боротьбу, знову війна, знову наша держава виборює свободу і вже чергове покоління українців веде боротьбу.