You are here
«Перевтілення» аналіз (Ф. Кафка)
Аналіз твору «Перевтілення» Франца Кафки варто розпочати з визначення жанру твору. Це — новела, написана у стилі модернізму, а, якщо бути точнішим, то експресіонізму.
Тема твору: відчуття самотності людини серед соціуму, невдячність людей, що поряд.
Ідея новели: пропаганда людяності, уважного ставлення, підтримки та поваги один до одного.
Сюжет та композиційна будова.
Новела має три розділи:
- перетворення чоловіка у комаху;
- сутичка з батьком;
- передсмертний час та, власне, відхід Ґреґора.
В новелі розповідається про життя звичайного трудяги, Ґреґора Замзи, який своїм заробітком на службі комівояжера забезпечує всю родину: батьків та сестру, які відверто та безсоромно сидять на шиї у чоловіка. Але одного ранку Ґреґор прокинувся і з жахом усвідомив, що він став комахою, тобто голос, розум і думки у нього лишилися, а замість людського тіла він опинився в бридкому комашиному. Родина відчуває до свого сина та брата спершу огиду, а згодом ще й образу, оскільки її члени розуміють, що утримувати тепер їх ніхто не буде і доведеться самим працювати. Щоправда, спершу сестра намагалася приділяти увагу братові у новому образі, але її запалу вистачило зовсім на трішки.
Ґреґора зачиняють у кімнаті, щоб нікому не стало відомо про його новий образ, бо це було б незручно та соромно для його родичів. Батько, відчуваючи до нього відразу намагається убити свого сина, кидає у нього яблуками, чим наносить шкоду і неабияк засмучує чоловіка, який весь час жив для своєї родини, але навіть не підозрював про їхні корисливі цілі стосовно нього.
У третьому розділі головний герой помирає. Його родина щиро радіє, скидаючи камінь з душі, адже тепер у будинку не буде тієї бридоти, тягаря, за яким ще треба було б доглядати. Здається, що вони всі забули, що ця комаха — їхній син та брат.
Проблеми, порушені у творі:
- стосунки в сім’ї;
- надмірна відданість роботі, яка не приносить задоволення;
- самопожертва заради інших.
Франц Кафка новелою «Перевтілення» показує, що кожен з нас має бути готовим прийти на допомогу рідній людині, мати терпіння доглядати за нею, можливо, й тривалий термін, пам’ятаючи про допомогу та попередні вчинки рідної людини, спрямовані у ваш бік, навіть, якщо зараз вона вже не може приносити користі, відкидати думки чи криві погляди сторонніх людей, якщо вони шкодять члену твоєї родини чи тобі. Також не варто забувати, що кожен з нас також може опинитися і в безпорадному стані, у ролі Замзи.