You are here
Гаррієт Бічер-Стоу "Хатина дядечка Тома"
Книга, яка мала величезний вплив на американську історію, навіть змінила її хід, здавалося - яку ж вона має цінність на сьогоднішній день? Беззаперечно, що "Хатина дядечка Тома" як свідоме нагадування всім про людяність та доброту, про боротьбу за свої принципи, свободу та вибір, про допомогу тим, хто її потребує.
Коли читаєш цей роман у юному віці віці, він сприймається як оповідь про безсердечність, корисливість, жагу до грошей та влади, він дає можливість показати дітям жорстоку сторону цього світу, він дає зрозуміти, що зло має бути покаране.
Звісно, коли читаєш або перечитуєш книгу у зрілому віці її вже не сприймаєш як сентисентальну історію, а відносишся більш критично, із розумінням того, що голос чорношкірих подано через призму білої людини, що покірність дядечка Тома тепер сриймається вже не як чеснота, а як пасивна жертовність. В деяких моментах не можу зрозуміти, що намагалася передати Гаррієт Біччер-
коли Том відмовляється втікати й не чинить будь-якого спротиву - хто ж він у цей час, цей дядечко Том - моральний ідеаліст чи "зручний" чемношкірий персонаж для білої аудитарії читачів. Як би там не було, але у середині ХІХ століття, письменниця невеликим поштовхом все ж намагалася спричинитися до повалення рабовласництва у Сполучених Штатах, і навіть не виникає сумнівів, що їй це прекрасно вдалося.